چه راهکارهایی برای درمان جوش هورمونی وجود دارد؟

درمان جوش هورمونی به شدت و درجه وخامت (بیشتر بدانید) آن بستگی دارد. جوش های خفیف را می توان با داروهای داروخانه ای و بدون نیاز به نسخه پزشک درمان کرد. نکته حائز اهمیت در مورد درمان همه انواع جوش این است که درمان آن فرایندی زمان بر است و نیازمند صبر و حوصله می باشد.

درمان جوش بوسیله داروهای بدون نسخه

اولین درمان بدون نسخه ای که برای مقابله با جوش توصیه می شود، استفاده از شوینده های آنتی باکتریال است. هر چند پیش تر گفتیم هنوز ثابت نشده که بین عدم رعایت کامل بهداشت و بروز جوش رابطه ای وجود داشته باشد.

یکی دیگر از داروهای مؤثر بر جوش، بنزوییل پروکساید (Benzoyl Peroxide) است که یک داروی موضعی می باشد. داروهای متعدد دیگری نیزبرای درمان آکنه در داروخانه ها وجود داردکه تأثیر گذاری قطعی آنها تا کنون اثبات نشده است.

در ضمن، افرادی که در حال استفاده از داروهای ضد جوش هستند باید از تماس طولانی مدت با آفتاب خودداری نموده و حتی الامکان از سولاریوم و برنزه کردن پوست خود بپرهیزند چرا که داروهای ضد جوش، پوست را نسبت به اشعه UV حساس تر می کنند.

درمان جوش های متوسط تا شدید

مراجعه به پزشک متخصص پوست در مورد افرادی که به جوش های شدید مبتلا هستند و احتمال ایجاد زخم (اسکار) روی پوست آنها زیاد است، توصیه می شود.

جوش های متوسط را می توان با آنتی بیوتیک های خوراکی نظیر تتراسیکلین (Tetracycline)، مینوسیکلین (Minocycline)، اریترومایسین (Erythromycin) و داکسی سیکلین (Doxycycline) تحت کنترل در آورد. قرص های آنتی بیوتیک را حداقل باید به مدت 3 ماه مصرف کرد تا نتیجه مطلوب حاصل شود. پزشک متخصص شما ممکن است در کنار آنتی بیوتیک خوراکی، آنتی بیوتیک موضعی نیز به شما تجویز کند.

خانم هایی که جوش های متوسط دارند و پوست آنها به آنتی بیوتیک پاسخ نمی دهد، باید از درمان های هورمونی آنتی آندروژن یا قرص های ضد بارداری استفاده کنند.

نقش ایزوترتینوین در درمان جوش هورمونی | Isotretinoin

جوش های شدید و مقاوم به درمان را باید با داروهای تجویزی از جمله ایزوترتینوین که با نام تجاری «راکوتان» در بین مردم شناخته شده است، تحت درمان قرار داد. این قرص را معمولاً باید در بازه ای بین 16 تا 20 هفته مصرف کرد. اثربخشی این دارو بسیار بالاست اما مسلماً مانند هر داروی دیگری عوارض جانبی خاص خود را دارد و باید تحت نظارت پزشک متخصص تجویز شود.

در طبیب لند بخوانید  غیر کومدون زا (محصولات پوستی) یعنی چه؟

اگر خانمی باردار باشد یا قصد باردار شدن داشته باشد باید از مصرف راکوتان اجتناب کند زیرا در صورت استفاده از راکوتان خطر نا رس شدن نوزاد وجود دارد. لذا، خانم های متأهل  باید قبل از مصرف این دارو حتماً تست بارداری انجام دهند و همچنین قبل و در حین مصرف این دارو از قرص های ضد بارداری استفاده کنند.

نقش تریامسینولون در درمان جوش هورمونی | Triamcinolone

همانطور که گفته شد شدیدترین نوع جوش، جوش کیستی است که برای درمان آن از تزریق کورتیکواستروئیدی تحت عنوان تریامسینولون استفاده می شود. تزریق این دارو در محل ضایعات احتمال تشکیل اسکار در اثر التهاب را کاهش می دهد.

راه های دیگر درمان جوش هورمونی

متخصص پوست بنا به شرایط پوست شما ممکن است یک یا ترکیبی از روش های زیر را بکار ببرد:

 • لیزر و نور درمانی
 • پیلینگ شیمیایی / Chemical Peel
 • استخراج و خالی کردن ترشحات کیست
هورمون درمانی با قرص ضد بارداری برای درمان جوش هورمونی
هورمون درمانی برای درمان جوش هورمونی برای خانم های بزرگسال توسط قرص ضد بارداری

هورمون درمانی برای خانم های بزرگسال مبتلا به جوش

راه حل های درمانی برای خانم هایی که حتی پس از بلوغ دچار جوش های پوستی هستند تفاوت خاصی با درمان سایر افراد مبتلا به جوش ندارد. تنها تفاوت در این است که برای این دسته از خانم ها یک گزینه دیگر به نام هورمون درمانی وجود دارد. در این روش درمانی، قرص های ضد بارداری تجویز می شود تا جوش های پوست از بین بروند.

متخصص شما می تواند در کنار قرص های آنتی آندروژنی، مصرف قرص ضد بارداری را برای شما در نظر بگیرد. در ضمن، پزشک باید به هنگام تجویز قرص ضد بارداری برای بیمار سابقه وجود برخی بیماری ها و شرایط خاص را در مد نظر قرار دهد. این فاکتورها عبارتند از:

 • سابقه ابتلا به سرطان سینه
 • سابقه سکته قلبی یا مغزی
 • سابقه وجود لخته خونی
 • فشار خون بالا و غیر قابل کنترل
 • خونریزی غیر طبیعی واژن

افرادی که تحت درمان هورمونی قرار می گیرند نیز مانند افرادی که قرص ایزوترتینوین مصرف می کنند، باید در طول مدت درمان تحت نظر پزشک متخصص باشند.

چه زمانی برای درمان جوش باید به پزشک مراجعه کرد؟

در صورتی که:

 • جوش های پوستی شما شدید و غیر قابل کنترل است
 • ضایعات پوستی وخیمی دارید
 • ریسک ایجاد زخم روی پوست شما وجود دارد
 • جوش ممکن است روی رنگدانه های پوست شما تأثیر بگذارد
 • وجود جوش روی فعالیت های روزمره و اعتماد به نفس شما تأثیر مخرب گذاشته است

به شما توصیه می کنیم که به پزشک متخصص پوست یا درماتولوژیست مراجعه نمایید.