راهکارهای قطع زنجیره انتقال کرونا

مدتی است که مهمان ناخوانده چینی‌ها یعنی ویروس کرونا در بسیاری از کشورها از جمله کشور ما ایران افراد بسیاری را درگیر خود کرده و جان بسیاری از افراد را گرفته است از این رو بسیاری از افراد این ویروس ناخوانده را کرونای مرگبار می‌نامند، این در حالیست که با چند اقدام ساده و رعایت بهداشت فردی می‌توان مانع ابتلای خود و دیگران به این ویروس شد.

برای پیشگیری از ابتلا به ویروس کرونا در درجه اول به افراد توصیه و تأکید می‌شود بهداشت فردی را به شدت رعایت کنند، برای مثال افراد باید به صورت مداوم دست‌های خود را با آب و صابون به خوبی شست‌و‌شو دهند. به افراد تأکید می‌شود به محض ورود به خانه و یا محل کار قبل از انجام هر کاری ابتدا دست‌های خود را به مدت 30 ثانیه با آب و صابون بشویند. شست‌و‌شوی دست‌ها پس از حضور در امکان و وسایل نقلیه عمومی، لمس اجسام سایر افراد و … لازم و ضروری است.

افراد باید به خاطر داشته باشند برای حفظ بهداشت فردی و قطع زنجیره انتقال ویروس کرونا حتماً با خود یک محلول ضدعفونی ‌کننده همراه داشته باشند تا در صورت دسترسی نداشتن به آب و مایع دستشویی سریعاً از محلول استفاده کنند.

اگر سلامت خود و اطرافیانمان برایمان مهم است با خود و اطرافیان این قرار را بگذاریم که تا پایان عمر ویروس کرونا از دست دادن و روبوسی یکدیگر خودداری کنیم؛ زیرا این ویروس به راحتی از طریق دهان به دیگران منتقل می‌شود. البته این نکته را هم باید به خاطر داشته باشیم و به اطرافیانمان تذکر دهیم که هنگام سرفه و عطسه باید از دستمال و یا قسمت بالای آستین استفاده کنند.

ویروس کرونا به سرعت از طریق چشم، دهان، بینی و گوش افراد را درگیر می‎کند، بنابراین به افراد تأکید می‌شود در محیط خارج از خانه حتی در صورت استفاده از دستکش از تماس این چهار نقطه خودداری کنند.

به خاطر داشته باشید اگر کسی در نزدیکی شما سرفه یا عطسه کرد سریعاً با دستمال جلوی دهان خود را بگیرد و فاصله یک متری خود را با فرد رعایت کنید. اگر خودتان نیز دچار علائم تنفسی شدید ضمن رعایت اصول حفاظتی فردی به نزدیک‌ترین مرکز بهداشتی و درمانی مراجعه کنید و دهان خود را با آب و نمک شست‌و‌شو دهید. در ضمن حواصتان باشد پس از استفاده از دستمال و دستکش حتماً آن‌ها را در کیسه زباله بیندازید و از رها کردن آن‌ها در محیط به شدت اجتناب کنید.

از آنجایی که عامل اصلی ویروس کرونا ناشناخته است تا حد امکان از تماس حیوانات اهلی و وحشی خودداری کنید.

یکی دیگر از راه‌های قطع زنجیره انتقال ویروس کرونا ضدعفونی کردن مسواک است، بنابراین از این موضوع غافل نشوید.

مجله زیبایی طبیب‌لند

در طبیب لند بخوانید  در روزهای کرونایی چگونه به آرایشگاه برویم؟