با لکه های زرد لباس در تابستان چکار کنیم؟

هر چقدر هم تلاش کنید، باز هم نمی توانید از سرازیر شدن قطره های عرق روی بدن خود در روزهای سوزان تابستان در امان بمانید. این عرق بدون شک، جذب لباس شما شده و در نواحی از بدن، بویژه زیر بغل، باعث ایجاد لکه های زرد رنگ روی لباس می شود. البته، این موضوع به این معنی نیست که شما باید آن تیشرت یا لباس را در سر تا سر سال با همان لکه های زرد بپوشید. در حقیقت، راه های بسیار ساده ای وجود دارند که شما می توانید با بکار بستن آنها، در درجه اول مانع از ایجاد این لکه ها شوید و در وهله بعد، اگر لک عرق بوجود آمدند، می توایند به راحتی از شر آنها خلاص شوید.

رهایی از لک زرد زیر بغل در تابستان

  1. زیرپوش بپوشید

واضح است که این کار کمکی به خنک ماندن بدن شما نمی کند ، اما فایده ای که دارد این است که با قرار گرفتن یک لایه میانی بین بدن و لباس رویی می توانید از لباس های خوش جنس تر و گران تر خود محافظت کنید. با اینحال، اگر با پوشیدن زیرپوش احساس سنگینی می کنید و یا اگر پوشیدن آن هیچ تاثیری در خیس نشدن لباس رویی شما ندارد، می توانید پدهای زیر بغل را امتحان کنید. این پدها بطور خاص برای جذب تعریق و خیسی جمع شده در زیر بغل شما طراحی شده اند و بدون ایجاد ناراحتی روی لباس می چسبند.

  1. همیشه زیر بغل خود را اصلاح کنید

وجود مو در زیر بغل مانند یک دام عمل کرده و رطوبت اضافی را در خود نگه می دارد. بنابراین، شیو کردن (یا استفاده از سایر روش های رفع موهای زیر بغل) منظم و روزانه زیر بغل موجب می شود تا عرق سریع تر خشک شده و بوهای بد ماندگار نشوند.

  1. کمتر از اسپری دئودرانت استفاده کنید

هیچ سند و مدرکی وجود ندارد که نشان دهد با استفاده فراوان از اسپری های دئودرانت زیر بغل می توانید تا ساعت ها خوشبو بمانید. در حقیقت، اگر هر دفعه مقدار زیادی از دئودرانت را روی زیر بغل خود اسپری کنید، باز هم قسمت زیر بغل شما خیس شده و این خیسی بافت لباش شما را خراب می کند. بنابراین، هر روز صبح که می خواهید از خانه خارج شوید، ابتدا یک لایه دئودرانت به زیر بغل خود اسپری کنید و سپس صبر کنید تا کاملاً خشک شود و بعد از آن تیشرت یا زیرپوش خود را بپوشید.

  1. از ضد تعریق یا Antiperspirant استفاده نکنید

بگذارید یک حقیقت علمی را برای شما آشکار کنیم: لک عرق زرد و بد جنس زیر بغل لباس بواسطه واکنش شیمیایی بین مواد معدنی موجود در عرق و آلومینیوم موجود در ضد تعریق ها فقط و فقط بدتر و شدیدتر می شوند. اگر استدلال شما این است که هدف من از استفاده از ضد تعریق کاهش تعریق و در نتیجه کاهش لک شدن زیر بغل است، باید به شما بگوییم که استفاده از یک دئودرانت با کیفیت و عاری از آلومینیوم نیز می تواند از بروز لکه های زرد زیر بغل بکاهد. در ضمن، مضرات ضد تعریق را برای بدن شما ندارد.

  1. فوراً تیشرت خود را بشویید

هر چقدر عرق مدت طولانی تری در لباس بماند، لک عرق حاصل از آن قوی تر و ماندگارتر می شود. بنابراین، شستن سریع لباس بهترین راه برای جلوگیری از تغییر رنگ پارچه است. به محض این که به خانه رسیدید، لباس را از تن در آورده و با آب سرد و کمی شوینده آن را بشویید.

در طبیب لند بخوانید  چگونه می توان منافذ پوست را کوچک کرد؟

وقتی همه این تلاش ها بی نتیجه می ماند …

حتی اگر همه این ملاحظات را رعایت کنید، دیر یا زود شاهد لک شدن لباس های دوست داشتنی خود خواهید بود. اما، نگران نباشید. ترفندهای ساده ای وجود دارند که با بهره گیری از آنها می توانید لباس های خود به به شکوه و تمیزی روزهای اول برگردانید. بخاطر داشته باشید که به هیچ وجه از سفید کننده استفاده نکنید. در عوض، از یکی از راه حل های زیر کمک بگیرید:

  • لکه برهای مخصوص لباس: می توانید مقدار کمی از این مواد را در سینک یا یک تشت آب ریخته و لباس خود را در آن بخیسانید. یک ساعت زمان مناسبی برای خیس خوردن لباس شماست. با اینحال، اگر لکه زیر بغل تیشترت شما بسیار سرسخت است بگذارید لباس چند ساعت در این محلول خیس بخورد و سپس آن را بشویید. اگر نمی خواهید لباس خود را با دست بشویید، مقدار کمی از ماده لکه بر را روی ناحیه کثیف بریزید و سپس لباس را داخل ماشین لباسشویی بگذارید تا با بقیه البسه شسته شود.
  • آسپیرین له شده: چند عدد قرص آسپیرین را له و خرد کرده و آن را با کمی آب مخلوط کنید تا شبیه خمیر شود. این خمیر را به نواحی آلوده به عرق بمالید و بگذارید 15 دقیقه باقی بماند. سپس، لباس خود را به حالت عادی بشویید.
  • مایع ظرفشویی و هیدروژن پروکساید: مقداری مایع ظرفشویی را با میزان دو برابر هیدروژن پروکساید ترکیب کرده و آن را روی زیر بغل لباس خود بگذارید. پس از گذشت یک ساعت لباس خود را بشویید.

کلام آخر

مقاله فوق حاصل تلاش تیم ترجمه و تولید محتوای طبیب لند است. در نظر داشته باشید طبیب لند هیچ گونه تجویز و دارویی را پیشنهاد، تایید یا رد نمی کند و مقالات ما صرفا برای دانش عمومی شما از منابع موثق پزشکی تهیه، گردآوری و ترجمه می شود. مقاله فوق را می توانید در سایت تریلیست مطالعه کنید. برای اطلاعات بیشتر در مورد مراقبت پوست در تابستان با کلیک روی اینجا مطالب جدیدی را بخوانید.

در کانال آپارات طبیب لند نیز می توانید فیلم های مرتبط با خدمات مرکز زیبایی طبیب لند را با کلیک روی اینجا مشاهده کنید.