متخصصان حقیقتی را مورد اندازه منافذ پوست فاش کرده اند.

این سوال که «چگونه می توان منافذ پوست را جمع کرد» جز دغدغه های اصلی بسیاری از افراد است و هر تابستان به تعداد کسانی که به دنبال جواب، این سوال را در گوگل جستجو می کنند اضافه می شود. همانطور که می دانید عرق به تنهایی یکی از عوامل اصلی شکل گیری منافذ بزرگ روی پوست است و ترکیب شدن آن با سبوم یا چربی ترشح شده از غدد چربی پوست، وضعیت را بدتر می کند. مایع غلیظی که در اثر این ترکیب تشکیل می شود، به دیواره های منافذ فشار آورده و آنها را بزرگتر می کند.

کوچک تر کردن منافذ پوست

حالا باید حقیقتی را برای شما فاش کنیم: منافذ پوست شما می توانند موقتاً بزرگ یا جمع شوند، اما، اندازه واقعی آنها هرگز تغییر نمی کند. متخصصان بر این باورند که سایز منافذ درست مانند سایز کفش است و بصورت ژنتیکی تعیین می شود.

البته که استفاده مداوم از محصولات ضد آکنه و لایه بردار و همچنین شستشوی پوست با شوینده های مناسب کمک شایانی در کوچک نگه داشتن منافذ پوست می کند، اما، راه حل های اساسی تری نیز این روزها برای رفع این مشکل بکار می روند:

چه گزینه هایی را در اختیار داریم؟

  1. میکرونیدلینگ

میکرونیدلینگ جز ابزارهای کاربردی هر متخصص پوست برای ایجاد تغییر در منافذ می باشد. میکرونیدلینگ با ایجاد زخم های روی پوست، پاسخ التیام زخم را تحریک کرده و موجب تولید کلاژن و همچنین بهبود ظاهر منافذ می شود. تکنولوژی های نوین میکرو نیدلینگ همراه با RF– مانند Vivace- راه حلی مناسب برای هموار کردن پوست به شمار می روند. سری های این دستگاه عایق بندی نشده اند و می توانند تغییرات چشمگیری در کاهش ظاهر ناخوشایند منافذ و چربی پوست ایجاد کنند.

  1. رتینول / رتینویید

اگرچه، تا کنون هیچ تحقیقی نتوانسته بطور خاص مصرف رتینویید را به افت تولید سبوم ربط دهد، اما، ثابت شده استفاده مداوم از آن منافذ را کوچکتر کرده و دیگر مشکلات پوستی نظیر چین و چروک، نواحی خشک پوست و آکنه را بهبود می بخشد.

در طبیب لند بخوانید  آیا پوست چرب کمتر چروکیده می شود؟

رتینوییدهای موضعی فرایند تجدید و جایگزینی سلول های پوستی را بهبود بخشیده و رتینوییدهای خوراکی با کاهش اندازه غدد چربی، منافذ را جمع تر می کنند. اگر پوست شما دارای کومدون (تجمع سبوم و کراتین) باشد، منافذ شما بیشتر به چشم می آیند. در صورتی که پوست شما با آفتاب آسیبی ندیده باشد، کاهش کومدون با رتینویید می تواند منافذ پوست را جمع کند. اما، اگر پوست شما با آفتاب آسیب دیده باشد، منافذ بزرگ تشکیل شده روی پوست شما برگشت ناپذیر می شوند. یکی از مصادیق این وضعیت، سندروم Favre-Racouchot می باشد. در این حالت، الاستین پوست آسیب دیده و ضعیف می شود. استفاده از لیزر فرکشنال می تواند با تحریک تولید الاستین، منافذ را تنگ کند.

  1. سموم عصبی یا Neurotoxin ها

بیش از یک دهه پیش، متخصصان در آزمایش های خود به استفاده از تزریق های زیر پوستی از برند Botox Cosmetic متوسل شدند تا به این ترتیب، میزان تولید سبوم یا چربی را کاهش دهند. نتیجه مثبت بود و پس از این تزریق، بیماران شاهد کاهش اندازه منافذ پوستشان خود بودند. بوتاکس مانع از اتصال فرستنده عصبی «استیل کولین» به گیرنده های سلول های عصبی شده و به این ترتیب می تواند درست مانند عملکردی که در از بین بردن خطوط پیشانی دارد، منافذ را نیز بطور موقت کوچک کند. به گفته متخصصان، میکرو بوتاکس با هدف قرار دادن عضلات کوچک متصل کننده فولیکول های مو، ظاهر منافذ را بهبود می بخشند.

کلام آخر

مقاله فوق حاصل تلاش تیم ترجمه و تولید محتوای طبیب لند است. در نظر داشته باشید طبیب لند هیچ گونه تجویز و دارویی را پیشنهاد، تایید یا رد نمی کند و مقالات ما صرفا برای دانش عمومی شما از منابع موثق پزشکی تهیه، گردآوری و ترجمه می شود. مقاله فوق را می توانید در سایت نیو بیوتی مطالعه کنید. برای اطلاعات بیشتر در مورد مراقبت پوست با کلیک روی اینجا مطالب جدیدی را بخوانید.

در کانال آپارات طبیب لند نیز می توانید فیلم های مرتبط با خدمات مرکز زیبایی طبیب لند را با کلیک روی اینجا مشاهده کنید.