آیا اگر پوست چرب داشته باشیم، چروک های کمتری در آینده خواهیم داشت؟

اغلب، در مورد پوست چرب چندین تفکر غالب وجود دارد که از آن جمله می توان به وجود منافذ بزرگ روی پوست، براق بودن پوست و بروز بیش از حد آکنه و جوش های سر سیاه روی پوست اشاره نمود. یکی دیگر از این باورها این است که پوست چرب دیرتر پیر شده و به مرور زمان چروک های کمتری نسبت به سایر انواع پوست -بویژه پوست خشک-در آن بوجود می آید.

روند پیری پوست چرب

حال، پرسش اصلی این است که این موضوع تا چه حد حقیقت دارد؟!

در پاسخ باید بگوییم روند پیری پوست در مورد پوست های چرب نسبت به سایر انواع پوست متفاوت است؛ ولی، این امر لزوماً به این معنا نیست که پوست چرب کمتر دچار چین و چروک می شود. در واقع، نوع چروک هایی که روی پوست های چرب ظاهر می شود از نوع متفاوتی می باشد. لازم است ابتدا به این موضوع بپردازیم که پوست چگونه پیر می شود.

پیر شدن پوست با علائم مختلفی خود را نشان می دهد و ظهور چروک تنها یکی از این علائم است. اما، بخاطر تأثیر آن روی ظاهر پوست، چین و چروک یکی از مهم ترین علائم محسوب می شود.

سایر علائم پیری پوست عبارتند از:

  • تغییر در درنگدانه های پوست
  • پارگی عروق خونی
  • بزرگ شدن منافذ
  • از بین رفتن قوام و سفتی پوست

علت شکل گیری چین و چروک های پوستی به میزان تولید چربی پوست بستگی ندارد. بلکه دلیل اصلی آن تخریب و از بین رفتن فیبرهای کلاژن و الاستین است که در واقع، مسئولیت اصلی حمایت و حفظ ساختار پوست را به عهده دارند. این روند، روندی کاملاً طبیعی است اما عواملی نظیر سبک زندگی، عادت های مداوم و تکرار شونده در حالت صورت (اخم کردن و …) ، نیروی جاذبه و مهم تر از همه آسیب های مربوط به نور خورشید هم روی پوست تائیر می گذارند.

چگونه انواع مختلف پوست روند پیری را پشت سر می گذارند؟

چربی موجب رطوبت بخشیدن به پوست شما شده و ظاهری خوشایند برای پوست شما فراهم می آورد. پوست خشک مستعد تشکیل چروک های بیشتری می باشد. پوست های نرمال و مختلط نیز ویِژگی هایی از دو نوع دیگر پوست (خشک و چرب) دارند.

از دیدگاه علم و ژنتیک، پوست خشک استعداد بیشتری برای نازک شدن دارد و اندازه منافذ آن کوچک تر است. با اینحال، خطوط و چروک ها با شدت بیشتری خود را روی آن نمایان می سازند. از طرف دیگر، پوست چرب منافذ بزرگ تری دارد و ضخیم تر است. همین عوامل است که موجب فراهم شدن ساختاری بالشت مانند برای پوست می شود.

در نتیجه، پوست چرب به میزان کمتری با خطوط ظریف روی پیشانی و بطور کلی چین و چروک مواجه می شود. در نواحی که غدد چربی بیشتری حضور دارند، پوست غالباً ضخیم تر است. به همین علت است که خطوط پیشانی در پوست های چرب چندان عمیق نمی شوند. در مقابل، در نیمه پایینی صورت، خطوط عمیق تر شده و همچنین پوست این نواحی با تغییرات واضح تر رنگ همراه می باشد.

از طرف دیگر، نوع پوست صورت روی پوست دور چشم تأثیر چندانی ندارد. در تحقیقات انجام شده در این زمینه مشخص شد ظهور غدد چربی روی چروک های انتهای چشم اثر خاصی ندارد.

بهترین کاری که می توانید انجام دهید

مهم ترین کاری که فارغ از نوع پوستتان باید انجام دهید این است که استفاده از ضد آفتاب را حتماً در برنامه روزانه خود قرار دهید، سیگار نکشید، رژیم غذایی سالمی را در پیش بگیرید و خواب کافی داشته باشید. استفاده از محصولات حاوی هیالورونیک اسید (بوتاکس و فیلرها) نیز گزینه ای بسیار کارساز برای پر کردن خطوط ظریف صورت است.

برای مشاوره در خصوص تزریق فیلر و پوتاکس با مرکز زیبایی طبیب لند تماس بگیرید: ۰۲۱-۲۶۷۰۳۴۵۷

محصولات ضد پیری پوست روی چروک های عمیق نیمه پایینی صورت تأثیر چندانی ندارد زیرا منشأ اصلی تشکیل این چروک ها عضلانی است و به ماهیچه های صورت مربوط می شود. اگر به دنبال راه حلی مناسب برای این چروک ها هستید باید سراغ گزینه هایی مثل تزریق فیلر، لیزر یا طب سوزنی بروید.

در آخر، باید در نظر داشته باشیم که هر نوع پوستی ویژگی ها و مزایای خاص خود را داراست اما این بدان معنا نیست که یک نوع پوست نسبت به سایر انواع پوست کمتر دچار پیری می شود. همه ما به نوع خاصی با پیری مواجه می شویم و باید پروتکل های مناسب خودمان را به کار ببندیم.

کلام آخر

مقاله فوق حاصل تلاش تیم ترجمه و تولید محتوای طبیب لند است. در نظر داشته باشید طبیب لند هیچ گونه تجویز و دارویی را پیشنهاد، تایید یا رد نمی کند و مقالات ما صرفا برای دانش عمومی شما از منابع موثق پزشکی تهیه، گردآوری و ترجمه می شود. مقاله فوق را می توانید در سایت هلث لاین مطالعه کنید. برای اطلاعات بیشتر در مورد مراقبت پوست با کلیک روی اینجا مطالب جدیدی را بخوانید.

در کانال آپارات طبیب لند نیز می توانید فیلم های مرتبط با خدمات مرکز زیبایی طبیب لند را با کلیک روی اینجا مشاهده کنید.