چرا ما سکسکه می کنیم؟

همه ما سکسکه کردن را در مواقع مختلفی از زندگی خود تجربه کرده ایم. تجربه ای که شاید در یک یا دو دفعه اول جالب و حتی خنده دار باشد، اما ادامه دار شدن آن قطعاً برای همه ما آزار دهنده است. اما آیا تا کنون با خود فکر کرده اید که منشأ این صداهای کوچک و عجیب که بی خبر از دهان شما خارج می شوند چیست؟

چگونه سکسکه را بند بیاوریم

محل شروع سکسکه از دیافراگم –عضله ای گنبدی شکل بین ریه ها و شکم –می باشد. در حالت عادی، هنگام دم و زمانی که شما هوا را وارد ریه های خود می کنید، دیافراگم به سمت پایین کشیده می شود. سپس، هنگام بازدم، این عضله به حالت ریلکس باز می گردد تا امکان خروج جریان هوا از ریه ها به سمت دهان و بینی شما میسر شود.

اگر عاملی باعث تحریک دیافراگم شود، این عضله دچار اسپاسم شده و در نتیجه هوا به داخل گلوی شما مکیده می شود و با حنجره شما تداخل پیدا می کند. در این حالت، تارهای صوتی شما ناگهان بسته شده و صدای سکسکه یا “هیک” بوجود می آید.

سکسکه چگونه اتفاق می افتد؟

عوامل مختلفی اعم از جسمی یا روحی می توانند باعث بروز سکسکه شوند. در واقع، تحریک اصلی در عصب اتصال دهنده مغز به دیافراگم رخ می دهد. برخی از علل شایع سکسکه عبارتند از:

  • پرخوری یا سریع غذا خوردن
  • عصبی یا هیجان زده شدن
  • مصرف نوشیدنی های گازدار و یا مصرف بیش از حد الکل
  • استرس
  • تغییر ناگهانی دما
  • بلعیدن هوا به هنگام مکیدن آبنبات یا جویدن آدامس

چرا سکسکه ممتد می شود؟

سکسکه، اغلب رویدادی موقتی است. اما، در موارد نادر می تواند تا مدتی ادامه پیدا کند. علت تداوم آن معمولاً بخاطر وارد شدن آسیب شدید به اعصاب متصل به دیافراگم می باشد. هر چیزی اعم از تماس تارهای موی شما با پرده گوش تا یک گلو درد ساده می تواند این اعصاب را درگیر کرده و در موارد جدی تر، وجود یک تومور، گواتر یا کیست در گردن می تواند وخامت آسیب را بیشتر کند.

سکسکه کردن به مدت طولانی همچنین می تواند یکی از علائم اختلال دستگاه عصبی مانند انسفالیت یا مننژیت و یا مربوط به اختلالات متابولیکی مانند دیابت یا نارسایی کلیوی باشد. داروهایی مانند استروییدها یا داروهای آرامبخش نیز می توانند به طولانی شدن سکسکه بینجامند.

حتی برخی از اعمال جراحی –بویژه آنهایی که با بیهوشی همراه هستند –می توانند منجر به سکسکه شوند. اگر سکسکه شما به مدت بیش از دو روز طول بکشد و یا شدت آن به گونه ای باشد که فعالیت های روزانه شما مانند غذا خوردن، تنفس یا خواب شما را مختل کرده باشد، حتماً باید به پزشک مراجعه کنید. در ضمن، اگر احساس درد در شکم، تب، تنگی نفس، تهوع یا سرفه خونی دارید نیز حتماً پزشک خود را مطلع کنید.

چطور می توان سکسکه را بند آورد؟

اگر فکر می کنید قرار گرفتن در وضعیت وارونه و رو به پایین سکسکه شما را رفع می کند و یا اگر دوستتان شما با یک شوخی ناگهانی بترساند سکسکه شما بند می آید، باید بگوییم شاید این راه حل ها در مواردی کارساز باشند، اما هیچ مدرک علمی آنها را تأیید نمی کند.

برخی متخصصان بر این باورند حبس کردن نفس در مدت زمانی کوتاه و یا نفس کشیدن در یک پاکت کاغذی باعث تجمع دی اکسید کربن در ریه ها شده و در نتیجه دیافراگم آزاد می شود.در این حالت، سکسکه نیز متعاقباً متوقف می شود.

اگر هیچکدام از این راهکارها مؤثر واقع نشد و سکسکه شما تا چند روز ادامه پیدا کرد، پزشک می تواند داروهایی را برای برطرف کردن کامل آن به شما تجویز کند.

کلام آخر

مقاله فوق حاصل تلاش تیم ترجمه و تولید محتوای طبیب لند است. در نظر داشته باشید طبیب لند هیچ گونه تجویز و دارویی را پیشنهاد، تایید یا رد نمی کند و مقالات ما صرفا برای دانش عمومی شما از منابع موثق پزشکی تهیه، گردآوری و ترجمه می شود. مقاله فوق را می توانید در سایت وب ام دی مطالعه کنید. برای اطلاعات بیشتر در مورد بیماریها و دلایل آنها با کلیک روی اینجا مطالب جدیدی را بخوانید.

در کانال آپارات طبیب لند نیز می توانید فیلم های مرتبط با خدمات مرکز زیبایی طبیب لند را با کلیک روی اینجا مشاهده کنید.