علت ایجاد موخوره و درمان آن

اکثر خانم ها که موهایی بلند دارند موهایشان موخوره دارند موخوره یعنی دو شاخه شدن موها . انتهای موهای شما به دلیل استفاده زیاد و همیشگی از سشوار ، رنگ کردن موها و استفاده از مواد شیمیایی شکننده و چند شاخه می شود که اگر این مشکل برایتان پیش بیاید باید حتما ان را رفع کنید چون به مرور زمان پیشرفت می کند. درمان خانگی برای برطرف کردن موخوره مو وجود دارد.

علت ایجاد موخوره و درمان آن

نگران نباشید اگر شما هم از موخره موهایتان رنج می برید می توانید با راهکارهایی ساده آن را از بین ببرید . موخوره در نتیجه به مو آسیب می رساند .اصولا در موهای بلند بیشتر دیده می شود اما امکان دارد در موهای کوتاه و نازک هم دیده شود.بهترین راه برای موخوره مو جلوگیری از اتفاق است.هر چند ماه یکبار سعی کنید انتهای موهای خود را کمی کوتاه کنید .

علت ایجاد موخوره و درمان آن

چرا موها دچار موخوره می شوند ؟

وقتی ساقه مو شکاف می خورد سر یا انتهای موها دو شاخه می شود که به آن دو شاخه شدن مو موخوره می گویند.در این صورت کوتیکول محافظ مو صدمه می بیند و فیبر داخلی مو نابود می شود . موهای خشک و شکننده بیشتر دچار موخوره می شوند.علت اصلی موخوره مو کاهش رطوبت و چربی مو است.

دلایل ایجاد موخوره مو

دو شاخه شدن و موخوره گرفتن مو در اکثر موارد به دلیل مراقبت نامناسب اتفاق می افتد . همانطور که در بالا اشاره کردیم سشوار زیاد و مداوم ، رنگ کردن موها ، شانه کشیدن موهای خیس و درمان های شیمیایی مو باعث ایجاد موخوره می شود.موخوره شادابی و درخشندگی مو را از بین می برد و مو را کدر و بی حالت  می کند .

هنگامی که موهایتان گره افتاده در هنگام شانه کردن و باز کردن گره ها مراقب باشید و هیچ وقت بعد از حمام بلافاصله موهایتان را شانه نکنید بگذارید موهایتان خشک شوند و از سشوار کشیدن زیاد هم پرهیز کنید.ویتامین ها و مواد مغذی مو ها را تامین کنید.قرار گرفتن در گرما ، سرما ، نور خورشید و باد روند این بیماری را زیاد می کند.

دلایل ایجاد موخوره

  • شانه و برس کشیدن موها وقتی موها خیس هستند
  • کم آب خوردن وقتی بدنتان دچار کم آبی می شود
  • رنگ کردن موها و یا استفاده از هر محصول شیمیایی روی موها
  • سشوار و اتو کشیدن بیش از حد موها
  • استفاده طولانی و مداوم از گیره و سنجاق
  • قرار گرفتن در معرض باد ، نور خورشید ، گرما و سرما
  • استفاده از برس های فلزی و نایلونی
  • استفاده از شامپوهای قلیایی و اسیدی

 

پیشگیری از موخوره مو

توصیه می شود برای پیشگیری از مو خوره مو از نرم کننده ها استفاده کنید.آسی مو در جهت طول سبب دو شاخه شدن و موخوره میشود و در جهت عرضی موجب وز شدن موها می شود.برای پیشگیری از شکنندگی و موخوره مو می توانید از نرم کننده ها ، روغن های مو و کرم ها و… استفاده کند و بعد از حمام از نرم کننده و یا روغن های تقویت مو استفاده کنید.توجه داشته باشید که مهم ترین راه برای درمان موخوره حذف عواملی که به مو آسیب می رساند مانند سشوار و مواد شیمیایی .

درمان قطعی موخوره مو:

بهترین راه درمان برای موخوره کوتاه کردن مو کمی بالاتر از قسمتی از مو که دچار موخوره و دوشاخه شده است.موهایتان را برای پیشگیری از موخوره و تقویت هر 66 هفته کمی کوتاه کنید.

درمان های خانگی موخوره مو:

1-استفاده از تخم مرغ : تخم مرغ برای درمان موخوره مفید است به دلیل اینکه تخم مرغ دارای ویتامین Aو داشتن اسیدهای چرب و پروتئین است که باعث رطوبت مو می شود و موخوره را درمان می کند.حتی می توانید زرده تخم مرغ را با روغن زیتون مخلوط کنید این ماسک برای تقویت مو و پیشگیری از موخوره بسیار مفید است .هفته ای یک بار از این ماسک برای تقویت مو استفاده کنید .این ماسک سبب تقویت ریشه مو می شود و درخشندگی و زیبایی را به موهایتان می بخشد.

2-ماسک گیاهی آوکادو و روغن نارگیل و زیتون : دو قاشق زیتون و دو قاشق روغن نارگیل را ترکیب کرده و یک آوکادوی رسیده را له کنید و به روغن اضافه کنید برای نتیجه ی بهتر می توانید روغن ها را کمی گرم کنید و با پوره قاطی کنید و حدود 30 دقیقه ماسک را روی موها بمالید توجه داشته باشید این ماسک نباید به ریشه ها برید و بعد از 30دقیقه با آب ولرم موهایتان را بشویید این ماسک طبیعی و گیاهی است و تاثیر زیادی در درمان موخوره مو دارد و از ایجاد موخوره هم جلوگیری می کند.

 

3-ماسک موز : موز حاوی پتاسیم ، روی ،آهن ، روغن های طبیعی و ویتامین ها زیادی است که باعث ارتجاعی بودن موها می شود و شکنندگی موها را به حداقل می رساند و برای تقویت موها کارا است .موز را له کرده و به موها بمالید و می توانید با دو قاشق ماست و کمی آب و آبلیمو مخلوط کنید و به موها بمالید و بعد از یک ساعت موهایتان را بشویید این کار را هفته ای یک یا دو بار انجام دهید .

4-گیاه شیرین بیان : مقداری شیرین بیان را در آب جوشیده بریزید و بگذارید  به مدت 10 دقیقه بجوشد وقتی که سرد شد  آن را صاف کرده و محلول را روی موی سرتان بمالید .

5- ترکیب روغن زیتون و سرکه سیب : این ترکیب بسیار برای درمان موخوره استفاده می شود و عسل و روغن  را به میزان سه قاشق و سرکه سیب به میزان دو قاشق و رزماری نیز دو قطره را با هم مخلوط کنید  و این ماسک را روی موهایتان بمالید و کمی ماساژ دهید  و بعد موهایتان  را  با یک دستمال یا حوله ببندید و این ماسک را بعد از 20 دقیقه بشویید .