Trending News

22 فروردین 1399

بلاگ

علت بوجود آمدن جوش و راه های درمان آن
علت بوجود آمدن جوش و راه های درمان آن
مراقبت پوست و زیبایی

علت بوجود آمدن جوش و راه های درمان آن 

آکنه چیست؟

علت بوجود آمدن جوش و راه های درمان آن : آکنه بعنوان یک بیماری پوستی شناخته می‌شود که دارای انواع مختلفی است. در نوجوانان بخاطر تغییرات هورمونی سن بلوغ دچار جوش می‌شوند. دانه‌های سرسیاه، سرسفید، جوش، یا کیست همه از بیماری‌های پوستی هستند. آکنه زمانی بوجود می‌آید که فولیکول‌های مو همراه با چربی وارد سلول‌های مرده پوست می‌شود.

فولیکول های مو به غدد چربی متصل می شوند. این غدد ترشح ماده روغنی  به عنوان چربی پوست است. سبوم به طور معمول از ساقه مو و  از طریق دهانه فولیکول های مو بر روی سطح پوست وارد میشود هنگامی که بدن مقدار اضافی  سبوم داشته باشد وارد  سلولهای مرده پوست میشود و این دو می تواند در فولیکول های مو محیطی برای رشد باکتریها بوجود آورندآکنه یک بیمارى مزمن است که پیازهاى مو و غدد چربى پوست را درگیر مى‌کند.غدد چربى پوست یا غدد سباسه در درم (لایه میانى پوست) قرار دارند.

در این بیمارى غدد چربى مسدود مى‌شوند و جوش و کیست به وجود مى‌آید. آکنه، بسیار شایع است و غالباً در زمان بلوغ شروع مى‌شود. در این دوره، هورمون‌هاى جنسى مردانه (آندروژن‌ها) در پسران و دختران افزایش مى‌یابند و فعالیت غدد چربى را بالا مى‌برند. در نتیجه چربى بیشترى تولید مى‌شود.

آکنه از چه راه‌هاىی ایجاد مى‌شود؟

 • انسداد ناکامل پیاز مو، آکنه سرسیاه را تولید مى‌کند که یک پلاک نخودمانند سیاه است.
 • انسداد کامل پیاز مو، آکنه سرسفید را تولید مى‌کند که یک پلاک نخودمانند سفید است.
 • عفونت و التهاب، انواع سرسفید را تولید مى‌کند.
 • بالاخره، پیازهاى مو مسدود شده، مى‌ترکند و چربى، سلول‌هاى پوست و باکترى را بر روى پوست رها مى‌کنند. بدین ترتیب، جوش و ضایعه بر روى پوست آسیب دیده به وجود مى‌آید.
 • ضایعه اولیه در آکنه «کومدو» نام دارد.
 • آکنه مى‌تواند سطحى باشد که در این حالت جوش بدون آبسه داریم و یا عمیق باشد که در این حالت، جوش‌هاى ملتهب در زیر پوست به وجود مى‌آیند و کیست‌هاى پر از چرکى را تولید مى‌کنند که پاره شده و آبسه هاى بزرگ‌تر را ایجاد مى‌کنند.
علت بوجود آمدن جوش و راه‌های درمان آن
علت بوجود آمدن جوش و راه های درمان آن

نحوه ایجاد آکنه

غدد چربى، چربى (سبوم) تولید مى‌کنند که در حالت طبیعی از راه پیاز یا فولیکول مو به سطح پوست مى‌آید. اما ممکن است سلول‌هاى پوست، پیاز مو را مسدود کرده مانع راه یافتن چربى ترشح‌شده از غدد چربى به سطح پوست شوند. با مسدود شدن پیاز مو، نوعى باکترى پوست به نام “پروپیونى باکتریوم آکنه” در درون آنها رشد مى‌کند و التهاب را سبب مى‌شود.

علائم آکنه

آکنه در هر نقطه بدن مىتواند ظاهر شود اما بیشتر در جاهایى ظاهر مىشود که تجمع غدد چربى زیاد باشد، مانند صورت، قفسه سینه، بالاى پشت، شانه‌ها و گردن. موارد زیر شایع ترین علائم و نشانه هاى آکنه هستند. اما هر نوجوان ممکن است علائم متفاوتى را تجربه کند. علائم آکنه مى تواند شامل پشت درد، دانه هاى سرسفید، ضایعات چرکى که مى توانند دردناک باشند، و گره پوستى (برآمدگى سفت پوستى) باشد. علائم آکنه ممکن است مشابه سایر بیمارى هاى پوستى باشد. همیشه براى تشخیص به پزشک مراجعه کنید.

دلایل ایجاد آکنه

افزایش سطح هورمون ها در زمان بلوغ مى تواند تولید آکنه را سبب شود. به علاوه، آکنه غالباً زمینه ارثى نیز دارد.

علت بوجود آمدن جوش و راه‌های درمان آن
علت بوجود آمدن جوش و راه های درمان آن

موارد زیر نیز مى‌توانند باعث ایجاد آکنه شوند:

 • تغییرات هورمونى در دوره عادت ماهیانه در زنان.
 • برخى داروها مانند کورتیکوستروییدها، لیتیم و باربیتوراتها.
 • چربى و روغن پوست سر، روغن معدنى یا روغن آشپزى و برخى مواد آرایشى.
 • فشار و مالش کلاه،کوله پشتى، یا یقه‌هاى تنگ.
 • شرایط آب و هوایى (مانند آلودگى یا رطوبت).
 • آکنه همچنین با فشاردادن جوش ها یا خاراندن شدید پوست، بدتر مى شود.

توصیه‌هایی برای کاهش یا درمان آکنه

هدف از درمان آکنه به حداقل رساندن بافت ترمیمى برجاى مانده و بهبود ظاهر فرد است. درمانی که توسط پزشک انجام مى‌شود، براساس این شرایط است: سن نوجوان، سلامت عمومى و تاریخچه پزشکى وى، شدت آکنه، تحمل نوجوان در برابر داروها، روش ها و درمان هاى خاص، انتظارات درباره سیر بیمارى.

درمان آکنه شامل دارو درمانى موضعى و عمومى خواهد بود. بسته به شدت آکنه، داروهاى موضعى (که بر روى پوست مالیده مى شوند) یا عمومى (که به طریق خوراکى مصرف مى شوند) مى توانند توسط پزشک تجویز شوند. در برخى موارد تلفیق دو روش موضعى و عمومى به کار مى رود./ دکتر شهرام سهرابی

مجله زیبایی طبیب‌لند

مطالب مرتبط

پاسخی بگذارید

بخش های ضروری علامت گذاری شده اند *