راهنمای کامل جراحی کوچک کردن سینه

اگر از چند جراح پلاستیک این سوال را بپرسید که به نظر آنها انجام کدام جراحی – چه از لحاظ حرفه ای و چه از لحاظ احساسی – رضایتبخش تر است، به احتمال زیاد پاسخ همه آنها «جراحی کوچک کردن سینه» خواهد بود. طبق گفته متخصصان، این جراحی رتبه بالایی را از نظر سطح رضایت بیمار به خود اختصاص می دهد.

متقاضیان عمل جراحی کوچک کردن سینه هیجان زیادی نسبت به نتایج این عمل دارند.آنها خود را مانند گروگان هایی توصیف می کنند که تحت تاثیر سایز بزرگ سینه های خود از انجام بسیاری از فعالیت های روزمره و لذتبخش محروم می شوند.

عمل جراحی کوچک کردن سینه

بر خلاف اکثر جراحی های پلاستیک که با انگیزه زیبایی انجام می شوند، کاندیدهای عمل جراحی کوچک کردن سینه به دنبال راهی برای رهایی از مشکلات جسمی ناشی از وزن زیاد سینه های بزرگ خود می باشند. این افراد غالباً از درد نواحی شانه، گردن و کمر رنج می برند. معمولاً، در این وضعیت روی شانه های فرد شیارهایی شکل می گیرد که بندهای سوتین در این نواحی روی پوست جا می اندازند (زیرا وزنی که بطور روزانه روی آنها می افتد بسیار چشمگیر است).

افرادی که طی رژیم و ورزش های سخت و سنگین موفق به کاهش هنگفت وزن خود می شوند نیز شاهد افت زیبایی سینه های خود هستند. زیرا، در جریان این کاهش وزن، حجم سینه های آنها از بین رفته و سینه های آنها حالت افتاده پیدا کرده و علاوه بر تاثیر منفی در زیبایی، موجب عرق سوز شدن و التهاب پوست زیر سینه نیز می شود.

جراحی کوچک کردن سینه شامل چه مراحلی است؟

جراحی کوچک کردن سینه بدون نیاز به بستری طولانی مدت و صرفاً با بیهوشی عمومی انجام می شود. اجرای این جراحی بسته به سایز سینه ها بین ۳ تا ۵ ساعت زمان می برد. حین جراحی، بافت های اضافی سینه برداشته شده تا سایز دلخواه بدست آید.

بعد از اتمام عمل، یک سوتین جراحی راحت برای بیمار بسته می شود. این سوتین دارای بندهایی پهن و سه قزن بزرگ در قسمت جلو است تا وزن اضافه را از روی محل جراحی بردارد. اگرچه، پوشیدن این سوتین ها برای التیام سریع و مناسب بعد از عمل صد در صد الزامی نیستند، اما اکثر بیماران با استفاده از این سوتین ها احساس راحتی و حمایت بیشتری می کنند.

توصیه می شود تا دو هفته پس از جراحی، بیماران از این سوتین استفاده کنند. سپس، بیمار می تواند به مدت دو تا چهار هفته از سوتین های ورزشی به انتخاب خود استفاده کند. مهم ترین قانون این است که تا ۶ هفته نباید سوتین های فنر دار پوشید، زیرا فنر بکار رفته در آنها، محل جراحی را تحریک می کند.

جراح پلاستیک حین اجرای عمل کوچک کردن سینه، اغلب عمل لیفت سینه را هم انجام می دهد. از آنجایی که بافت های اضافی سینه برداشته می شوند، سینه حالت افتاده پیدا کرده و باید با لیفت مناسب آن را به وضعیت نرمال برگرداند. در مورد سینه های بزرگ ممکن است نوک سینه ها پس از کوچک شدن به سمت پایین حرکت کند. بنابراین، جراح باید علاه بر برداشتن بافت ها و پوست اضافه، نوک سینه ها را هم به سمت بالا بکشد.

نحوه انجام جراحی کوچک کردن سینه

ریسک های جراحی کوچک کرد سینه کدامند؟

جراحی کوچک کردن سینه در عین پیچیدگی، عمل بی خطر و امنی محسوب می شود. ریسک های این عمل مختص جراحی سینه نیست، بلکه هر جراحی که با بیهوشی عمومی انجام شده باشد، ریسک های ذیل را در پی دارد:

  1. خونریزی

یکی از عوارض شایع و حل شدنی این عمل، خونریزی به مدت ۱۲ تا ۲۴ ساعت پس از جراحی می باشد که می تواند عامل بروز هماتوم نیز باشد. این جراحی به نوبه خود، جراحی عظیمی محسوب می شود که با تغییرات داخلی قابل ملاحظه ای همراه است. در این جراحی، سیستم خونرسانی نوک سینه ها بطور کلی عوض می شود. بعد از عمل، هر عاملی مثل استرس، درد یا … می تواند باعث افزایش فشار خون در رگ های خونی و در نتیجه، خونریزی شود. این خونریزی در برخی موارد تا یک هفته هم ادامه پیدا می کند.

  1. بی حس شدن

بی حس شدن نوک سینه جز عوارضی است که به اندازه خونریزی شایع نیست. این بیحسی موقتی است. اما بین ۱۵ تا ۲۰ درصد بیماران دچار بیحسی دائمی نوک سینه ها می شوند.

  1. شیردهی

یکی از شایعاتی که در مورد جراحی های سینه مطرح می شود این است که بیمار پس از جراحی دیگر قادر به شیر دادن نخواهد بود. این موضوع صحت ندارد. عدم توانایی در شیردهی فقط در موارد نادری که نوک سینه کاملاً برداشته شده و مجدداً متصل می شود، اتفاق می افتد. اگرچه، از آنجایی که برخی اتصالات مجاری شیردهی حین جراحی قطع می شوند، بیمار در آینده احتمالاً شیر کمتری برای تغذیه نوزاد خود خواهد داشت و باید از مکمل های غذایی مانند شیر خشک بهره بگیرد.

  1. عدم تقارن

عدم تقارن جزئی جز عوارض جانبی هر نوع جراحی سینه می باشد. این موضوع به عنوان یک قانون – و نه یک استثنا – بین همه پذیرفته شده است. جراحان به بیماران خود می گویند که: “سینه های شما مثل دو خواهر یا برادر هستند و نه لزوماً دوقلو”. بنابراین، پس از عمل آنها همچنان شبیه به هم هستند اما دقیقاً یکسان نخواهند بود.

در طبیب لند بخوانید  مهم ترین نکات بعد از عمل بینی

با اینحال، بیماران پس از جراحی بسیار حساس شده و مدام به سینه های خود خیره می شوند تا ایرادی در آنها پیدا کنند. نباید فراموش کنید که حتی سینه های طبیعی هم کاملاً متقارن و شبیه به هم نیستند.

  1. اسکار جراحی

شکل و اندازه اسکار بستگی به تکنیک جراحی دارد. اما معمولاً اسکار جراحی بصورت دایره ای در اطراف نوک سینه و سپس خطی مستقیم از زیر نوک سینه تا زیر خود سینه می باشد.

ترمیم اسکار شما به سه عامل بستگی دارد: نحوه بستن شکاف جراحی توسط جراح، قدرت التیام بدن شما که کاملاً ژنتیکی است و از کنترل شما یا جراح خارج است و در آخر نحوه مراقبت شما از اسکار پس از جراحی. جراحان اکثراً به شما توصیه می کنند تا به مدت یک سال از شیت ها و ژل های سیلیکونی برای ترمیم اسکار خود استفاده کنید.

بسیاری از بیماران نسبت به اسکار بعد از عمل احساس ناراحتی و نگرانی فراوانی می کنند. همانطور که گفتیم امروزه، درمان های بسیار پیشرفته ای برای رفع قرمزی اسکار و جای بخیه در بازار موجود هستند. علاوه بر این، در نهایت، سطح رضایت بیماران از این عمل به قدری بالاست که آنها در ازای مزایای فراوان این عمل، حاضرند از این مسائل کوچک چشمپوشی کنند.

مزایای عمل جراحی کوچک کردن سینه کدامند؟

جراحی کوچک کردن سینه عملی است که بیمار با انجام آن با یک تیر دو نشان را می زند؛ یعنی هم از منظر سلامتی و هم زیبایی به خود سود می رساند. در ضمن، مشکلات فیزیکی و درد ناشی از وزن بالای سینه ها بلافاصله پس از عمل ناپدید می شود (منظور درد پس از جراحی نیست. این درد کاملاً طبیعی و موقتی است و پس از هر جراحی بوجود می آید).

در بین متقاضیان این جراحی، هستند دختران جوانی که به علت سایز بزرگ سینه های خود خواستار این عمل می باشند. گفتنی است که اکثر مراجعان نه بخاطر ظاهر سینه های خود؛ بلکه، بخاطر تلفیق ناامید کننده درد فیزیکی، مشکلات روانی و احساس ناراحتی در بدن خود به پزشک مراجعه می کنند. پس از عمل، بیماران حس می کنند که بار بزرگی از روی شانه های آنها برداشته شده است. به همین دلیل است که این جراحی دارای بالاترین نرخ رضایتمندی بیمار بین همه جراحی های دیگر است.

دوره نقاهت پس از این جراحی چقدر است؟

علیرغم سوتین فشاری که بیماران باید به مدت دو هفته پس از عمل بپوشند، تورم سینه ها تا ۶ هفته پس از عمل ادامه خواهد داشت. نتایج نهایی این جراحی پس از حدود سه ماه آشکار می شود. محدودیت در انجام فعالیت های روزانه موضوعی کاملاً شخصی است و به آستانه تحمل درد هر فرد بستگی دارد. بطور کلی، پس از گذشت چند روز یا نهایتاً یک یا دو هفته پس از عمل، فرد می تواند به راحتی فعالیت های روزمره خود را از سر گیرد. با اینحال، توصیه می شود تا دو ماه پس از جراحی از انجام فعالیت ها و ورزش های سنگین خودداری کنید.

کلام آخر

مقاله فوق حاصل تلاش تیم ترجمه و تولید محتوای طبیب لند است. در نظر داشته باشید طبیب لند هیچ گونه تجویز و دارویی را پیشنهاد، تایید یا رد نمی کند و مقالات ما صرفا برای دانش عمومی شما از منابع موثق پزشکی تهیه، گردآوری و ترجمه می شود. مقاله فوق را می توانید در سایت الور مطالعه کنید. برای اطلاعات بیشتر در مورد جراحی های زیبایی با کلیک روی اینجا مطالب جدیدی را بخوانید.

در کانال آپارات طبیب لند نیز می توانید فیلم های مرتبط با خدمات مرکز زیبایی طبیب لند را با کلیک روی اینجا مشاهده کنید.