عوارض خوابیدن با آرایش

لازم نیست که متخصص باشید تا متوجه شوید خوابیدن با آرایش چه عواقب وحشتناکی دارد. این اتفاق برای هر فردی افتاده است مثلا تا دیر وقت بیرون بودید، تا دیر وقت سرکار بودید و یا به هر دلیلی خسته و دیر به خانه آمدید و بدون پاک کردن آرایش خوابیدید. در واقع با اینکار نمی دانید چه ظلمی در حق پوستتان کرده اید.

وقتی شب می خوابید پوستتان این را غنیمت می داند تا بتواند استرس های روز را رها کرده و استراحت کند و سلول های پوست نیز نیاز به نفس کشیدن و شکل گیری دارند. وقتی با آرایش می خوابید سلول های پوست نمی توانند نفس بکشند، به همین علت مراحل بازسازی پوست انجام نمی شود یعنی متوقف می شوند. دیگر اینکه در روز آلودگی های محیط روی صورت می نشیند و بخصوص مواد آرایشی این آلودگی ها را جذب می کند و در طولانی مدت خط هایی روی پوست ایجاد و سبب پیری زودرس می شود.

خوابیدن با آرایش به همه ی اعضای صورت آسیب می زند و مخصوصا اگر با آرایش کامل بخوابید چشم ها نیز آسیب بیشتر می بیند.

عوارض خوابیدن با آرایش

تاثیرات هر محصول آرایشی وقتی که بدون پاک کردن آرایش می خوابید

فونداسیون: در ابتدا برای ارایش صورت از فنداسیون استفاده می شود که هدف از آن یکدست کردن پوست و آماده سازی برای مراحل دیگر است و نقش به سزایی برای داشتن آرایش بی نقص و زیبا دارد. فونداسیون غلیظ است و همه ی محصولات را می پوشاند. این ذرات بزرگ در طول روز تجزیه و در معرض آلودگی های محیط قرار گرفته و آنها را جذب می کند. مواد آرایشی نمی گذارد هوا به پوست و سلول های پوستی برسد و منافذ پوست بسته می شود و سبب چین و چروک پوست می شود .

رژ لب: خوابیدن با هر رژ لبی باعث می شود لب ها خشک شود و ترک بخورد. حتما قبل از خواب رژتان را پاک کنید و بعد از یک نرم کنده برای مرطوب کردن لب ها استفاده کنید.

ریمل: اگر شما با ریمل می خوابید بهتر است که از عوارضش آگاه باشید. ذرات ریمل فولیکول های پوست اطراف چشم  را می بندند. فولیکول ها روی پوست تحریک می شوند و باعث التهاب پلک می شوند. خوابیدن با ریمل سبب شکنندگی و نازک شدن مژه هایتان نیز می شود. تنبلی نکنید و حتما آرایشتان را پاک کنید.

پرایمر: پرایمر قابلیت این را دارد که به پوست صدمه بزند، البته بستگی دارد که چگونه از آن استفاده می کنید. اگر در تمام طول روز از آن استفاده می کنید ضررات زیادی را به پوست می رساند چون همه آلاینده ها روی پوستتان هستند. اما اگر روی پوست تمیز و برای رطوبت رسانی از پرایمر استفاده می کنید عیبی ندارد.

عوارض و ضررات خوابیدن با آرایش

جوش زدن: همانطور که قلب در حال تپش است پوست هم همیشه درحال فعالیت است پوست از پروتئین ، آب ، لیپید و مواد معدنی و شیمیایی زیادی ساخته شده است . در ضمن پوست دارای منافذ زیادی است که عرق می کند و چربی ترشح می کند که خود یک نرم کننده طبیعی است و پوست را مرطوب کرده و سلول های مرده و سایر آلودگی ها را از پوست جدا می کند. وقتی آرایش دارید حفره های پوست بسته می شود و چربی نمی تواند ترشح کند که می تواند در طولانی مدت سبب جوش و آکنه شود .

در طبیب لند بخوانید  لیفت صورت در خانه بدون جراحی

آسیب دیدن سلول‌های پوست

با ماندن زیاد آرایش روی صورت سلول های پوست آسیب می بینند. آرایش مواد آلوده و رادیکال های آزادی که به سلول پوست آسیب می زند را بیشتر جذب می کند و پوست با جذب این ها آسیب می بیند و سبب پیری و چین چروک می شود.

بسته شدن منافذ پوست

خوابیدن با آرایش قاتل منافذ پوست است. اکثر محصولا آرایشی دارای عنصر سیلیکون هستند که منافذ پوست را مسدود می کنند. وقتی منافذ پوست بسته شود پوست پر از چاله می شود و حتی سبب جوش و آکنه هم می شود.

از بین رفتن طراوت پوست

اگر از روشن کننده های و رژگونه برای روشن و درخشان شدن پوست استفاده می کنید بهتر است بدانید که خوابیدن با این مواد اثر معکوس روی پوست دارد. پوست بزرگترین اندام از بدن است. حتما پوست خود را پاکسازی و لایه برداری کنید. اگر همیشه حتی در خواب آرایش دارید باید بدانید پوست با آرایش نمی تواند نفس بکشد و دچار خفگی می شود و طراوت خود را از دست می دهد .

اختلال در فرایند تنفس پوست

وقتی می خوایبم بدن خودش را بازسازی می کندو پوست هم در خواب فرصت دارد که خودش را ترمیم کند پس بهتر است قبل از خواب آرایشتان را کامل بشویید و پوست بتواند چربی ترشح کرده و نفس بکشد.حتی یک شب با آرایش خوابیدن تعادل پوست را بر هم میزند.

چروکیده شدن پوست

همانطور که گفتیم خوابیدن با آرایش سبب خشکی و حساسیت پوست می شود. بسته شدن منافذ پوست سبب پیری زود رس می شود . شما وقتی با آرایش می خوابید یعنی اینکه اجازه می دهید مواد آرایشی به پوستتان نفوذ کند و کلاژن پوستتان را از بین می برد. اگر کلاژن به درستی تولید نشود پوستتان دچار چین و چروک می شود.

خشکی پوست

آرایش اگر در شبانه روز روی صورت باشد باعث پوسته شدن و زبری و خشکی پوست می شود. شما باید آرایشتان را هنگام خوابیدن بشویید و بعد مرطوب کننده بزنید تا در هنگام خواب پوست فرصت برای ترمیم و بازسازی خودش داشته باشد. ماندن طولانی مدت ارایش روی پوست موجب خشکی آن می شود.

کدر شدن رنگ پوست

اگر به پوست خود نرسید پوستتان تیره و کدر می شود و خوابیدن با آرایش بیشتر به تیره گی پوست دامن می زند.

ایجاد حساسیت

از آنجایی که چشم ها حساس هستند خوابیدن با آرایش باعث پف، خارش، قرمزی چشم می شود و سبب نازک و شکنندگی مژه ها نیز می شود. وقتی صورت خود را نمی شویید مواد آرایشی وارد چشم می شود و باعث عفونت و ایجاد حساسیت در چشم می شوند.

کلام آخر

مقاله فوق حاصل تلاش تیم ترجمه و تولید محتوای طبیب لند است. در نظر داشته باشید طبیب لند هیچ گونه تجویز و دارویی را پیشنهاد، تایید یا رد نمی کند و مقالات ما صرفا برای دانش عمومی شما از منابع موثق پزشکی تهیه، گردآوری و ترجمه می شود. برای اطلاعات بیشتر در مورد مراقبت پوست با کلیک روی اینجا مطالب جدیدی را بخوانید.

در کانال آپارات طبیب لند نیز می توانید فیلم های مرتبط با خدمات مرکز زیبایی طبیب لند را با کلیک روی اینجا مشاهده کنید.