امروز با بررسی عوامل ایجاد ریز مو در خدمت شما هستیم :

ریزش مو

ریزش مو مشکلی است که همه ی ما آز آن رنج می بریم ریزش مو در روز بین 50 تا 100 تار مو طبیعی است و اگر تعداد تار مو بیشتر از 100 باشد نشانگر این است که ریزش مو شدیدی دارید.

معمولا با بالا رفتن سن ریزش مو در زنان و مردان بیشتر می شود اگر در سنین پایین دچار مشکل ریزش مو شدید حتما یک چکاب بروید و علت اصلی را پیدا کنید استرس و فشارهای منفی نیز باعث ریزش موی سر می شود پس سعی کنید آرامش را به خود و زندگی تان بدهید .

علتی دیگر برای ریزش موی زنان تغییرات هورمونی می تواند باشد مثل بارداری و یائسگی که باید به پزشک مراجعه کنید.حدود 20 درصد مردان در دوره سوم زندگی دچار ریزش مو می شوند که این سن مهم ترین علت ریزش ژنتیک است.

عوامل ایجاد کننده ریزش مو
عوامل ایجاد کننده ریزش مو

عواملی که باعث ریزش مو میشوند

شوره

حدودا نیمی از مردان دچار شوره سر می شوند شوره هنگامی در سر دیده می شود که کف سر پوستش جدا می شود.دلیل شوره از تغییرات یا نوسانات هورمونی و تولید چربی زیاد پوست ریشه می گیرد. البته شوره سر را می توان درمان کرد اگر شوره علت ریزش باشد طی 8 ماه درمان می توانید شاهد چشمگیر رشد موهایتان باشید.

پسوریازیس

به بیماری پوستی گفته می‌شود که دستگاه پوششی بدن را تحت تأثیر خود قرار دهند. منظور از دستگاه پوششی، دستگاهی زیستی شامل اندام‌های مختلف است که وظیفه حفاظت از بدن در برابر محیط بیرونی را برعهده دارد و شامل پوست، مو، ناخن، و ماهیچه‌ها و غده‌های مرتبط با آن‌ها است که سبب تغییر سلول های پوست و همچنین فلس های سفید رو پوست کف سر می شود.
این فلس ها را دست کاری نکنید در صورت کندن پوست سر دچار خون ریزی می شود. پسوریازیس ممکن است یاعث ریزش مو می‌شود چون شما برای درمان خارش سر را به شدت می خارانید و همین باعث ریزش موها می شود.
برای کم کردن خارش سر از سشوار و اتو مو کمتر استفاده کنید .برای جلوگیری از پسوریازیس به یک متخصص پوست مراجعه کنید .

کم کاری تیروئید

بیشتر زنان از بیماری های مربوط به تیروئید رنج می برند هنگامی که بدن هورمون تیروئید کم ترشح می کند می گویند که دچار کم کاری غده تیروئید هستید .تیروئید هورمونی است که مسئولیت متابولیسم بدن و ضربات قلب و حالت های روحی را دارد.اگر بدن تیروئید زیادی تولید کند میگویند تیروئید پرکار است.تیروئید مسئولیت همه ی بدن را برعهده دارد از مصرف اکسیژن تا رشد مو ،پوست و ناخن.اگر هورمون تیروئید به درستی در بدن ترشح نشود شما تغییراتی را در بدن خواهید دید.

ریزش موی ارثی

یکی از دلیل ریزش مو می تواند ارثی بودن باشد که احتمالا فرزند از پدر و مادر خود زن را دریافت کرده است.در این مورد ریزش از 20 سالگی شروع و اگر پدر و مادر این مشکل را دارند فرزند هم دچار آن خواهد شد.

ریزش موی ارثی
ریزش موی ارثی

کمبود آهن

خانم هایی که غذاهای آهن دار نمی خورند و پریود سختی دارند در خطر کمبود آهن هستند کمبود آهن باعث خستگی ،ضعف،رنگ پریدگی می شود و می تواند  با سر درد، اختلال در تمرکز،دست و پای سرد و ریزش مو همراه باشد.

برای جبران کمبود آهن می توانید غذاهای آهن دار مثل گوشت گوساله ،ماهی،سبزیجات سبز،حبوبات و غلات زیادی استفاده کنید می توانید مواد غذایی که گفته شد را با مواد غذایی که ویتامین c دارند مصرف کنید تا آهن به خوبی جذب بدنتان شود و برای جلوگیری از ریزش مو می توانید قرص آهن بخورید.

کیست تخمدان

این بیماری از سن 11 سالگی آغاز و باعث عدم تعادل هورمونی می شود که ممکن است موجب ناباروری شود.این نوع کیست PCOSمی تواند سبب رشد موهای صورت ،آکنه و کیست تخمدان و پریود های نامنظم شود اگر دچار ریزش مو شدید سر شدید و موهای قسمت دیگر بدنتان رشد زیادی داشت این ها نشانه کیست تخمدان هستند.

سلامت پوست سر

پوست سر ناسالم باعث التهابات و رویش مو را متوقف می سازد.مشکلات پوستی که سبب ریزش مو می شوند مانند چربی زیاد پوست، سوریاس ،شوره سر

بیش از حد رسیدگی کردن به مو ها

بیش از حد شامپو کردن سشوار کشیدن و اتو و رنگ و کراتینه کردن به موها آسیب می رساند و باعث ریزش موها می شود.