در مقاله پیش رو با بررسی علل ریزش مو در خدمت شما هستیم:

ریزش مو

ریزش مو مشکلی است که در صورت ابتلا، همه ی ما از آن رنج می بریم. ریزش مو بین 50 تا 100 تار مو در روز طبیعی است و اگر این تعداد تار مو بیشتر از 100 باشد نشانگر این است که ریزش مو شدید است.

معمولا با بالا رفتن سن، ریزش مو در زنان و مردان بیشتر می شود. اگر در سنین پایین دچار مشکل ریزش مو شدید حتما یک چکاپ بروید و علت اصلی را پیدا کنید. استرس و فشارهای منفی نیز باعث ریزش موی سر می شود. پس سعی کنید آرامش را به خود و زندگی تان بدهید .

علتی دیگر برای ریزش مو در زنان، تغییرات هورمونی است که در زمانهایی مثل بارداری و یائسگی در بدنشان رخ می دهد. پیشنهاد می شود در این دوران که باید به پزشک مراجعه کنند. حدود 20 درصد مردان در دوره سوم زندگی دچار ریزش مو می شوند که دراین سن مهم ترین علت ریزش، عوامل ژنتیکی است.

عوامل ایجاد کننده ریزش مو
عوامل ایجاد کننده ریزش مو

عواملی که باعث ریزش مو می شوند

شوره

حدودا نیمی از مردان دچار شوره سر می شوند. شوره هنگامی در سر دیده می شود که پوست کف سر از آن جدا می شود. دلیل شوره از تغییرات یا نوسانات هورمونی و تولید چربی زیاد پوست ریشه می گیرد. البته شوره سر را می توان درمان کرد. اگر شوره علت ریزش باشد طی 8 ماه درمان می توانید شاهد رشد چشمگیر موهایتان باشید.

پسوریازیس

به بیماری پوستی گفته می‌شود که دستگاه پوششی بدن را تحت تأثیر خود قرار می دهد. منظور از دستگاه پوششی، دستگاهی زیستی شامل اندام‌های مختلف است که وظیفه حفاظت از بدن در برابر محیط بیرونی را برعهده دارد. پوست، مو، ناخن، و ماهیچه‌ها و غده‌های مرتبط با آن‌ها از اعضای دستگاه پوشش دهن است که سبب تغییر سلول های پوست و همچنین فلس های سفید رو پوست کف سر می شود.
این فلس ها را دست کاری نکنید. در صورت کندن فلس ها، پوست سر دچار خون ریزی می شود. پسوریازیس ممکن است باعث ریزش مو ‌شود. چون شما برای درمان خارش سر، آن را به شدت می خارانید و همین امر باعث ریزش موها می شود.
برای کم کردن خارش سر از سشوار و اتو مو کمتر استفاده کنید. و برای جلوگیری از پسوریازیس به یک متخصص پوست مراجعه کنید .

کم کاری تیروئید

بیشتر زنان از بیماری های مربوط به تیروئید رنج می برند. هنگامی که بدن هورمون تیروئید کم ترشح می کند می گویند که دچار کم کاری غده تیروئید است. تیروئید مسئولیت درست کار کردن متابولیسم بدن و ضربات قلب و حالت های روحی را دارد. اگر بدن تیروئید زیادی تولید کند میگویند تیروئید پرکار است. تیروئید مسئولیت همه ی بدن را برعهده دارد. از مصرف اکسیژن تا رشد مو، پوست و ناخن. اگر هورمونهای تیروئید به درستی در بدن ترشح نشود شما تغییراتی را در بدن خواهید دید که خوشایند نخواهند بود.

ریزش موی ارثی

یکی از دلایل ریزش مو عوامل ارثی است که احتمالا فرزند از پدر و مادر خود آن  را دریافت کرده است. در این مورد ریزش از 20 سالگی شروع و اگر پدر و مادر این مشکل را دارند فرزند هم دچار آن خواهد شد.

ریزش موی ارثی

کمبود آهن

خانم هایی که غذاهای آهن دار نمی خورند و پریود سختی دارند در خطر کمبود آهن هستند. کمبود آهن باعث خستگی، ضعف و رنگ پریدگی می شود و می تواند  با سر درد، اختلال در تمرکز، دست و پای سرد و ریزش مو همراه باشد.

برای جبران کمبود آهن می توانید غذاهای دارای آهن مثل گوشت گوساله، ماهی، سبزیجات سبز، حبوبات و غلات استفاده کنید. می توانید مواد غذایی که گفته شد را با مواد غذایی که ویتامین C دارند مصرف کنید تا آهن به خوبی جذب بدنتان شود و برای جلوگیری از ریزش مو می توانید قرص آهن بخورید.

کیست تخمدان

این بیماری از سن 11 سالگی آغاز و باعث عدم تعادل هورمونی می شود که ممکن است موجب ناباروری شود. این نوع کیست PCOS می تواند سبب رشد موهای صورت، آکنه و کیست تخمدان و پریود های نامنظم شود. اگر دچار ریزش موی شدید در سر افزایش موهای قسمت دیگر هستید، ممکن است دچار کیست تخمدان باشید.

بیش از حد رسیدگی کردن به مو ها

بیش از حد شامپو کردن، سشوار کشیدن، اتو، رنگ و کراتینه کردن به موها آسیب می رساند و باعث ریزش موها می شود.

پیشنهاد می شود برای اطلاعات بیشتر در زمینه حفظ و نگهداری موها مقاله مربوز به اثر ویتامین ها بر رشد مو را با کلیک کردن اینجا مطالعه کنید.