عبارت غیر کومدون زا که روی محصولات پوستی می نویسند یعنی چه؟

«غیر کومدون زا» یا Non-comedonegic عبارتی است که آن را به وفور روی برچسب محصولات پوستی و آرایشی دیده اید. ترکیبات این گروه از محصولات به گونه ای است که استفاده از آنها موجب انسداد و گرفتگی منافذ پوست نمی گردد. اگر پوست شما آکنه ای یا دارای جوش های سر سیاه باشد، استفاده از محصولات غیر کومدون زا قطعاً به شما توصیه می شود.

استفاده از محصولات پوستی غیر کومدون زا

چه موادی غیر کومدون زا هستند؟

به منظور تشخیص اینکه چه موادی موجب ایجاد کومدون می شوند، محققان از یک آزمایش حیوانی کمک می گیرند. در این آزمایش، ماده مورد نظر را تا مدتی روی گوش خرگوش استفاده می کنند و منتظر می مانند. اگر پس از گذشت زمانی مشخص روی گوش خرگوش کومدون مشاهده شود، مشخص می شود که آن ماده کومدون زا می باشد.

مواد مختلف از نظر «درجه کومدون زایی» عددی بین 0 تا 5 را به خود اختصاص می دهند. عدد صفر نشان دهنده عدم ایجاد کومدون توسط آن ماده می باشد. بنابراین، وجود آن ماده در هر محصول پوستی موجب گرفتگی منافذ پوست شما نمی شود. عدد 5 نیز به این معنی است که آن ماده به احتمال خیلی زیاد باعث بوجود آمدن کومدون روی پوست شما می شود.

البته، صحت و قابلیت تعمیم نتیجه تست روی خرگوش در مورد پوست انسان موضوعی بحث بر انگیز است. در هر حال، گوش خرگوش با پوست انسان متفاوت است. بنابراین، مواد مورد آزمایش ممکن است نتیجه متفاوتی روی پوست انسان بگذارند. اما، بطور کلی اگر محصولی روی پوست حیوانات اثر کومدون زا نداشته باشد، معمولاً موجب انسداد و گرفتگی منافذ پوست انسان نیز نمی شود.

از کجا بدانیم که یک محصول کومدون زا نیست؟

اگر پوست شما مستعد جوش باشد، شما ترجیح می دهید برای آرامش ذهنتان سراغ خرید محصولاتی بروید که حتماً غیر کومدون زا باشند. در این صورت، قبل از خرید،باید عبارت غیر کومدون زا را در برچسب محصول جستجو کنید.

توجه داشته باشید حسی که شما با استفاده از محصولات مختلف روی پوست خود احساس می کنید به هیچ وجه نمی تواند معیار مناسبی از کومدون زا بودن یا نبودن آن باشد. برخی از محصولات با وجود اینکه ممکن است به نظر شما چرب و روغنی باشند، غیر کومدون زا هستند. از طرف دیگر، بعضی از کرم ها در عین سبک بودن موجب ایجاد کومدون روی پوست شما می شوند.

در طبیب لند بخوانید  راهکارهای درمان جوش هورمونی

آیا ضمانتی وجود دارد که این محصولات موجب بسته شدن منافذ نشوند؟

درج عبارت «غیر کومدون زا» روی برچسب یا بسته بندی محصول لزوماً به این مفهوم نیست که استفاده از آن محصول به هیچ وجه باعث ایجاد کومدون روی پوست شما نمی شود. بلکه، فقط احتمال ظهور آن روی پوست شما را کاهش می دهد. پوست افراد مختلف واکنش های متمایزی را نسبت به یک محصول خاص از خود نشان می دهند.

با این تفاسیر، اگر شما از محصول غیر کومدون زایی (به ادعای سازنده) استفاده کرده و پس از مدتی رشد تعداد دانه های سر سیاه یا سر سفید را روی پوست خود مشاهده کردید، استفاده از آن محصول را متوقف کرده و ببینید آیا پوست شما به حالت اول باز می گردد یا خیر. اگر پوست شما پس از مدتی بهبود یافت، این بدان معنی است که پوست شما به این محصول واکنش متفاوت و غیر عادی نشان داده است و باید جایگزین مناسب تری برای آن بیابید.

از طرف دیگر، عدم درج عبارت «غیر کومدون زا» آن محصول را صرفاً در دسته مخالف قرار نمی دهد. اگر سالهاست از کرم یا محصول دیگری استفاده می کنید و از آن راضی هستید، لزومی ندارد آن را کنار بگذارید.

آیا استفاده از محصولات غیر کومدون زا آکنه را از بین می برد؟

عبارت «غیر کومدون زا» امروزه در صنعت مراقبت از پوست بسیار رایج و مصطلح شده است. اما آیا واقعاً این محصولات اثری جادویی روی پوست دارند؟

استفاده از این محصولات به تنهایی نمی تواند آکنه را از بین ببرد. اگر از آکنه رنج می برید، باید از درمان های اثبات شده آکنه استفاده کنید. به این منظور، بهترین راه این است که به یک متخصص پوست مراجعه کرده و درمان خود را آغاز کنید.

کلام آخر

مقاله فوق حاصل تلاش تیم ترجمه و تولید محتوای طبیب لند است. در نظر داشته باشید طبیب لند هیچ گونه تجویز و دارویی را پیشنهاد، تایید یا رد نمی کند و مقالات ما صرفا برای دانش عمومی شما از منابع موثق پزشکی تهیه، گردآوری و ترجمه می شود. مقاله فوق را می توانید در سایت وری ول هلث مطالعه کنید. برای اطلاعات بیشتر در مورد مراقبت پوست با کلیک روی اینجا مطالب جدیدی را بخوانید.

در کانال آپارات طبیب لند نیز می توانید فیلم های مرتبط با خدمات مرکز زیبایی طبیب لند را با کلیک روی اینجا مشاهده کنید.