روزه داری چگونه از «مقاومت به انسولین» ناشی از چاقی پیشگیری می کند؟

طبق آمار سازمان بهداشت جهانی، بیش از ۶۵۰ میلیون نفر را در سراسر دنیا از چاقی مفرط رنج می برند و این چاقی آنها را در خطر ابتلا به بیماری های متعددی قرار می دهد. تحقیقات جدید نشان می دهند که روزه گرفتن در مبارزه با چاقی و بیماری های نشأت گرفته از آن نقش کمک کننده دارد. روزه گرفتن، با افزایش پروتئین هایی خاص، بدن را در برابر سندروم متابولیک، دیابت و بیماری های کلیوی محافظت می نماید.

فواید روزه گرفتن برای درمان بیماری های چاقی و افطاری ساده

فواید روزه گرفتن برای سلامت بدن در سال های اخیر بیش از هر زمانی دستخوش بحث و مقایسه قرار گرفته است. امروزه، بسیاری از افراد – صرفاً نه فقط به دلایل مذهبی – بلکه، به نیت کاهش وزن یا تقویت سوخت و ساز بدن روزه می گیرند.

محدود کردن ورودی غذا به بدن، فعالیت متابولیک بدن را بیش از تصور محققان بالا برده و حتی می تواند با پیری بدن نیز مبارزه کند. روزه همچنین، به سلامت شکم و روده ها کمک کرده و با قدرت بخشیدن به ساعت زیستی بدن، سطح سلامت کلی شما را ارتقا می دهد.

روزه گرفتن و درمان بیماری های مرتبط به چاقی

مطالعات نوین پس از به رسمیت شناختن کلیه فواید روزه که تا اینجا به آنها پرداختیم، روی یک نوع مشخص از روزه گرفتن و مزایای آن برای بیماری های مرتبط با چاقی تمرکز کرده اند.

گروهی از محققان در دانشگاه هوستون در ایالت تگزاس آمریکا، روزه گرفتن اسلامی را همانطور که ما در ماه رمضان بجا می آوریم (از طلوع تا غروب خورشید) مورد آزمایش قرار داده  تا به بررسی مزایای آن بپردازند.

آنها دریافتند که روزه داری به این شیوه و به مدت ۳۰ روز با افزایش سطح پروتئین هایی که مقاومت به انسولین را بهبود می بخشد، همراه است. در حقیقت، این سبک از روز داری با اثرات ناگوار ناشی از رژیم های غذایی مملو از قند و چربی مقابله می کند.

*** مقاومت به انسولین یا Insulin Resistance به وضعیتی گفته می شود که سلول های بدن پاسخ مناسبی به ترشح انسولین نمی دهند. این وضعیت از عوامل اصلی ابتلا به دیابت نوع ۲، دیابت بارداری و پیش دیابت به شمار می رود.

نکته کلیدی در انتخاب زمان مناسب و همچنین فاصله بین وعده های غذایی نهفته است.

نحوه انجام آزمایش تشخیص فواید روزه گرفتن

در این تحقیق خاص، یک گروه ۱۴ نفره از افرادی که از نظر وضعیت سلامت در حالت نرمال بودند انتخاب شدند. سپس، از این افراد خواسته شد تا روزانه به مدت ۱۵ ساعت – از طلوع تا غروب خورشید – روزه بگیرند.

در طبیب لند بخوانید  اگر به لیپوساکشن فکر می کنید حتما این مطلب را بخوانید

قبل از شروع آزمایش، از افراد نمونه خون گرفته شد. همچنین، محققان پس از گذشت ۴ هفته  از روزه داری و ۱ هفته پس از اتمام مدت روزه از آنها خون گرفتند. این نمونه های خونی نشان داد که سطح پروتئین «تروپومیوزین» یا TPM نوع ۱، ۳ و ۴ افزایش معنا داری پیدا کرده است. TPM پروتئینی است که نقش اساسی در تنظیم انقباض عضلات اسکلتی و همچنین عضله قلب دارد. علاوه بر این، TPM در حفظ سلامت سلول هایی دارد که در مقاومت به انسولین نقشی مهمی به عهده دارند، تأثیر دارد.

TPM3 بطور خاص، حساسیت بدن نسبت به انسولین را تقویت می کند. حساسیت بیشتر به انسولین مساوی است با کنترل بهتر قند خون.

نتایج تحقیق ذکر شده مبنی بر آن است که سطح TPM1، TPM3 و TPM4 از تاریخ آغاز آزمایش تا یک هفته پس از اتمام آن رشد چشمگیری داشته است.

نتیجه آزمایش

در حقیقت، غذا خوردن و روزه گرفتن تأثیر قابل ملاحظه ای روی نحوه مصرف پروتئین های موثر در کاهش مقاومت به انسولین و حفظ وزن مناسب دارد. بنایراین، انتخاب زمان و فاصله مناسب بین وعده های غذایی از عوامل مهمی است که باید در مورد افرادی که با بیماری های ناشی از چاقی دست و پنجه نرم می کنند، در نظر گرفته شود.

در آخر، می توان با استناد به تحقیقات انجام شده ادعا کنیم که روزه گرفتن به سبک اسلامی – یعنی از طلوع تا غروب خورشید – یکی از مداخلات کم هزینه و مقرون بصرفه برای افرادی است که از بیماری های ناشی از چاقی رنج می برند.

کلام آخر

مقاله فوق حاصل تلاش تیم ترجمه و تولید محتوای طبیب لند است. در نظر داشته باشید طبیب لند هیچ گونه تجویز و دارویی را پیشنهاد، تایید یا رد نمی کند و مقالات ما صرفا برای دانش عمومی شما از منابع موثق پزشکی تهیه، گردآوری و ترجمه می شود. مقاله فوق را می توانید در سایت مدیکال نیوز تودی مطالعه کنید. برای اطلاعات بیشتر در مورد سلامت عمومی بدن با کلیک روی اینجا مطالب جدیدی را بخوانید.

در کانال آپارات طبیب لند نیز می توانید فیلم های مرتبط با خدمات مرکز زیبایی طبیب لند را با کلیک روی اینجا مشاهده کنید.