نکات مهم لیزر مو‌های زائد

مشکل موهای زائد یکی از دغدغه‌های بانوان به‌ویژه بانوان ایرانی می‌باشد که به‌دلایل ژنتیکی مو‌های زائد بیشتر،  تیره‌تر و ضخیم‌تری دارند. روش‌های زیادی برای از بین بردن مو‌های زائد بدن وجود دارد، ولی اغلب یا بسیار دردناک هستند یا اثر بسیار کوتاهی دارند. مطمئناً هیچ کس دوست ندارد که هر روز با تیغ تمام بدن خود را اصلاح کند یا هر دو هفته یک‌بار درد ناشی از موم و بند و اپیلاتور و مشکلات مختص هر یک را تحمل کند. همین موارد سبب شد تا لیزر مو‌های زائد که روشی بدون درد و دائمی می‌باشد، به محبوب‌ترین لیزر در میان سایر انواع لیزر تبدیل شود.

مکانیسم عمل دستگاه لیزر مو‌های زائد

مکانیسم عمل این لیزر به این صورت است که امواج نوری متمرکز آن هر چیزی را که تیره‌رنگ باشد، حرارت داده و می‌سوزاند. با حرارت دادن و سوزاندن موی تیره‌رنگ داخل فولیکول مو، خود فولیکول نیز آسیب می‌بیند و به‌تدریج برای همیشه از بین می‌رود.

تمام موهای بدن دارای سه مرحله رشد (آناژن)، مرحله تخریب (کاتاژن) و مرحله استراحت (تلوژن) هستند. در در مرحله آناژن موها در حال رشد هستند و فولیکول مو قطور است. در مرحله کاتاژن موها از محل فولیکول جدا شده و آرام آرام از طریق منافذ پوست خارج می‌شوند. در مرحله تلوژن موها دیگر امکان رشد و بلند شدن ندارند و در واقع فولیکول مو زنده و غیر فعال است.

لیزر تنها در مرحله رشد یا آناژن بر فولیکول مو تأثیر می‌گذارد و در مرحله دوم و سوم هیچ تأثیری بر مو‌ها نخواهد داشت. به همین دلیل برای از بین بردن تمام ‌موها به چندین جلسه درمان با لیزر و با فاصله زمانی مشخص نیاز است. در هر جلسه از لیزر، تعدادی از فولیکول‌های موی در حال رشد سوزانده می‌شوند تا در نهایت پس از چند جلسه تمامی‌ موها از بین می‌روند.

آمادگی برای لیزر مو‌های زائد

  • 6 ماه پیش از اقدام به لیزر از مصرف قرص ضدجوش راکوتان اجتناب کنید.
  • 6 هفته پیش از لیزر از موم یا بند انداختن و هر عملی که مو‌ها را از ریشه خارج کند، اجتناب کنید.
  • 3 ماه پیش از درمان از قرار گرفتن در معرض آفتاب یا سولاریوم بپرهیزید.
  • روز قبل از لیزر، موهای خود را اصلاح کنید و از کاربرد هر گونه لوازم آرایشی و بهداشتی در موضع مورد درمان بپرهیزید.

خطرات لیزر

همان‌طور که پیش از این ذکر شد، مکانیسم عمل لیزر مو‌های زائد به‌صورتی است که نواحی تیره را می‌سوزاند. حال اگر پوست فرد تیره باشد یا در اثر آفتاب گرفتن تیره شده باشد، ممکن است اشتباهاً توسط لیزر سوزانده شود و جای سوختگی‌ها به‌صورت لک‌های سفید باقی بماند.

اگر اپراتور لیزر تبحر کافی نداشته باشد و دستگاه را بر اساس رنگ پوست زیبا‌جو به‌درستی تنظیم نکند، ممکن است منجر به سوختگی، لک و اسکار شود. همچنین اگر فرد پس از لیزر مراقبت‌های لازم را رعایت نکند یا مناطق تحت درمان را دستکاری کند، ممکن است جای آن به‌صورت اسکار باقی بماند.

برترین دستگاه‌های لیزر مو‌های زائد

دو سیستم برای از بین بردن موهای زائد وجود دارد: سیستم‌های لیزری و سیستم‌های نوری. دستگاه‌های نوری که IPL نام دارند، مؤثر هستند، ولی به اندازه لیزر قدرت ندارند و در عین حال عوارض و احتمال سوختگی پوست و بازگشت مو با آن‌ها بیشتر از لیزر است. سیستم‌های غیرلیزری IPL بدین منظور طراحی شدند که دسترسی به آن آسان‌تر بوده و هزینه‌های پایین‌تری نسبت به لیزر دارند. پس هنگامی که تصمیم به لیزر گرفتید، باید توجه داشته باشید که برخی مراکز از سیستم‌های IPL به‌جای لیزر برای رفع موی زائد استفاده می‌کنند و همین موضوع سبب تفاوت قیمت می‌شود.

دستگاه‌های زیادی برای لیزر مو‌های زائد وجود دارند که بسته به رنگ مو، نوع پوست، ضخامت مو و ناحیه درمان یکی از انواع آن به بیمار توصیه می‌شود. از متداول‌ترین و برترین دستگاه‌های لیزر موی زائد می‌توان به دستگاه الکساندرایت، لیزر روبی، لیزر تور پالسی بالا، لیزر ان دی یاگ و لیزر دایود اشاره کرد.

برند دستگاه لیزر موهای زائد با تکنولوژی الکساندرایت می‌تواند کندلا و سایناشور باشد که قوی‌ترین نوع الکساندرایت و ساخت کشور امریکا می‌باشند. برند‌های دیگر الکساندرایت، برند‌های آلما، دکا، کوترا و ونوبلکس هستند که ساخت چین، کره یا اروپا می‌باشند.

چه کسانی نباید از این لیزر استفاده کنند؟

خانم‌هایی که باردار هستند، افرادی که بیماری‌های عصبی دارند و ممکن است موضع تحت درمان با لیزر را دستکاری کنند، کسانی که به خاطر شغل‌ یا شرایط دیگر ساعت‌های طولانی در معرض آفتاب هستند و همچنین کسانی که در محل مورد نظر، عفونت فعال، بیماری پوستی یا زخم دارند نباید از لیزر موهای زائد استفاده کنند.

تعداد جلسات مورد نیاز

معمولاً 4 تا 6 جلسه با فاصله یک ماه برای صورت و 4 تا 7 جلسه با فاصله 3 ماه برای بدن برای تکمیل دوره درمان با لیزر مورد نیاز است. پس از ۴ تا ۶ جلسه لیزر بایستی هر ۶ ماه یک‌بار (بین ۳ تا ۴ بار) نسبت به شارژ آن اقدام گردد تا تعداد موها به‌طور متوسط ۶۰ تا ۸۰ درصد کم ‌شود. لازم به ذکر است که نتایج لیزر غالباً دائمی است، ولی تعداد مو‌ها هرگز به صفر نمی‌رسد.

 

کلام آخر

مقاله فوق حاصل تلاش تیم ترجمه و تولید محتوای طبیب لند است. در نظر داشته باشید طبیب لند هیچ گونه تجویز و دارویی را پیشنهاد، تایید یا رد نمی کند و مقالات ما صرفا برای دانش عمومی شما از منابع موثق پزشکی تهیه، گردآوری و ترجمه می شود. برای اطلاعات بیشتر در مورد مراقبت پوست با کلیک روی اینجا مطالب جدیدی را بخوانید.

در کانال آپارات طبیب لند نیز می توانید فیلم های مرتبط با خدمات مرکز زیبایی طبیب لند را با کلیک روی اینجا مشاهده کنید.