کدام روش برای تامین ویتامین B12 مناسب تر است؟

اگر کمبود ویتامینB12دارید و این کمبود را نمی توانید با تغییر در رژیم غذایی و مصرف بیشتر خوراکی های حاوی این ویتامین جبران کنید، باید از مکمل های B12 استفاده کنید. به این منظور دو راه پیش روی شماست: مصرف قرص مکمل B12 یا دریافت تزریق های عضلانی ویتامین B12.

مواد غذایی دارای ویتامین B12

اهمیت ویتامین B12 در بدن

کمبود ویتامین B12 عوارضی را برای سلامت بدن شما به بار می آورد که از آن جمله می توان به بروز اختلالات مغزی و عصبی، اختلالات سیستم گوارش (بویژه معده و روده) یا حتی کم خونی اشاره نمود. متأسفانه، در صورتیکه این کمبود به مدتی طولانی ادامه پیدا کند، ممکن است این عوارض – بویژه صدمات وارده به مغر و سیستم عصبی – دائمی و برگشت ناپذیر شوند. معمولاً افراد سالخورده، افراد مبتلا به کم خونی مزمن، گیاهخواران یا نوزادان شیر خواره آنها بیشتر در خطر کمبود ویتامین B12 هستند و به احتمال زیاد به جبران این کمبود از طریق خوراکی یا عضلانی نیازمند می شوند.

دوز مصرف ویتامین B12

تزریق: آمپول های B12با دوز 100mcgتا 1000mcg بصورت روزانه یا یک روز در میان برای فرد تجویز می شوند. پس از یک یا دو هفته، بازه زمانی به یک بار در ماه یا یک بار در سه ماه تغییر می کد.

خوراکی: دوز خوراکی ویتامین B12 با 1000mcg تا 2000mcg و بصورت روزانه شروع شده و به مدت یک تا دو هفته ادامه می یابد. دوز تثبیت آن نیز 1000mcg است که می توان آن را هر روز مصرف کرد.

مزایا و معایب

  • برخی از افراد به دلیل ترس از آمپول ترجیح می دهند از قرص استفاده کنند.
  • با وجود ایمن و ارزان بودن آمپول B12، هزینه تزریق آن در مطب یا کلینیک به مجموع هزینه این درمان برای شما اضافه می کند.
  • از آنجایی که میزان جذب ویتامین B12 خوراکی بوسیله کبد نسبت به ترزیق مستقیم آن به عضله کمتر است، بنابراین دوز قرص باید بیشتر از آمپول باشد. اگر قرصی که از داروخانه می خرید دوز کمتری نسبت به نیاز شما دارد، طبق صلاحدید پزشک می توانید روزی 2 یا 3 عدد از قرص را مصرف کنید.
در طبیب لند بخوانید  قرص مکمل یا وعده های غذایی؟

بالاخره قرص یا آمپول؟!

متأسفانه بسیاری از پزشکان از اثربخشی برابر قرص ویتامین B12 با آمپول تزربقی آن آگاه نیستند یا آن را رد می کنند. در حقیقت، هیچ تفاوت خاصی بین این دو روش وجود ندارد. نکته مهم ممارست در درمان و به پایان رساندن قرص یا آمپول های تجویزی است. بهتر است پس از طی شدن دوره درمان آزمایش خون انجام داده و نتیجه را نزد پزشک ببرید تا علاوه بر مطمئن شدن از جبران کمبود این ویتامین، پزشک شما تعیین کند که آیا باید به مصرف مکمل ادامه دهید یا خیر.

کلام آخر

مقاله فوق حاصل تلاش تیم ترجمه و تولید محتوای طبیب لند است. در نظر داشته باشید طبیب لند هیچ گونه تجویز و دارویی را پیشنهاد، تایید یا رد نمی کند و مقالات ما صرفا برای دانش عمومی شما از منابع موثق پزشکی تهیه، گردآوری و ترجمه می شود. مقاله فوق را می توانید در سایت لایو استرانگ مطالعه کنید. برای اطلاعات بیشتر در مورد مصرف مکمل ها با کلیک روی اینجا مطالب جدیدی را بخوانید.

در کانال آپارات طبیب لند نیز می توانید فیلم های مرتبط با خدمات مرکز زیبایی طبیب لند را با کلیک روی اینجا مشاهده کنید.