مزایا و معایب لاغری موضعی با لیزر لیپولیز

اگر بدن یک فرد به‌طور متعادل چاق یا لاغر باشد، به‌راحتی می‌تواند با ورزش و یا رژیم‌های غذایی به تناسب اندام دست پیدا کند. اما وقتی شخص در یک نقطه از بدن خود مانند شکم یا ران پا‌ها دچار چاقی موضعی باشد، حتی با ورزش و رژیم غذایی هم نمی‌تواند به تناسب اندام دست پیدا کند. چرا‌‌که این روش‌ها بر تمام نقاط بدن اثر یکسانی داشته و اگر فرد لاغر کند، باز هم مواضعی که سایز بزرگ‌تری نسبت به سایر اندام‌های بدن دارند، باعث عدم تناسب خواهند شد. به همین دلیل دستگاه‌های لیزر ابداع شدند تا به افرادی که دچار چاقی موضعی هستند، کمک کنند. یکی از دستگاه‌های لیزر لاغری که نامش به‌وفور شنیده می‌شود، لیزر لیپولیز است.

لیزر لیپولیز چیست؟

لیپولیز به‌معنی خرد کردن بافت چربی به‌منظور تسهیل خروج آن از بدن است. لیزر لیپولیز یک روش درمانی است که اثر‌گذاری آن از لحاظ علمی تأیید شده و جهت تجزیه چربی‌های زیر پوست به‌کار می‌رود. تحقیقات انجام شده با استفاده از تصاویر سونوگرافی نشان داده‌اند که پس از هر جلسه درمانی به میزان ۲۰ درصد از چربی‌های بدن کاسته می‌شود. این لیزر سبب کاهش وزن نمی‌شود، بلکه با کاهش ذخایر چربی در اندام‌های تحت درمان مانند شکم و پهلو‌ها سبب لاغری موضعی می‌شود و حتی پس از یک جلسه درمان، نتایج آن کاملاً قابل مشاهده است.

مکانیسم اثر لیزر لیپولیز

لیزر لیپولیز یک لیزر کم‌توان است که غشای سلول‌های چربی را از بین می‌برد و در نتیجه سلول‌های چربی شکل کروی خود را ازدست‌داده و متخلخل می‌شوند. در واقع تری‌گلیسیرید موجود در سلول‌های چربی آزاد شده و به مایع میان‌بافتی نشت می‌کند. در ادامه تری‌گلیسیریدها وارد مسیرهای متابولیکی شده و به اجزای سازنده‌ خود یعنی گلیسرول و اسیدهای چرب آزاد تجزیه می‌شوند. این ترکیبات به‌عنوان منبع انرژی می‌توانند توسط بدن مورد استفاده قرار بگیرند.

روند درمان با استفاده از لیزر لیپولیز

برخی کلینیک‌های زیبایی برای جذب مشتری، چنین ادعا می‌کنند که لیزر لیپولیز یک درمان سرپایی بوده و فرد بدون سپری کردن دوران نقاهت می‌تواند بلافاصله به امور روزمره خود بپردازد. درست است که لیپولیز عوارض و خطر بسیار کمی دارد، اما واقعیت این است که در زمره روش‌های جراحی‌ محسوب می‌شود.

درمان با لیزر لیپولیز به این نحو است که شما در یک محیط استریل شده با لباس مخصوص قرار می‌گیرید. سپس یک بی‌حس کننده موضعی در منطقه مورد نظر تزریق می‌شود. در ادامه پزشک با ایجاد شکاف بسیار کوچکی (در حد چند میلی‌متر) در ناحیه تحت درمان، سَری لیزر را وارد بافت چربی نموده و در زیر پوست جابه‌جا و در زوایای مختلف حرکت می‌دهد. در طول این مدت ممکن است احساس گرما یا سرمای ناخوشایندی داشته باشید که یک امر طبیعی است.

معمولاً درمان با لیزر لیپولیز در دو مرحله انجام می‌گیرد. در مرحله اول، ناحیه مورد نظر به‌مدت ۱۵ دقیقه تحت اشعه لیزر با طول موج ۹۴۰ نانومتر قرار می‌گیرد. بدین ترتیب لایه‌های عمیق‌تر چربی تحت تأثیر قرار گرفته و باعث می‌شود که مسیرهای شیمیایی بدن تحریک شوند و در نتیجه ذخایر چربی آزاد شده به مصرف سلول‌ها برسند. در مرحله دوم، ناحیه مورد نظر را مجدداً به‌مدت ۳۰ دقیقه تحت لیزر با طول موج ۶۵۰ نانومتر قرار می‌دهند تا چربی‌های سطحی‌تر را از بین ببرند.

برخی کلینیک‌های لاغری در جلسه درمانی خود تنها از یک طول موج ۶۵۰ نانومتر به‌مدت ۲۰ الی ۳۰ استفاده می‌کنند. ولی مطمئناً تأثیر درمان دو مرحله‌ای را که پیش از این ذکر شد، نخواهد داشت، زیرا درمان تک مرحله‌ای تنها چربی‌های سطحی را تحت تأثیر قرار می‌دهد و بر چربی‌های عمقی اثری نمی‌گذارد.

طول درمان و تعداد جلسات

معمولاً بیماران می‌توانند نتایج درمان را بعد از هر جلسه مشاهده نمایند. به‌طور معمول با هر درمان لاغری شکم، حدود ۲ الی ۴ سانتی‌متر کاهش سایز مشاهده می‌شود. یک دوره درمانی شامل ۸ الی ۱۰ جلسه درمان است که طی ۴ الی ۵ هفته انجام می‌شود، یعنی تقریباً ۲ جلسه درمانی در هفته. در هر جلسه، تغییرات ایجاد شده در چربی‌ها با کولیس دیجیتال اندازه‌گیری و در پرونده بیمار ثبت می‌شود.

مزایای لیزر لیپولیز

 • عدم نیاز به بیهوشی بیمار
 • عدم نیاز به بستری شدن
 • عدم ایجاد اسکار یا جای زخم در ناحیه تحت درمان
 • صرفه بیشتر در مقایسه با عمل جراحی لیپوساکشن و تکنیک‌های اولتراسوند
 • عدم تأثیر بر بافت‌های اطراف مانند سلول‌های پوستی، عروق، اعصاب مجاور و یا اندام‌های حیاتی
 • قابل انجام برای انواع پوست‌ها و تمام مناطقی که در آن‌ها چربی ناخواسته ذخیره شده‌ است.
 • رسیدن به اندام خوش فرم و موزون در مدت زمان کوتاه
 • عدم ایجاد واکنش غیر‌طبیعی در بدن
 • ریسک بسیار پایین

عوارض لیپولیز

لیپولیز عوارض چندانی ندارد، ولی دوران نقاهتی دارد که باید طی شود. معمولاً یکی دو روز پس از لیزر می‌توانید فعالیت‌های روزمره خود را از سر بگیرند، اما تا دو هفته نباید فعالیت شدیدی داشته باشید.

پس از لیزر معمولاً بدن کبود و متورم می‌شود و تا یکی دو روز پس از عمل احساس درد و ناراحتی خواهید داشت. سه هفته زمان لازم است تا کبودی و خون‌مردگی بدنتان التیام یابد.

پس از انجام لیزر ممکن است در اثر داروهای بی‌حسی، حرکات بدن به‌سختی انجام شود. همچنین اگر از موضع تحت درمان به‌درستی مراقبت نشود، ممکن است در معرض خطر عفونت و زخم قرار بگیرد.

در موارد نادر و شدید ممکن است لخته شدن خون، درد، تورم و ترشح ایجاد شود.

موارد منع استفاده از لیزر لیپولیز

 • زنان باردار و مادران شیرده
 • افراد زیر ۱۸ سال
 • وجود هر نوع دستگاه الکتریکی پزشکی در بدن
 • مبتلایان به صرع و تشنج
 • موارد شدید ابتلا به دیابت
 • اختلالات شدید تیروئید، کبد، مشکلات قلبی یا سرطان
 • اختلالات لنفاوی

کلام آخر

مقاله فوق حاصل تلاش تیم ترجمه و تولید محتوای طبیب لند است. در نظر داشته باشید طبیب لند هیچ گونه تجویز و دارویی را پیشنهاد، تایید یا رد نمی کند و مقالات ما صرفا برای دانش عمومی شما از منابع موثق پزشکی تهیه، گردآوری و ترجمه می شود. برای اطلاعات بیشتر در مورد مراقبت پوست با کلیک روی اینجا مطالب جدیدی را بخوانید.

در کانال آپارات طبیب لند نیز می توانید فیلم های مرتبط با خدمات مرکز زیبایی طبیب لند را با کلیک روی اینجا مشاهده کنید.