کدام روش برای من مناسب است؟ لیپوساکشن یا تکنیک های غیر تهاجمی برداشتن چربی؟

نواحی خاصی در بدن شما وجود دارند که حتی با رژیم غذایی سخت و ورزش های سنگین از بین نمی روند و در گوشه و کنار بدن شما جا خشک کرده اند. چربی های جمع شده در شکم، ران، پهلو و سایر نقاط بدن جز چربی هایی هستند که به سختی می توان از شر آنها خلاص شد. لیپوساکشن یکی از محبوب ترین و کاربردی ترین جراحی های زیبایی در سال های اخیر محسوب می شود. این محبوبیت بی دلیل نیست. لیپوساکشن بطور نسبتاً بی خطر، موثر و دائمی میزان چربی را کاهش داده و بدن شما را مجدداً شکل دهی می کند.

حذف چربی شکم با لیپوساکشن

با اینحال، در سال های اخیر گزینه های کم تهاجمی نیز طرفداران بسیاری را به خود جذب کرده اند. این تکنیک های بادی کانتورینگ معمولاً بدون نیاز به بیهوشی یا جراحت اجرا شده و به تبع آن، دوره بهبودی کوتاه تری دارند.

لیپوساکشن چیست؟

لیپوساکشن تکنیکی جراحی برای برداشتن چربی های اضافه بدن است که اولین بار در دهه 1980 میلادی به شهرت رسید. در طی این فرایند، یک متخصص جراح پلاستیک با دقت فراوان اقدام به برداشتن چربی اضافی از طریق یک لوله کوچک و تو خالی به نام «کانولا» می کند. به موازات حرکت کانولا در بافت چربی، عمل ساکشن انجام شده و سلول های چربی اضافی خارج می شوند.

اثربخشی لیپوساکشن در برداشتن چربی پاها، شکم، پشت، بازوها و حتی صورت و گردن خارق العاده است. نتایج این تکنیک نسبت به سایر روش های غیر تهاجمی چشمگیر است؛ با این تفاوت که دوران نقاهت آن اغلب تا 6 هفته به طول می انجامد و هزینه آن نیز بیشتر است.

تکنیک های CoolSculpting، Zerona و سایر روش های غیر تهاجمی بر چه اساس کار می کنند؟

درمان های غیر تهاجمی – بطور موضعی و نه از طریق جراحی – سلول های چربی را هدف می گیرند. درمان های غیر جراحی بادی کانتورینگ که امروزه با اقبال فراوانی مواجه شده اند؛ عبارتند از:

CoolSculpting

CoolSculpting گزینه ای مناسب برای افرادی است که به وزن ایده آل خود بسیار نزدیک هستند و فقط می خواهند بخش کوچکی از چربی جمع شده در شکم، پهلو یا ران خود را حذف نمایند. این درمان از یک دستگاه کرایو لیپولیز بهره گرفته تا سلول های زائد چربی را تا سر حد مرگ سرد کند (بدون اینکه روی بافت های مجاور تاثیر مخرب بگذارد). این سلول های مرده در طی روزها و هفته های بعدی از بدن دفع می شوند و از بین می روند. نتیجه نهایی پس از گذشت 3 ماه مشهود می شود.

truSculpt

truSculptدرمان مشابهی است که با تکنولوژی امواج رادیویی (RF) کنترل شده، سلول های چربی شکم، پهلو و باسن را از بین می برد. درمان با این روش حدود یک ساعت زمان می برد و بیماران نیازمند یک یا دو جلسه درمانی هستند تا به نتیجه مطلوب برسند.

Zerona

لیزر سرد Zerona با سایر روش های غیر تهاجمی ذکر شده در بالا فرق دارد؛ از این نظر که نتایج Zerona اغلب پس از چند هفته یا کمتر دیده می شوند. لیزر سرد سلول های سطحی چربی را هدف قرار داده و موجب می شود تا چربی ذخیره شده به داخل سلول ها ریزش کند. در آخر، تمام این حجم چربی از سیستم بدن بیمار خارج شده و منجر به آب رفتن سول های چربی می شود.

در طبیب لند بخوانید  دلایل داشتن شکم بزرگ در افراد لاغر

هر دو درمان به افرادی که از وزن خود رضایت دارند و فقط مایل به دفع چربی های موضعی مقاوم هستند، توصیه می شود. بیماران باید در نظر داشته باشند که فقط حدود 25% از چربی های انباشته در نقاط مورد نظر از طریق تکنیک های غیر تهاجمی از بین می روند. علاوه بر این، درمان های مذکور موجب انقباض اضافی پوست نمی شوند.

لیپوساکشن در برابر درمان های غیر تهاجمی

هر دو رویکرد جراحی و غیر جراحی دارای مزایا و معایبی هستند.

درجه تهاجمی بودن

لیپوساکشن روشی خشن برای برداشتن چربی به حساب می آید و موجب وارد شدن آسیب به ناحیه تحت درمان می شود. بیماران پس از جراحی تا 10 روز احساس درد، ناراحتی و تورم خواهند کرد. از طرفی، تکنیک های CoolSculpting و truSculptن اراحتی کمی برای بیمار – چه در حین درمان و چه پس از آن – ایجاد می کنند.

نتایج

نتایج لیپوساکشن پس از فروکش کردن تورم و التیام یافتن موضع عمل قابل وضوح می شوند. اما، برای دیدن نتایج واقعی به 6 ماه زمان نیاز است. نتایج روش های CoolSculpting و سایر درمان های غیر جراحی به مدت بیشتری نیاز دارد و این نتایج با گذشت هفته ها و ماه ها مشهودتر می شود. اگرچه، هیچ یک از این روش ها جایگزین کاهش وزن نمی شوند، اما باید گفت که نتایج لیپوساکشن چشمگیرتر و با دوام تر هستند.

مدت زمان بهبودی

دوره نقاهت پس از لیپوساکشن شما را به مدت چند روز از انجام فعالیت های روزمره محدود می کند. اگر قصد از سر گرفتن فعالیت های ورزشی را دارید، باید احتیاط فراوانی به خرج دهید. در مقابل، پس از CoolSculpting و truSculpt شما می توانید به سرعت به زندگی روزمره خود بازگردید. البته مقدار کمی ناراحتی و تورم را تجربه خواهید کرد.

کدام گزینه برای من مناسب تر است؟

اگر شما ذخایر چربی بسیار بزرگی در بدن خود دارید، لیپوساکشن برای شما انتخاب صحیح تری می باشد. با انجام این عمل شما می توانید همزمان چند نقطه از بدن خود را لاغر کرده و ظاهر کلی خود را بهبود ببخشید. با این وجود، شما باید هزینه بالای این عمل و ریسک نسبتاً بالای آن برای سلامتی را بپذیرید.

اما اگر وزن ایده آلی دارید، پوست شما به اندازه کافی خاصیت کشسانی دارد و چربی های مقاوم شما کوچک هستند، به گزینه های غیر تهاجمی فکر کنید. به خاطر داشته باشید که نتیجه این درمان ها چندان چشمگیر نیست و شما به چندین جلسه درمانی نیاز دارید.

کلام آخر

مقاله فوق حاصل تلاش تیم ترجمه و تولید محتوای طبیب لند است. در نظر داشته باشید طبیب لند هیچ گونه تجویز و دارویی را پیشنهاد، تایید یا رد نمی کند و مقالات ما صرفا برای دانش عمومی شما از منابع موثق پزشکی تهیه، گردآوری و ترجمه می شود. مقاله فوق را می توانید در سایت بورد جراحی زیبایی آمریکا مطالعه کنید. برای اطلاعات بیشتر در مورد جراحی زیبایی با کلیک روی اینجا مطالب جدیدی را بخوانید.

در کانال آپارات طبیب لند نیز می توانید فیلم های مرتبط با خدمات مرکز زیبایی طبیب لند را با کلیک روی اینجا مشاهده کنید.