بعد از تاتو چه مراقبت‌هایی لازم است

افرادی که خالکوبی روی بدن خود حک می‌کنند، در چند روز اول پوست محل خالکوبی قرمز می‌شود. بعد از انجام تاتو باید از پوست خود مراقبت کنید که دچار مشکلات پوستی نشوید.

خال‌کوبی یک اثر هنری، شخصی و به ‌صورت دائمی است و در اصل یک نوع زخم می‌باشد. مراقبت از خالکوبی بسیار مهم و ضروری می‌باشد. در این  مقاله گام‌به‌گام مراقبت‌های بعد از تاتو را توضیح خواهیم داد:

نیاز مهم و اساسی به بانداژ اولیه

بعد از کامل و تمام شدن تاتو پوست خود را مرطوب کنید و با یک بانداژ پلاستیکی به مدت 3 ساعت روی تاتو را بپوشانید. البته مدت و زمان این کار بستگی به نوع تاتو دارد.

اصولاً مراقبت‌های بعد از تاتو بلافاصله در همان محل و سالن توسط کسی که تاتو را انجام داده صورت می‌گیرد. این کار پوست را از آلودگی‌ها، نور خورشید و از تماس بالباس‌ها محافظت می‌کند.

مراقبت های بعد از خالکوبی

اولین شستشو

بانداژ گفته ‌شده را می‌توانید بعد از 4 ساعت بردارید و محل تاتو را به ‌آرامی با دست و با صابون ضد آلرژی و با آب گرم بشویید. بعد از شستشو محل را کاملاً خشک‌ کنید. کمی هم مرطوب‌کننده به پوستتان بمالید و دیگر نیازی به بانداژ نیست.

هفته اول مراقبت بعد از تاتو

بعد از انجام تاتو در چند روز اول جای خالکوبی ممکن است قرمز شود و به همین دلیل می‌توانید در صورت نیاز در هفته اول هرروز جای خالکوبی را به روش گفته‌شده بشویید البته این شستشو در محیط‌ های مختلف متفاوت می‌باشد.

به‌طور مثال فردی که در یک اداره با هوای مناسب کار می کند، در روز یک‌بار نباز به شستشو دارد. اما کسی که در محیط گرم و کثیف قرار دارد باید چند بار شستشو را در روز انجام دهد.

توجه داشته باشید به روش گفته‌شده و به‌آرامی و با دست جای خالکوبی را بشویید. بطور نرمال قرمزی و هر تورمی روی پوست که بر اثر خالکوبی ایجاد شود، تا یک هفته باید خوب شود.

مراقبت های هفته اول بعد از خالکوبی

هفته دوم مراقبت بعد از تاتو

در اوایل هفته دوم زخم‌ها پوسته‌پوسته می‌شود. توجه داشته باشید که در این هفته هم باید به شستشو ادامه دهید و از مرطوب‌کننده هم استفاده کنید. در هفته‌ی دوم نیز ممکن است پوست دچار خارش شود اما نباید خراشیده شود.

در طبیب لند بخوانید  بلفاروپلاستی با پلسکر چیست؟

با استفاده زیاد از مرطوب‌کننده می‌توانید خارش را کاهش دهید. اگر مرطوب‌ کننده را در یخچال نگه‌داری کنید حتی امکان این وجود دارد که خارش پوست را خنثی کند.

هفته سوم مراقبت بعد از تاتو

مراحل بهبود تاتو ممکن است آهسته و آرام باشد اما باید تحمل و صبر داشته باشید. زخم‌های بزرگ باید از بین رفته باشند و چربی‌های کوچک و پوست مرده اگر ظاهر شدند جای هیچ نگرانی نیست.

لایه‌های بیرونی پوست تا پایان هفته سوم باید تکمیل شود اما لایه‌های داخلی ممکن است طول بکشد اما کمتر نیاز به مراقبت دارد. از کرم و لوسیون های معتبر استفاده کنید. مواد شیمیایی می‌تواند زخم را تحریک و به گوشت خالکوبی شده آسیب برساند.

مراقبت‌های لازم بعد از تاتو

چه‌کارهایی باید انجام دهید؟

  • برای مراقبت از خالکوبی از صابون‌های ضدعفونی‌ کننده و ضد حساسیت و کرم مرطوب‌کننده استفاده کنید. از مواد شیمیایی و عطرهای خشن که ممکن است پوست را تحریک کند استفاده نکنید.
  • قبل از استفاده از کرم مرطوب‌کننده مطمئن شوید پوستتان کاملاً خشک است؛ زیرا رطوبت زیاد پست می‌تواند سبب خارش و تحریک پوست شود.
  • حتماً محل خالکوبی را همیشه تمیز و پس از انجام فعالیت‌های شدید به‌آرامی بشویید و از نوشیدن آب برای رطوبت پوست دریغ نکنید.

کلام آخر

مقاله فوق حاصل تلاش تیم ترجمه و تولید محتوای طبیب لند است. در نظر داشته باشید طبیب لند هیچ گونه تجویز و دارویی را پیشنهاد، تایید یا رد نمی کند و مقالات ما صرفا برای دانش عمومی شما از منابع موثق پزشکی تهیه، گردآوری و ترجمه می شود. برای اطلاعات بیشتر در مورد مراقبت پوست با کلیک روی اینجا مطالب جدیدی را بخوانید.

در کانال آپارات طبیب لند نیز می توانید فیلم های مرتبط با خدمات مرکز زیبایی طبیب لند را با کلیک روی اینجا مشاهده کنید.