چگونه از پوست خشک مراقبت کنیم؟

یکی از رموز زیبایی و سلامت، داشتن پوستی مرطوب است. اگر پوست شما خشک یا کم آب باشد، بستری برای بروز انواع و اقسام مشکلات پوستی دیگر فراهم می شود. در این مقاله به راه هایی برای مقابله و مراقبت از پوست خشک اشاره می کنیم:

محافظت پوست خشک با کرم ضد آفتاب

مراقب اشعه های خورشید باشید

آسیبی که در اثر اشعه های UVA و UVB روی پوست بوجود می آید، فرایند پیری پوست را تسریع می کند و علاوه بر خشکی بیش از حد پوست، موجب تشکیل خطوط ظریف، چین و چروک و لکه های قهوه ای رنگ می شود.

استفاده از محصولات و کرم های ضد آفتاب را فقط محدود به فصل تابستان و صرفاً مواقعی که بیرون از خانه و در معرض نور خورشید هستید، نکنید. کرم ضد آفتاب فواید بیشماری برای پوست شما دارد که محافظت در برابر اشعه های خورشید تنها یکی از این فواید است. بنابراین، سعی کنید روزانه حداقل دو بار ضد آفتاب به پوست خود بزنید. اگر کرم مرطوب کننده یا کرم روزی که به عنوان پایه آرایش خود استفاده می کنید هم از نوع SPF دار باشد، برای پوستتان بسیار مفید است.

با پوست خود مهربان باشید

شوینده ای که برای پوست خشک و حساس استفاده می شود باید با اهتمام بسیار انتخاب شود. اکثر شوینده ها باعث خشکی هر چه بیشتر پوست می شوند. با این حال، سعی کنید شوینده ای طبیعی و ملایم برای پوست خشک خود یافته و آن را جایگزین صابون یا شوینده های قوی دیگر کنید.

در طبیب لند بخوانید  چگونه پوست خود را از استرس نجات دهیم؟

حمام با آب داغ ممنوع!

فکر یک حمام طولانی، آن هم با آب داغ در فصل زمستان هر کسی را وسوسه می کند. با وجود حس آرامشی که پس از چنین استحمامی به شما دست می دهد، باید بدانید که پوست صورت و بدن شما تأثیر بدی از آن می گیرد و رو به خشکی می رود.

حمام آب داغ برای افراد با پوست خشک ممنون

آب داغ موجب تبخیر چربی طبیعی پوست که همان سد حفاظتی پوست شماست، می گردد. مراقبت از سد حفاظتی پوست از اهمیت ویژه ای برخوردار است، زیرا این سد، رطوبت را در بافت پوست نگه داشته و آن را نرم و لطیف نگه می دارد.

با همه این تفاسیر، در حمام باید از آب ولرم استفاده کرده و مدت زمان حمام کردن خود را به حد اکثر 10 دقیقه برسانید. استفاده از مرطوب کننده و لوسیون بدن را پس از استحمام فراموش نکنید. در ضمن، به مرطوب کردن قسمت هایی مانند کمر و پشت که دسترسی به آنها کمی دشوار است و یا آرنج ها که مستعد خشکی بیشتر هستند، توجه ویژه ای داشته باشید.

کلام آخر

مقاله فوق حاصل تلاش تیم ترجمه و تولید محتوای طبیب لند است. در نظر داشته باشید طبیب لند هیچ گونه تجویز و دارویی را پیشنهاد، تایید یا رد نمی کند و مقالات ما صرفا برای دانش عمومی شما از منابع موثق پزشکی تهیه، گردآوری و ترجمه می شود. مقاله فوق را می توانید در سایت آیشا مطالعه کنید. برای اطلاعات بیشتر در مورد مراقبت پوست با کلیک روی اینجا مطالب جدیدی را بخوانید.