مراقبت های پوستی در مقابل آسیب های استرس

استرس، همانطور که می دانید مهم ترین عامل در بروز بیماری های مختلف در بدن است و این موضوع را ما بطور مداوم بین اطرافیان خود می بینیم یا می شنویم. پوست – به عنوان بزرگترین عضو بدن – نیز از این قاعده مستثنی نیست. بنابراین، ما باید توجه ویژه ای به کنترل میزان استرس در زندگی و از طرف دیگر، پیشگیری از اثرات مخرب استرس روی پوست خود داشته باشیم.

درمان پف زیر چشم و چین و چروک ناشی از استرس

چین و چروک

آیا خطوط ظریفی روی صورت شما ظاهر شده؟ آیا پوست شما شل شده و دیگر سفتی قبل را ندارد؟ ممکن است استرس روی سطح هورمون های بدن شما اثر گذاشته باشد. کورتیزول نام هورمونی است که به هنگام واکنش بدن به استرس ترشح می شود. این هورمون دشمن تراز اول کلاژن است و با تخریب بافت های همبند موجب از بین رفتن استحکام پوست شما می شود. استرس علاوه بر آسیب زدن به کلاژن موجب القای حالت های خاصی در صورت شما مانند بالا دادن مداوم ابروها یا اخم می شود که این عادات در نهایت موجب شکل گیری دائم خطوط روی پیشانی و اطراف چشم ها می شود.

راه حل مقابله با استرس:

سعی کنید در مواقعی که استرس یا ناراحتی به شما هجوم می آورد، به حالت صورت خود دقت کنید. در این لحظات، نفس عمیق بکشید و همزمان با عمل بازدم، تصویر صورت خود را در حالت ریلکس و راحت تصور کنید. مراقبه یا Meditation نیز می تواند به کمک شما بیاید؛ حتی اگر فقط چند لحظه از زمان خود را صرف آن کنید. یک اپلیکیشن Meditation روی موبایل خود نصب کنید تا دیگر هیچ بهانه ای برای خود باقی نگذارید.

علاوه بر موارد ذکر شده، کمبود آب بدن نیز از عوامل مهم در ایجاد چین و چروک پوست می باشد. پس حتماً روزی 8 لیوان آب بنوشید تا پوست شما از خشکی در امان مانده و سموم بدن شما دفع شود. اگر نیاز به یک آبرسانی سریع دارید، از یک سرم حاوی هیالورونیک اسید استفاده کنید. هیالورونیک اسید ماده ای است که بطور طبیعی در بدن وجود دارد و این قابلیت را دارد تا 1000 برابر وزن خود را در آب نگه دارد. این ماده همچنین می تواند رطوبت را از هوا به سمت پوست شما کشیده و پوست را آبرسانی نماید.

در طبیب لند بخوانید  فیشال کاپینگ چیست و چه فوایدی برای صورت دارد؟

پف زیر چشم

استرس انجام برنامه های فردای شما می تواند خواب راحت را از چشم های شما بگیرد. این موضوع باعث می شود تا مایعات زیر خط مژه پایینی شما تجمع پیدا کرده و شما صبح روز بعد شاهد پف زیر چشم های خود باشید. خبر بدی که برای افرادی که عادت دارند بصورت دمر و روی شکم بخوابند این است که پف زیر چشم های آنها بخاطر نیروی جاذبه شدیدتر هم می شود.

راه حل مقابله با استرس:

حداقل 8 ساعت در طول شبانه روز بخوابید. از آنجایی که نور تلفن های همراه مشابه نور آفتاب عمل می کند، سعی کنید یک ساعت قبل از خوابیدن استفاده از موبایل یا سایر لوازم الکترونیکی را متوقف کنید. در این حین، یک لیوان دمنوش بابونه که خاصیت آرامبخش دارد نوش جان کنید.

اگر همچنان با پف زیر چشم از خواب بیدار می شوید، پشت یک قاشق را که چند دقیقه در فریزر گذاشته اید روی ناحیه زیر چشم خود – از سمت گوشه داخلی به سمت گوشه خارجی – به آرامی بکشید تا مایعات جمع شده را به گردش در آورید. این کار مانند یک ماساژ آرام عمل کرده و میزان پف را تقلیل می دهد. سپس، کانسیلر را به شکل یک مثلث معکوس به زیر چشم خود بزنید. با این کار، روشنی از زیر سوراخ های بینی شروع شده و به سمت چشم ها ادامه پیدا کرده و ظاهر پف محوتر می شود.

در دنیای امروز، استرس بخشی جدایی ناپذیر از زندگی تک تک ماست. با اینحال، با بهره گیری از راه حل هایی ساده می توان تفاوت هایی بنیادین در صورت خود ایجاد کنید.

کلام آخر

مقاله فوق حاصل تلاش تیم ترجمه و تولید محتوای طبیب لند است. در نظر داشته باشید طبیب لند هیچ گونه تجویز و دارویی را پیشنهاد، تایید یا رد نمی کند و مقالات ما صرفا برای دانش عمومی شما از منابع موثق پزشکی تهیه، گردآوری و ترجمه می شود. مقاله فوق را می توانید در سایت دیزرت هلث نیوز (اخبار سلامتی صحرا) مطالعه کنید. برای اطلاعات بیشتر در مورد مراقبت پوست با کلیک روی اینجا مطالب جدیدی را بخوانید.

در کانال آپارات طبیب لند نیز می توانید فیلم های مرتبط با خدمات مرکز زیبایی طبیب لند را با کلیک روی اینجا مشاهده کنید.