آیا واقعا مسواک برقی بهتر از مسواک دستی هستند؟

مسواک های برقی طبیعتاً گرانتر از مشابه های دستی خود می باشند و شاید ظاهر، صدای آن هنگام کار کردن و راحت نبودن حمل آن به هنگام مسافرت شما را از خریدن و استفاده کردن منصرف کند. با اینحال، همه شما همیشه زمزمه هایی را از اطرافیان و دندانپزشک خود درباره مسواک های برقی شنیده اید و هر زمان که میخواهید بجای مسواک برقی، یک مسواک دستی جدید بخرید، این زمزمه ها در ذهن شما تداعی می شود: آیا واقعا مسواک برقی بهتر است؟ آیا باید بطور روزانه از مسواک برقی استفاده کنم؟

نحوه صحیح مسواک زدن با مسواک برقی

طبق گفته دندانپزشکان زیبایی پاسخ این سوالات بسیار ساده است.

دست ما نمی تواند به سرعت مسواک برقی حرکت کند و حرکات و ارتعاشاتی شبیه مسواک برقی روی دندان ها انجام دهد. توانایی این مسواک ها در تولید حرکات ضربانی آن را به وسیله ای موثر و سریع برای حذف جرم ها و باکتری ها می کند. به همین دلیل است استفاده از مسواک برقی موجب ارتقای بهتر سلامت لثه ها می شود.

مزیت دیگری که در این باره مطرح است این است که مسواک های با تکنولوژی یشرفته باعث می شوند شما دقت بیشتری نسبت به تمیزی دندان های خود نشان دهید. اکثر این مسواک ها دارای تایمر هستند و شما را مجبور می کنند هر یک از چهار بخش دندان های خود را به مدت 30 ثانیه مسواک بزنید. بطور کلی، این مسواک ها هم برای کودکان و هم برای بزرگسالان انتخاب بهتری محسوب می شود و میزان تمایل به مسواک زدن را افزایش می دهد و همچنین به شما یادآوری می کند تا با سرعت ملایم تری مسواک را روی دندان های خود بکشید.

با اینحال اگر راضی به کنار گذاشتن مسواک معمولی خود نیستید، حداقل سعی کنید طبق قوانین صحیح و دقیق از آن استفاده کنید. مهم ترین نکته در مسواک زدن و بطور کلی بهداشت دهان و دندان رسیدگی به همه مناطق است که این کار را می توان هم با مسواک دستی و هم برقی انجام داد.

اگرچه، بسیاری از افراد نمی دانند چگونه باید بطور اصولی از مسواک دستی استفاده کنند و یا کمتر از ۲ دقیقه مسواک می زنند که اینها نیز به نوبه خود برای سلامت دندانها مشکل ساز می باشند.

عوارض مسواک زدن غیر اصولی

مسواک زدن غیر اصولی و نامناسب منجر به تشکیل پلاک دندانی، تورم لثه، ایجاد شدن حفره در دندان و بطور کلی ضعف سلامت دهان می گردد. مسواک های برقی به گونه ای عمل می کنند که پلاک را از بین برده و نواحی با دسترسی سخت مانند فضای تنگ بین دندانی و زیر لثه را نیز بخوبی تمیز می نمایند.

حال این سوال پیش می آید که پروتکل مسواک زدن بهتر کدام است؟ در پاسخ باید گفت بجای اینکه مسواک را با حرکات رو به جلو و عقب روی کل دندان ها بکشید که منجر به تخریب مینای دندان و همچنین لثه ها می شود، سعی کنید در هر بار فقط روی یک یا دو دندان تمرکز کرده و بطور ارتعاشی مسواک را روی دندان حرکت دهید (تا به حرکت مسواک برقی شبیه شود). به زمان نیز توجه داشته باشید!

دندانپزشکان همچنین تاکید می کنند حرکات مکانیکی مسواک به مراتب از خمیر دندانی که استفاده می کنید مهم تر است زیرا همین حرکات است که موجب تخریب جرم و پلاک دندانها می شود.

نتیجه گیری

با توجه به نظرات دندانپزشکان که تا کنون به آنها اشاره کردیم، بهتر است برای استفاده روزانه خود حتماً یک مسواک برقی داشته باشید و ترجیحاً فقط در زمان هایی که سفر هستید از مسواک دستی استفاده نمایید. فقط کافیست مسواک برقی را در موقعیت درست روی دندان ها قرار دهید و اجازه دهید تا کار خود را بطور تمام و کمال انجام دهد.

کلام آخر

مقاله فوق حاصل تلاش تیم ترجمه و تولید محتوای طبیب لند است. در نظر داشته باشید طبیب لند هیچ گونه تجویز و دارویی را پیشنهاد، تایید یا رد نمی کند و مقالات ما صرفا برای دانش عمومی شما از منابع موثق پزشکی تهیه، گردآوری و ترجمه می شود. مقاله فوق را می توانید در سایت نیو بیوتی مطالعه کنید. برای اطلاعات بیشتر در مورد مراقبت دهان و دندان با کلیک روی اینجا مطالب جدیدی را بخوانید.

در کانال آپارات طبیب لند نیز می توانید فیلم های مرتبط با خدمات مرکز زیبایی طبیب لند را با کلیک روی اینجا مشاهده کنید.