مقایسه لیپوساکشن با تامی تاک – لیپوساکشن بهتر است یا تامی تاک؟

در مورد لیپوساکشن چقدر اطلاعات دارید؟ آیا می دانید فرق این روش با تامی تاک چیست؟ هر دو روش به برگرداندن زیبایی شکم پس از بارداری یا کاهش وزن زیاد، کمک می کنند. ولی آیا می‌دانستید که کدام یک بهتر چربی های اضافی شکم را خارج می کنند؟ با عوارض آنها آشنایی دارید؟ آیا میتوان هر دو روش را هم زمان مورد استفاده قرار داد؟ در این مقاله مقایسه لیپوساکشن با تامی تاک می پردازیم.

 لیپوساکشن شکم چیست؟

لیپوساکشن شکم ، یک روش جراحی است که به وسیله بیهوشی موضعی یا عمومی انجام می‌ شود. این جراحی بافت موضعی چربی را از شکم حذف می ‌کند و به حذف برآمدگی های کوچک و بهبود ظاهر بدن کمک می ‌کند.

لیپوساکشن شکم چیست

 بسته به نیازهای شما، این درمان می تواند موارد زیر را هدف قرار دهد:
 • مرکز شکم
 • نواحی نیم تنه پایین

بسیاری از جراحان، طرفدار لیپوساکشن تامسنت (شایع ترین روش لیپوساکشن) برای کانتورینگ و فرم دادن به شکم هستند. تامسنت روشی است که به داخل چربی زیر جلدی نفوذ می ‌کند و باعث متورم شدن و محکم شدن آن می ‌شود. لیپوساکشن تامسنت همچنین احتمال از دست رفتن خون، درد بعد از جراحی، تورم و کبودی را کاهش می ‌دهد.

لیپوساکشن تنها ذخایر چربی را از بین می برد و افتادگی پوست را از بین نمی برد.

لیپوساکشن شکم

تامی تاک چیست؟

تامی تاک یا آبدومینوپلاستی یک عمل جراحی است. در حالی که لیپوساکشن، ذخایر چربی ناخواسته را مورد هدف قرار می ‌دهد، تامی تاک عمدتا پوست های افتاده را در نظر می ‌گیرد. عمل جراحی تامی تاک به وسیله انقباض عضلات شکم، دیواره شکم صاف تری را ایجاد می کند. اگر مساله اصلی شل شدن و افتادگی پوست و یا ماهیچه ها باشد، به طور کلی تامی تاک بهترین و درست ترین راه حل این مسئله است.

تامی تاک چیست

چندین نوع تامی تاک وجود دارد:
 • تامی تاک سنتی
 • تامی تاک مینی
 • تامی تاک گسترش یافته یا کشیدگی پیرامونی پایین تنه
 • تامی تاک معکوس

عمل جراحی تامی تاک

در برخی از بیماران این احتمال وجود دارد که لیپوساکشن و تامی تاک با هم انجام شود.

 چه کسی نامزد خوبی برای لیپوساکشن و تامی تاک است؟

ممکن است که درک تفاوت بین لیپوساکشن و تامی تاک کمی گیج‌ کننده باشد. در حالی که هر دو روش بر روی بازگرداندن زیبایی به ناحیه شکم تمرکز دارند، اما هرکدام به روش‌ های متفاوتی به این هدف می‌ رسند.  در این بخش به شفاف سازی این روش می‌پردازیم که هر روش برای چه افرادی مناسب است.

 لیپوساکشن لیپوساکشن می تواند برای افراد زیر مزایایی را به همراه داشته باشد:
 • دارای فاصله ۳۰ درصدی از وزن ایده ‌آل
 • دارای انعطاف ‌پذیری پوست و بافت ماهیچه ای خوب
 • دارای وضعیت سلامتی خوب
 • دارای ذخایر چربی، دقیقا در زیر پوست اطراف شکم که هدف بیمار این چربی هاست
 • داشتن انتظارات واقع گرایانه در مورد آنچه که این روش می ‌تواند به آن دست یابد
 تامی تاک
 تامی تاک برای افرادی مناسب است که: 
 • دارای پوست یا ماهیچه های افتاده ای در ناحیه پایین ناف هستند.
 • دارای وضعیت سلامتی خوبی هستند.
 • دیگر نمی خواهند بچه دار شوند.
 • وزن زیادی از دست داده اند و پوستشان افتاده شده است.
 • درک کرده اند که این روش به یک برش در پایین ناف نیاز دارد.
 • انتظارات واقع گرایانه ای در مورد آنچه که این روش می ‌تواند به ارمغان آورد، دارند.

عمل جراحی تامی تاک

 در طی جراحی چه اتفاقی می افتد؟
لیپوساکشن

لیپوساکشن با ‌هوشی انجام می شود. بیماران ممکن است به صورت داخل وریدی بی هوش شده و یا یک بی‌ حسی موضعی برای بی‌ حس کردن قسمت میانی بدن، به آن ها تزریق شود. اگر از لیپوساکشن تامسنت استفاده شود، یک نوع خاص از بی ‌حسی موضعی به نام بی ‌هوشی تامسنت استفاده می‌ شود.  وقتی که ناحیه بی ‌حس شد، بریدگی ‌های کوچکی در آن ناحیه ایجاد می‌ کنند. این بریدگی ها نزدیک به ذخایر چربی قرار دارند. یک کانولا (لوله نازک فلزی) به داخل شکاف وارد می ‌شود تا بافت چربی را بشکند. سپس جراح از یک خلا پزشکی برای حذف چربی شکسته شده استفاده می ‌کند. این روند بین ۴۵ دقیقه تا دو ساعت طول می‌ کشد. برای مشاهده نتایج مطلوب ممکن است بیش از یک جراحی لیپوساکشن مورد نیاز باشد.

بیمار تحت بی‌ هوشی عمومی قرار می ‌گیرد. هنگامی که بیمار بی ‌هوش شد، یک شکاف افقی در زیر شکم در ناحیه خط شرت، ایجاد می‌کنند. جراح لایه دیواره شکم را با دوختن آن به کناره های ناحیه مورد نظر، جمع می کند، به این ترتیب، عضلات زیر شکم را که معمولا از یکدیگر جدا شده و شل شده اند، می کشد و منقبض می کند. پوست روی شکم کشیده می‌ شود و هر پوست افتاده ای که وجود دارد جمع می شود. ناف به جای خود بر می گردد. شکاف با بخیه بسته می شود. کل جراحی بین ۱ تا ۳ ساعت طول می ‌کشد. این روش ممکن است بسته به نوع تامی تاکی که در حال انجام است، متفاوت باشد. جراحی به روش تامی تاک به طور کامل در یک مرحله صورت می گیرد.

لیپوساکشن

 عوارض جانبی احتمالی لیپوساکشن و تامی تاک

همه جراحی‌ ها، سطحی از خطر را به همراه دارند. هنگامی که جراحی توسط جراح متخصص و ماهر انجام شود، خطرات و پیچیدگی ‌هایی که در طی جراحی ایجاد می شود به حداقل می رسد. به این ترتیب، پیدا کردن یک جراح که اعتبار و تجربه بسیار خوبی در انجام این جراحی ها دارد بسیار مهم است.

لیپوساکشن 

 عوارض جانبی احتمالی عبارتند از: 

 • کرخی در منطقه تحت درمان: هر گونه، از دست دادن حس در این ناحیه، معمولا موقتی است، اما در برخی موارد ممکن است دائمی شود.
 • عدم تقارن و بی نظمی: چربی ای که حذف شده ‌است ممکن است باعث ایجاد موج شود. سروما: اینها بسته ‌های موقتی مایعی هستند که زیر پوست جمع می ‌شوند.
 • ممکن است لازم باشد که پزشک آن‌ ها را تخلیه کند.
 • زخم معده
 • خفیف تورم پایدار

 

خطرات جدی تر عبارتند از:
 • عفونت
 • آسیب به بافت، ماهیچه یا ساختار عصبی
 • آمبولیسم embolism چربی: این امر نادر، اما خطرناک است.
 • چربی در سیستم گردش خون بدن محبوس می‌ شود.
تامی تاک

در مقایسه با جراحی های زیبایی دیگر، تامی تاک دارای احتمال بالاتری از بروز خطر است.

در طبیب لند بخوانید  لیپوماتیک چه فرقی با لیپوساکشن دارد؟
 عوارض جانبی احتمالی عبارتند از:
 • تورم طولانی مدت
 • تغییرات در حساسیت پوست
 • خونریزی سروما درد دائمی
 خطرات جدی تر عبارتند از:
 • عدم تقارن
 • زخم معده خفیف
 • نکروز چربی (بافت مرده)
 • افتادگی پوست
 • خطر بی‌ هوشی عمومی
 • ماندگاری جای زخم با ظاهر بد

عوارض تامی تاک

 در طی بهبودی باید انتظار چه چیزی را داشته باشیم؟
لیپوساکشن

لیپوساکشن شکم معمولا یک روش سرپایی است. بهبودی معمولا سریع بوده و اکثر افراد در عرض چند روز به کار و فعالیت ‌های روزمره خود باز می ‌گردند. با این حال تورم، درد و ناراحتی خفیف ممکن است به مدت چند هفته وجود داشته باشد.

زمان بهبودی از فردی به فرد دیگر متفاوت بوده و تحت تاثیر موارد زیر قرار دارد:
 • حجم چربی برداشته شده
 • قسمت ‌هایی از شکم که چربی از آن ها حذف شده است
 • سلامت عمومی بیمار

اغلب جراحان توصیه می‌ کنند که بیماران در ابتدا از یک لباس تحت فشار برای حمایت از فرم جدید بدن استفاده کنند.

تامی تاک

بهبود تامی تاک به نوع تامی تاکی که بیمار تحت آن درمان شده است، بستگی دارد. رطوبت تا چندین روز پس از جراحی در محل برش، باقی خواهد ماند. بسیاری از بیماران تا زمانی که اثرات بی هوشی از بدن آن ها خارج می شود، برای چند روز احساس خستگی می ‌کنند. بیماران قادر به شرکت در فعالیت‌ های روزمره معمول خود مانند رانندگی یا ورزش کردن به مدت حداقل دو هفته نیستند. اغلب بیماران قبل از بازگشت به سر کار نیاز به دو هفته استراحت دارند. روند بهبودی تدریجی است و بهبودی کامل ممکن است به طور بالقوه پس از شش هفته یا بیشتر حاصل شود.باید به مدت شش هفته، شکم بند یا لباس تحت فشار استفاده شود.

روند بهبود تامی تاک

 نتایج قابل انتظار لیپوساکشن و تامی تاک 

در لیپوساکشن آن ‌هایی که در بخش میانی بدن خود لیپوساکشن انجام داده ‌اند معمولا از شکم صاف تری برخوردار هستند. در حالی که انتظار می رود نتایج به وجود آمده پایدار باشند اما اگر شروع به افزایش وزن کنید، امکان دارد این روند معکوس شده و فرم ناخواسته گذشته شما برگردد. در یک مطالعه بالینی، 56 درصد از بیماران بعد از این روش دچار افزایش وزن و برگشتن چربی های شکمی شده اند. پس می توان نتیجه گرفت که ثبات وزن در این روش بسیار مهم است.

تامی تاک 

بعد از یک تامی تاک موفق، دیواره شکمی قوی ‌تر و پوست روی سطح آن ظاهر بهتری خواهد داشت. افتادگی پوست باز نخواهد گشت مگر این که منطقه به میزان قابل ‌توجهی گسترش یابد و یا باردار شوید. برخی از بیماران متوجه شده‌ اند که بعد از عمل جراحی، نافشان دچار تغییر شده است و جای زخم پس از عمل به طور واضح در زیر آن باقی مانده است، اگرچه انتظار می رود که جای زخم در طول زمان محو شود. اغلب جراحان مراقب هستند که برش را در منطقه ‌ای ایجاد کنند که رد برش در خط شرت پنهان شود.

جای زخم 

لیپوساکشن به ایجاد برش های ریز در پوست بیمار نیاز دارد. با این حال، این روش زخم ‌های کوچکی در اطراف منطقه درمان باقی خواهد گذاشت، با این حال، معمولا آن ‌ها به مرور زمان محو می شوند. اما در تامی تاک ، تمام روش های این جراحی، یک جای زخم بر روی بدن باقی می گذارند که به صورت افقی از ران تا کفل و در قسمت تحتانی شکم ایجاد می شود. طول جای زخم به نوع تامی تاک انجام شده بستگی دارد. جای زخم دائمی خواهد بود، اما به طور قابل‌ توجهی در طول زمان از بین خواهد رفت. جراحان پلاستیک به طور کلی برش را زیر خط لای پا ایجاد می کنند، بنابراین جای زخم را می توان با لباس زیر و یا مایو شنا پنهان کرد.

روند بهبود لیپوساکشن

ابدومینوپلاستی کامل نیز منجر به ایجاد زخم در اطراف ناف می شود و در نهایت با محیط اطراف خود ترکیب می‌ شود و تا حد زیادی محو می شود. برای بیمارانی که هیچ گونه افتادگی ای در بالای ناف ندارند، جای زخم عمودی کم عمقی به طول 2 تا 4 سانتی متر باقی می ماند.

  لیپوساکشن یا تامی تاک پس از بارداری
لیپوساکشن 

لیپوساکشن شکم چربی پس از بارداری را از ناحیه شکم حذف خواهد کرد. جای زخم بسیار کم و تقریبا نامرئی است. بهتر است ۶ تا ۹ ماه پس از بارداری این عمل انجام شود تا زمان کافی برای بهبودی پس از زایمان وجود داشته باشد.

تامی تاک

آبدومینوپلاستی برای زنانی مناسب است که به دنبال حذف افتادگی پوست و یا نشانه های جراحی ناشی از بارداری هستند.

بررسی آمار رضایت مشتریان

در مورد لیپوساکشن یک مطالعه بالینی از بیماران انجام شده، انجام دهندگان لیپوساکشن گزارش داده اند که ۷۸ درصد از شرکت کنندگان از نتایج عمل خود راضی بوده ‌اند. یک مطالعه دیگر گزارش داده است که ۷۹.۷ درصد از بیمارانی که تحت جراحی لیپوساکشن قرار گرفته‌ اند، گفته اند که دوباره نیز این عمل را انجام خواهند داد.

در رابطه با تامی تاک نیز در همان مطالعه، بیمارانی که تحت عمل تامی تاک قرار گرفتند نمره ۸.۷ از ۱۰ را به این روش داده اند. بیمارانی که تحت ترکیبی از هر دو روش درمان شده اند نمره 9 از 10 را به نتایج پس از عمل خود داده اند.

هزینه لیپوساکشن و تامی تاک 

 لیپوساکشن عواملی از قبیل محل جراح، اعتبار، نوع امکاناتی که در آن روش استفاده می ‌شود و حجم چربی هزینه تمام شده نهایی را تعیین می ‌کند.

 تامی تاک نوع تامی تاک، اعتبار جراح، هزینه بی ‌حسی و مکان جغرافیایی محل جراحی، همگی بر هزینه نهایی فرآیند تاثیر می ‌گذارند. نتیجه گیری هم لیپوساکشن و هم تامی تاک مزایای منحصر به فرد خود را دارند و برای افرادی که شرایط گفته شده را دارند بسیار مناسب هستند.

لیپوساکشن ذخایر کوچک و محلی چربی اطراف شکم و یا بخش وسط را از بین می ‌برد، در حالی که جراحی تامی تاک بر روی برداشتن پوست های افتاده و انقباض ماهیچه ها تمرکز دارد و همانطور که گفته شد برای کسب نتایج بهتر می توان این دو روش را با یکدیگر به کار برد.

پایگاه سلامت و زیبایی طبیب‌لند