مواد مغذی را از خوراکی ها بگیریم یا قرص مکمل؟

بطور کلی، قرص های مکمل شامل ویتامین ها، مواد معدنی، عصاره های گیاهی، آمینو اسیدها و آنزیم ها می شود. این مکمل ها به شکل های مختلفی از جمله قرص، کپسول، پودر، مایع و شربت به فروش می رسند. کلسیم، روغن ماهی و ویتامین D جز رایج ترین و پر مصرف ترین قرص های مکمل می باشند.

ویتامین های مورد نیاز بدن

بد نیست بدانید که بسیاری از قرص های مکمل حاوی مواد سازنده فعالی هستند که ممکن است اثرات بیولوژیکی قوی داشته باشند. ترکیب کردن چند نوع مکمل، ترکیب کردن قرص های مکمل با داروهای دیگر و مصرف بی رویه قرص های مکمل – بویژه ویتامین A، ویتامین D و‌ آهن – می تواند آسیب زا باشد و حتی سلامت شما را با تهدید جدی روبرو سازد.

مواد مغذی دریافتی از وعده های غذایی در برابر مواد مغذی دریافتی از قرص های مکمل

محققان مدتهاست به این واقعیت رسیده اند که دریافت مواد مغذی از طریق غذا نرخ مرگ و میر را کاهش می دهد در حالیکه، دریافت بیش از اندازه مکمل هایی خاص ممکن است اثر معکوس داشته باشد.

مبحث مقایسه اثرات دریافت مواد مغذی از غذا در مقابل قرص های مکمل همچنان در جریان است و تحقیقات در این زمینه همچنان در حال انجام می باشد. نتایج برخی از این تحقیقات حاکی از آن است که بین دریافت بیش از حد مواد مغذی و رخداد پیامدهای ناگوار مانند افزایش خطر ابتلا به سرطان هایی خاص ارتباطی وجود دارد.

نکات کلیدی که می توان از نتایج این تحقیقات استخراج کرد به ترتیب ذیل می باشد:

  • دریافت کافی ویتامین A، ویتامین K، زینک و منیزیم از غذا و نه قرص های مکمل با کاهش ریسک مرگ در ارتباط است.
  • دریافت کافی ویتامین A، ویتامین K و زینک از غذا و نه قرص های مکمل با کاهش ریسک بیماری های قلبی و عروقی در ارتباط است.
  • دریافت بیش از حد کلسیم با افزایش خطر مرگ در اثر سرطان در ارتباط است.
  • دریافت بیش از حد کلسیم از قرص های مکمل (حداقل ۱۰۰۰ میلی گرم در روز) با افزایش ریسک مرگ در اثر سرطان در ارتباط است.
در طبیب لند بخوانید  راهنمای مراقبت از پوست در دهه ۴۰ سالگی

علاوه بر اثر منفی مصرف بیش از حد مکمل کلسیم، مصرف مکمل های ویتامین D در افرادی که هیچ علامتی از کمبود ویتامین D ندارند، خطر مرگ را افزایش می دهد.

تصمیم درست کدام است؟!

در پایان باید متذکر شویم مصرف قرص مکمل نباید به هیچ عنوان جایگزین وعده غذایی شود. اگرچه، مصرف مکمل ها موجب افزایش مجموع مواد مغذی دریافتی در بدن می گردد، اما مزایایی فراوانی در دریافت مواد مغذی از غذاها و خوراکی های طبیعی وجود دارد که در مصرف مکمل ها دیده نمی شود. بنابراین، علاوه بر خود ماده مغذی، منبع دریافت آن نیز روی سلامت بدن تاثیر می گذارد.

عاقلانه ترین اقدامی که شما در این مسیر می توانید انجام دهید این است که قبل از مصرف هر گونه قرص مکمل حتما به پزشک مراجعه کنید و در صورت صلاحدید وی، مکمل مصرف نمایید.

کلام آخر

مقاله فوق حاصل تلاش تیم ترجمه و تولید محتوای طبیب لند است. در نظر داشته باشید طبیب لند هیچ گونه تجویز و دارویی را پیشنهاد، تایید یا رد نمی کند و مقالات ما صرفا برای دانش عمومی شما از منابع موثق پزشکی تهیه، گردآوری و ترجمه می شود. مقاله فوق را می توانید در سایت مدیکال نیوز تودی مطالعه کنید. برای اطلاعات بیشتر در مورد تاثیرات مواد خوراکی بر بدن با کلیک روی اینجا مطالب جدیدی را بخوانید.

در کانال آپارات طبیب لند نیز می توانید فیلم های مرتبط با خدمات مرکز زیبایی طبیب لند را با کلیک روی اینجا مشاهده کنید.