7 درمان مؤثر برای منافذ باز پوست

منافذ پوست در واقع روزنه‌های میکروسکوپی در سطح پوست هستند که فولیکول‌های مو را به‌همراه غده‌های چربی در خود جای داده‌اند. از طریق این منافذ است که مو رشد کرده و خود را به سطح پوست می‌رساند و سبوم تولید شده توسط غده چربی در سطح پوست منتشر می‌شود.

به دلایل زیادی در پوست برخی افراد به‌ویژه کسانی که پوست چربی دارند، این روزنه‌های میکروسکوپی از حد معمول باز‌تر و بزرگ‌تر شده و با چشم غیر‌مسلح به‌راحتی دیده می‌شوند. این عارضه را که به آن پوست پرتقالی نیز می‌گویند، نه تنها باعث کاهش شفافیت و ناهمواری پوست می‌شود، بلکه ظاهر پوست را پیر‌تر از آن‌چه که هست، نشان می‌دهد.

اگر بخواهیم صادق باشیم، درمان صد‌در‌صدی برای این مشکل وجود ندارد، ولی روش‌های زیادی هستند که می‌توانند به کاهش قطر منافذ کمک کنند و ظاهر پوست را بهبود ببخشند.

  1. شستشوی مناسب پوست

آلودگی‌ها و چربی‌های اضافه پوست، منافذ را مسدود کرده و آن‌ها را گشاد می‌کنند. بنابراین لازم است که افراد به‌ویژه کسانی که پوست چربی دارند، روزانه دو بار پوست خود را با یک شوینده ملایم به‌طور کامل شستشو دهند. بهتر است برای شستشوی بهتر از دستگاه‌های فیس براش دستی یا اتوماتیک استفاده شود و روزانه یک‌بار پس از شستشو، پوست با یک تونر مناسب به‌صورت عمیق پاکسازی شود.

  1. پاکسازی و لایه‌برداری منظم پوست

ماهی یک‌بار و در صورت محدودیت بودجه دو ماه یک‌بار با مراجعه به کلینیک‌های معتبر، یک فیشال حرفه‌ای شامل پاکسازی، لایه برداری، رطوبت رسانی و ماساژ روی پوست خود انجام دهید. این کار با خارج کردن آلودگی‌های پوست و حذف سلول‌های مرده، از انسداد و در نتیجه باز شدن منافذ پوست جلوگیری می‌کند.

شما می‌توانید در منزل نیز با استفاده از انواع اسکراب، پماد‌های ترتینوئین و اسید میوه، پوست خود را لایه برداری کنید. البته نباید از خط تعادل خارج شوید و بیش از حد به این کار بپردازید، چرا‌که سبب نازک شدن و تحریک پوست و تبعات آن می‌شود.

  1. رطوبت رسانی به پوست

یکی از عواملی که سبب بزرگ شدن منافذ می‌گردد، خشکی پوست است. این موضوع حتی در مورد افرادی که پوست چربی دارند و به شکل افراطی پوست خود را شستشو می‌دهند، نیز صادق است. در چنین شرایطی پوست با ترشح چربی بیشتر سعی در جبران خشکی و از دست رفتن رطوبت خود می‌کند که سبب باز شدن منافذ می‌شود. پس استفاده از مرطوب کننده و محصولات آبرسان را فراموش نکنید.

  1. استفاده از ضد آفتاب

چه افرادی که پوستشان منفذ دارد و چه افرادی که چنین مشکلی ندارند، بایستی از پوست خود در برابر اشعه مضر آفتاب مراقبت کنند. نور خورشید با تجزیه کلاژن و الاستین پوست علاوه بر ایجاد چروک، سبب بزرگ‌تر شدن منافذ می‌شود. بنابراین توصیه می‌شود که افراد از قرار گرفتن در معرض تابش مستقیم آفتاب به‌ویژه در ساعت‌های 10 صبح تا ۴ بعدازظهر اجتناب کنند و از کرم‌های ضدآفتاب با SPF 30 به بالا استفاده کنند. از آنجایی که منافذ باز در افراد دارای پوست چرب شایع‌تر است، توصیه می‌شود که این افراد از ضدآفتاب‌های فاقد چربی استفاده کنند.

  1. استفاده از ماسک‌های صورت

ماسک‌های صورت چه خانگی و چه تجاری می‌توانند منافذ را کوچک‌تر کنند. ماسک‌هایی که در خود خاک رس یا زغال دارند، می‌توانند چربی‌ها را از منافذ بیرون بکشند و به‌نوعی با پاکسازی پوست به جمع شدن روزنه‌ها کمک کنند. ماسک‌هایی مانند ماسک سفیده تخم مرغ و ماسک لیمو به افزایش تولید کلاژن و در نتیجه بازگرداندن قابلیت ارتجاعی پوست کمک می‌کنند. این ماسک‌ها قابض هستند و به سفت شدن پوست و کاهش چین ‌و چروک نیز کمک می‌کنند. به‌طور کلی هر ماسکی که خاصیت لایه برداری، رطوبت رسانی، چربی زدایی و قابض بودن را داشته باشد، می‌تواند در کاهش منافذ باز مؤثر باشد.

  1. مالش یخ روی پوست

یخ علاوه بر تقویت سیستم گردش خون و افزایش سلامت پوست، به دلیل خاصیت سفت‌ کنندگی و قابض بودن یکی از ارزان‌ترین و مؤثرترین درمان‌های خانگی برای کوچک کردن منافذ پوستی است.

برای این کار یک قطعه یخ را در دستمال یا پارچه تمیز و نرم قرار دهید و آن را به مدت 15 تا 30 دقیقه روی پوست خود قرار دهید. راه دیگر استفاده از غلطک یخی یا ice roller است که علاوه بر خنک کردن پوست، آن را ماساژ نیز می‌دهد.

شستشوی صورت با آب بسیار سرد نیز اثرات مشابه دارد. همچنین شما می‌توانید به‌جای آب خالص، چای سبز یا آب لیمو یا آب خیار را در فریزر قرار داده و از یخ آن استفاده کنید. بدین ترتیب، همزمان پوست شما در کنار استفاده از فواید یخ، تغذیه هم خواهد شد.

  1. لیزر

یکی از رویکردهای نوین درمان منافذ باز پوست استفاده از لیزر آر اف فرکشنال است. این لیزر با ایجاد ستون‌های میکروسکوپیک حرارتی، سلول‌های آسیب‌دیده درم را از بین می‌برد، ولی بافت اطراف آن‌ها را سالم نگه می‌دارد. این امر موجب تحریک ساخت کلاژن و ترمیم پوست از طریق سلول‌های سازنده درم و اپیدرم باقیمانده می‌شود.

به‌طور کلی هر فرایندی که ساخت کلاژن را در بدن تحریک کند، به کوچک شدن منافذ می‌تواند کمک کند. بنابراین از لیزر‌های جوان‌سازی دیگر مانند  IPLو فوتونا نیز می‌توان برای این کار استفاده کرد.

کلام آخر

مقاله فوق حاصل تلاش تیم ترجمه و تولید محتوای طبیب لند است. در نظر داشته باشید طبیب لند هیچ گونه تجویز و دارویی را پیشنهاد، تایید یا رد نمی کند و مقالات ما صرفا برای دانش عمومی شما از منابع موثق پزشکی تهیه، گردآوری و ترجمه می شود. برای اطلاعات بیشتر در مورد مراقبت پوست با کلیک روی اینجا مطالب جدیدی را بخوانید.

در کانال آپارات طبیب لند نیز می توانید فیلم های مرتبط با خدمات مرکز زیبایی طبیب لند را با کلیک روی اینجا مشاهده کنید.