مهم ترین نکات بعد از عمل بینی

عمل بینی یکی از رایج ترین عمل های زیبایی برای از بین بردن عیوب مادرزادی بینی در کشور ما هست بعد از عمل بینی به دلیل حساسیت غضروفی و به دلیل جلوگیری از مشکلات و نتیجه ی عالی باید مراقبت های ویژه ای را برای جلوگیری از هر حادثه ای انجام داد.بعد از عمل بینی و حتی عمل های ساده بافت اطراف ناحیه ای که جراحی شده وجود دارد.


توصیه های کاربردی بعد از عمل بینی

1- بالا نگه داشتن سر:بعد از عمل بینی تا جایی که امکان دارد سرتان را بالا نگه دارید و بعد از عمل بینی تا 3 هفته باید هنگام خواب سرتان را بالا تر از سطح بدن نگه دارید بهتر است هنگام دراز کشیدن دو بالشت زیر سرتان بگذارید.

2-فعالیت سنگین نکنید:بعد از عمل جراحی تا 2 هفته هیچگونه فعالیت ورزشی را نباید انجام دهید در واقع ممنوع است.دویدن ،ورزش های ایروبیک،خم شدن،پیاده روی سریع ،بلند کردن وزنه و هر فعالیتی که لازم باشد نیرو وارد کنید نباید انجام دهید.با شروع هفته سوم می توانید فعالیت ورزشی را آغاز کنید ولی شنا کردن را تا 6 هفته نباید انجام دهید و ورزش هایی مثل بسکتبال،والیبال و ورزش های رزمی که احتمال صدمه رسیدن به بینی در آنها بالاست باید تا 6 ماه انجام نشود.


3-کمپرس یخ:یخ برای از بین بردن ورم وکبودی بسیار کارا است . هنگام استراحت برر وی نواحی بینی و خود بینی کمپرس یخ بگذارید .این عمل فقط تا دو روز اول موثر است که کبودی و ورم را کاهش می دهد و بعد از دو روز از کمپرس یخ برا کم کردن درد و ناراحتی ها ی بعد از عمل استفاده کنید.


4-فین نکنید:در سه هفته بعد از عمل ، بینی بسیار حساس و آسیب پذیر است در طی این سه هفته فین نکنید و از راه دهان نفس بکشید و در هنگام عطسه دهانتان را باز نگه دارید تا هوای پرفشار از دهانتان خارج شود و به بینی آسیب نرسد.


5-حمام نروید:بعد از عمل بین 7 تا 10 روز پانسمان روی بینی تان می گذارند به صورت گچ یا اسپلینت .در این مدت پانسمان باید خشک بماند باید طوری حمام نرید که پانسمان خیس نشود و حتی رطوبت هم نرسد .

6-آدامس نجوید:از مصرف غذاهایی که سفت است و باید قوی جویده شوند دوری کنید در هفته ی اول غذاهای نرم و مایعات مصرف کنید و در ماه اول اصلا آدامس نخورید.


7-لخته خون داخل بینی را خارج نکنید:خونریزی کم و مانند خونابه تا دو روز بعد از عمل طبیعی است اصلا با داخل بینی کاری نداشته باشید و لخته هایی که داخل بینی است را خارج نکنید .پزشک در هفته اول در صورت ضرورت لخته ها را خارج می کند.


8-الکل ، قلیون و سیگار مصرف نکنید:مصرف دخانیات و مشروبات الکلی و استفاده از سیگار ترمیم زخم را دچار اختلال می کند.در ضمن باید 6 هفته قبل از عمل و حداقل 3 هفته بعد از عمل از مصرف دخانیات بپرهیزید.


9-لباس راحت بپوشید: در دو هفته اول لباسی بپوشید که پوشیدن و در آوردت ان آسان باشد مثلا لباس با یقه های باز یا لباس دکمه دار


10-در معرض نور خورشید قرار نگیرید:بعد از برداشتن گچ و پانسمان حتما از ضد آفتاب استفاده کنید بینی جراحی شده بسیار حساس است و نور آفتاب ممکن است رنگ بینی را تغییر دهد.


11-بینی خود را با دیگران مقایسه نکنید:هر فرد خصوصیات منحصر به فردی دارد و صورت هر شخص با شخص دیگر متفاوت است .
12حتما بعد از عمل پیگیری کند:برای گرفتن نتیجه خوب از عمل جراحی باید همکاری نزدیکی میان بیمار و پزشک باشد و توصیه های قبل و بعد عمل نیز انجام شود.