مواردی درباره تزریق ژل

ژل‌های پرکننده صورت مثل اسید هیالورونیک و کلاژن می‌باشد. اصولاً تزریق ژل را برای زیبایی و جوان‌سازی پوست نواحی مختلف بدن استفاده می‌کنند.

همان‌طور که در مطالب قبلی گفتیم ژل‌ها باعث نابود شدن چین‌ و چروک صورت و پوست می‌شود. با افزایش سن چین چروک‌ها به وجود می‌آیند و در طی مدت کوتاهی زیاد می‌شوند و پوست دچار افتادگی می‌شود.

وقتی در مقابل نور خورشید قرار می‌گیرید و سال‌های زیاد حرکت عضلاتتان سبب فرسودگی بافت‌های پوست می‌شود. یک راهکار بی‌خطر و آسان برای جوان‌سازی پوست تزریق ژل می‌باشد.

بعد از تزریق ژل به لب‌ها، لب‌ها قدری حساس، متورم و قرمز می‌شود. عوارض مربوط به تزریق ژل طبیعی می‌باشد و بعد از چند روز از بین می‌رود.

مواردی درباره تزریق ژل

 

نحوه تزریق ژل چگونه است؟

اگر قصد تزریق ژل رادارید بهتر است یک هفته قبل از تزریق از خوردن فرآورده‌هایی که انعقاد خون را به تعویق می‌اندازد مثل خوردن آسپرین را متوقف کنید تا از احتمال خونریزی و یا خون‌مردگی کاسته شود.

برای تزریق کردن ژل نیازی به بیهوشی نیست ولی یک بی‌حسی موضعی برای کم کردن درد انجام می‌شود.

تزریق زل به‌سرعت انجام می‌شود و خانم‌ها بعد از تزریق می‌توانند به‌راحتی آرایش کنند؛ اما بعد از تزریق باید به مدت یک روز از انجام ورزش‌های سخت و شدید، قرار گرفتن در معرض آفتاب و همچنین مصرف الکل خودداری کنید با انجام ندادن این روش‌ها احتمال خونریزی، خارش، قرمزی موقت، تورم کم می‌شود.

بعد از تزریق تا سه روز نباید محل تزریق را دست‌کاری کنید و یا لمس کنید. بعد از تزریق ممکن است در محل تزریق‌شده خارش، زردی، قرمزی و تورم دیده شود البته نگران نباشید چون در عرض یک هفته از بین می‌رود.

برای از بین بردن تورم احتمالی می‌توانید از کمپرس یخ به مدت کوتاهی روی نواحی تزریق‌شده بگذارید و تا 10 روز بعد از تزریق از خوردن مواد غذایی خیلی داغ و یا غذاهای سفت خودداری کنید.

 

در چه کسانی تزریق ژل نباید انجام شود؟

معمولاً برای همه‌ی افراد تزریق ژل مناسب نمی‌باشد مانند افرادی که آلرژی شدید دارند یا سابقه‌ی شوک آنافیلاکسی دارند. افرادی که پوستشان دچار عفونت و یا التهاب شده است تا زمانی که بهبود پیدا نکنند نمی‌توانند تزریق ژل را انجام دهند.

 

آیا تزریق ژل عوارضی هم دارد؟

عوارض مربوط به ژل‌های تزریقی بستگی به نوع ژل دارد. اصولاً ژل‌هایی مناسب و خوب هستند که در ابتدا بدن به آن واکنشی نشان نمی‌دهد و بعد به‌مرورزمان هم‌شکل و قوام خود را زیرپوست از دست ندهد.

مثلاً ژل‌هایی وجود دارد که بعد از تزریق خوب به نظر می‌آیند و مشکلی ایجاد نمی‌کنند اما باگذشت چند ماه گلوله می‌شوند؛ و تخلیه کردن آن ژل‌ها از پوست هم بسیار مشکل و سخت می‌باشد.

برخی از عوارض نیز مربوط به کیفیت ژل تزریقی نمی‌باشد بلکه به دلیل تکنیک اشتباه تزریق می‌باشد. مثلاً اگر مسائل بهداشتی رعایت نشود و ناحیه‌ی تزریق خوب ضدعفونی نشود تزریق ممکن است عفونت ایجاد کند.

 

مدت تأثیر ژل‌های تزریقی چقدر است؟

دوام ژل‌های تزریقی بستگی به نوع ژل دارد. دوام ژل از فردی با فرد دیگر چند ماهی تفاوت دارد. تکنیک تزریق تا حدودی در دوام ژل مؤثر است مانند ژلی به نام هیالورونیک یا کلاژن است که باید در درم یا لایه میانی پوست تزریق شود.

مدت‌زمان تأثیر ژل‌های تزریقی با مارک‌های معتبر در دنیا از 6 ماه تا 2 سال متغیر است. وقتی گفته می‌شود تأثیر ژل تزریق‌شده یک سال می‌باشد به این معنی نمی‌باشد که در طول یک سال کامل است بلکه اصولاً در شش ماه اول تأثیر خوب و مثل اول می‌باشد اما از ماه هفتم به بعد تأثیر آن کم می‌شود و تا پایان یک سال از بین می‌رود.