نسخه خانگی پیشگیری از کرونا

ویروس کوید-۱۹ (COVID-19) ویروس جدیدی از خانواده ویروس کرونا است که ابتدا در کشور چین ظهور پیدا کرد و پس از آن بیش از 60 کشور را درگیر خود کرده است. این ویروس که بارزترین ویژگی آن سرعت انتشار آن است موجب نگرانی مسئولان و مردم کشورهای درگیر شده است، اما این در حالیست که به راحتی می‌توان از ابتلا و انتقال این بیماری به ظاهر خطرناک پیشگیری کرد. در حال حاضر در کشور ما ایران استرس ابتلا به کرونا بیش از خود بیماری در حال توسعه و پیشرفت است. متأسفانه همین امر بسیار نگران کننده شده است؛ زیرا استرس موجب تضعیف سیستم ایمنی و افزایش احتمال ابتلا به کرونا می‌شود.

 

نسخه طلایی پیشگیری از کرونا

از زمان شیوع کرونا ویروس متخصصان و مسئولان بهداشت و درمان کشور تأکید می‌کنند که مردم به جای دغدغه تهیه ماسک، مواد ضدعفونی کننده، دستکش یک‌بار مصرف و … به دنبال تقویت سیستم ایمنی بدنشان باشند که این مهم جز با مصرف مواد غذایی مغذی، ویتامین‌ها، داشتن تحرک و … میسر نمی‌شود. به افراد توصیه می‌شود برای تقویت سیستم ایمنی بدن از مصرف مواد غذایی حاوی ویتامین‌های A، C، D و آهن غافل نشوند. افراد می‌توانند روزانه با مصرف سبزی و سالاد، پرتقال، نارنگی، کیوی، لیمو شیرین، انواع کلم، شلغم و فلفل دلمه‌ای ویتامین C مورد نیاز بدن را تأمین کنند.

هم‌چنین افراد می‌توانند با مصرف میوه‌های زرد رنگ از جمله انبه، گریپ فروت، نارنگی و سبزیجاتی مانند سیب زمینی شیرین، کدو، کلم بروکلی، هویج، برگ چغندر، اسفناج، کاهو، گوجه فرنگی و مارچوبه و حبوباتی از جمله نخود و لوبیا چشم بلبلی ویتامین A مورد نیازشان را دریافت کنند.

ماهی سالمون، شاه ماهی و ساردین، روغن جگر ماهی، میگو، زرده تخم مرغ، قارچ، غلات، بلغور جو دوسر، شیر گاو و شیر سویا نیز منابع ویتامین D هستند که مصرف روزانه این مواد به افراد توصیه و تأکید می‌شود.

برای تأمین آهن مورد نیاز بدن نیز توصیه می‌شود افراد لوبیا سفید، عدس، شکلات تلخ، نخود، آب گوجه فرنگی، بادام هندی و کشمش مصرف نمایند.

افراد به خاطر داشته باشند مصرف دارویی ویتامین‌ها پاسخگوی نیاز بدن نیست و حتماً باید ویتامین‌های مورد نیاز بدن از طریق مواد غذایی تأمین شود.

یکی دیگر از راه‌های تقویت سیستم ایمنی بدن داشتن تحرک است اما از آنجایی که در شرایط کنونی امکان حضور در باشگاه‌ها وجود ندارد و افراد نمی‌توانند از تجهیزات ورزشی داخل پارک‌ها استفاده کنند به افراد توصیه می‌شود در منزل ورزش کنند و به تقویت سیستم ایمنی بدنشان کمک کنند.

افراد باید توجه داشته باشند که قبل از مصرف مواد غذایی حتماً مواد تهیه شده و دست‌های خود را به خوبی با آب و صابون بشویند.

در طبیب لند بخوانید  چگونه سیستم ایمنی بدن خود را تقویت کنیم؟