درمان درد مفاصل و بیماریهای پوستی با نمک پا

نمک اپسوم (Epsom) یا منیزیم سولفات یک ترکیب درمانی معروف است که سابقه ای طولانی در التیام مفاصل، بهبود بیماری های پوستی و ایجاد حس آرامبخشی دارد. نمک اپسوم (نمک پا) از منیزیم، سولفور و اکسیژن ساخته شده و علیرغم شباهت آن به نمک طعام، از سدیم کلرید ساخته نشده و مضرات نمک را ندارد.

درمان بیماریها و عفونت پوست با نمک پا

منیزیم موجود در نمک اپسوم توسط پوست جذب شده و سطح منیزیم بدن را افزایش می دهد. در نتیجه، از میزان تورم و درد ناشی از التهاب کاسته می شود. نمک اپسوم همچنین قابلیت مرطوب سازی و تمیز کردن زخم را دارد و برای سلامت پا ضروری است.

نمک اپسوم علاوه بر کاهش علائم درد و کمک به حفظ سلامت پا می تواند با حل شدن در آب گرم به بهبود التهاب حاصل از نقرس، از بین بردن بوی بد پا و درمان عفونت نیز کمک کند.

عملکرد نمک اپسوم به چه صورت است؟

با اضافه شدن نمک اپسوم به آب گرم، منیزیم و سولفات آن به سرعت در آب حل می شوند و وقتی پای خود را درون ظرف آب و نمک می گذارید، این مواد از طریق پوست جذب می شوند. منیزیم سطح انرژی شما را بالا برده، عضلات شما را تقویت کرده و میزان التهابات بدن را کاهش می دهد.

برای استفاده از نمک پا طبق دستور ذیل عمل کنید:

نحوه استفاده از نمک پا

  1. یک تشت یا ظرف بزرگ را با آب گرم پر کنید. سطح آب باید به اندازه ای باشد که پاهای شما را بپوشاند.
  2. به اندازه نصف فنجان از نمک پا را به آب گرم اضافه کنید.
  3. پاهای خود را بین ۱۵ الی ۳۰ دقیقه در آب قرار دهید. بهتر است هفته ای دو بار این عمل را تکرار کنید استفاده کنید.
  4. در صورت تمایل، می توانید چند قطره روغن اسطوخدوس، نعناع یا اکالیپتوس به ترکیب اضافه کنید تا ترکیبی که درست کرده اید خوشبو شود.
  5. در انتها، پاهای خود را شسته و سپس آنها را با کرم مناسب مرطوب کنید. استفاده مکرر از نمک پا، در کنار مزایای فراوانی که دارد می تواند منجر به خشکی پوست پا شود. بنابراین، مرطوب کردن پاها را هرگز فراموش نکنید.

مزایای استفاده از نمک پا:

مهم ترین مزیت استفاده از نمک پا رفع خستگی از کف پا می باشد. البته، این اقدام مزایای دیگری نیز دارد که عبارتند از:

  1. درمان عفونت های قارچی

نمک پا می تواند زخم و عفونت را درمان کند. اگرچه، راه درمان عفونت به حساب نمی آید. بلکه، فقط عفونت را بیرون کشیده و میزان اثر بخشی داروهای اصلی را افزایش می دهد. البته، در مورد برخی عفونت ها مانند عفونت استاف، آب گرم یا نمک می تواند وضعیت را بدتر کند. بنابراین، اگر پای شما درگیر بیماری یا عفونت خاصی می باشد، قبل از استفاده از نمک پا با پزشک مشورت کنید.

در طبیب لند بخوانید  اسکراب صورت و لایه برداری پوست صورت

اگر پا یا ناخن های پای شما دچار عفونت قارچی شده، دو بار در هفته و هر بار به مدت ۲۰ دقیقه پاهای خود را در ترکیب آب و نمک قرار دهید. می توانید روغن درخت چای یا سایر روغن های التیام بخش را به این ترکیب بیفزایید.

  1. لایه برداری

نمک اپسوم تأثیر فوق العاده ای در لایه برداری از پوست پا دارد. همزمان با خیساندن پا در آب، پاهای خود را با مقداری نمک ماساژ داده تا پوست های مرده از کف پا جدا شوند.

  1. تسکین درد

نمک اپسوم سموم را از پاهای شما بیرون می کشد. این مواد سمی عامل اصلی در بروز درد و التهاب پا می باشد. اگر درد مزمن در پاهای خود حس می کنید یا میخچه دارید، پاهای خود را بطور مداوم در ترکیب آب و نمک پا قرار دهید.

  1. خارج کردن جسم خارجی از زیر پوست

یکی از کاربردهای مفید نمک اپسوم در بیرون کشیدن اجسام خارجی فرو رفته در زیر پوست (مانند براده چوب) می باشد. نمک اپسوم التهاب پوست را کاهش داده و با نرم کردن پوست کمک می کند تا جسم خارجی به راحتی به بیرون راه پیدا کند.

خارج کردن جسم خارجی از پوست با نمک پا

کلام آخر

مقاله فوق حاصل تلاش تیم ترجمه و تولید محتوای طبیب لند است. در نظر داشته باشید طبیب لند هیچ گونه تجویز و دارویی را پیشنهاد، تایید یا رد نمی کند و مقالات ما صرفا برای دانش عمومی شما از منابع موثق پزشکی تهیه، گردآوری و ترجمه می شود. مقاله فوق را می توانید در سایت هلث لاین مطالعه کنید. برای اطلاعات بیشتر در مورد مراقبت پوست با کلیک روی اینجا مطالب جدیدی را بخوانید.

در کانال آپارات طبیب لند نیز می توانید فیلم های مرتبط با خدمات مرکز زیبایی طبیب لند را با کلیک روی اینجا مشاهده کنید.