فاکتورهای سلامتی که تاثیر مستقیم روی زیبایی و جوان ماندن دارند

شاید این روزها داشتن سینه های بزرگ، پوست براق و آینه ای و یا لب های حجیم نقش مهمی در معادلات مدرن زیبایی داشته باشند، اما در حقیقت، چیزی فراتر از آنچه ما در آینه می بینیم وجود دارد: زیبایی حقیقی از درون نشات می گیرد. بی تردید می توان گفت زیباترین زنان دنیا هم صرفاً به محصولات زیبایی ظاهری منحصر نمی شوند. مسائل روحی، احساسات مثبت و داشتن روابط سالم چنان زیبایی طبیعی را خلق می کنند که نمی توان آن را در یک سرم یا کرم صورت جستجو کرد.

حتی گران ترین محصولات نیز نمی توانند منفی گرایی، ترس، استرس یا خسارت عاطفی ناشی از یک رابطه سمی را مخفی کنند. زیبایی درونی همان رازی است که بسیاری از افراد در مسیر رسیدن به جوانی ابدی آن را به فراموشی می سپارند. در ادامه، قصد داریم به عناصر سلامتی که به حفظ زیبایی درونی و طبیعی کمک می کنند، اشاره خواهیم کرد:

  1. اتکا بر مراقبت های پیشگیرانه

شاید این موضوع به اندازه جدیدترین روش جوانسازی صورت برای شما جذاب نباشد، اما واقعاً چند نفر از ما قبل از گرفتن وقت بوتاکس به اختصاص وقت برای انجام ماموگرافی سالیانه یا ویزیت متخصص داخلی فکر می کنیم؟ به یاد داشته باشید که اگر اندام های داخلی بدن ما به خوبی کار نکنند، زیبایی ظاهری هیچ ارزشی ندارد. تغذیه نامناسب، مصرف بیش از حد الکل، سیگار کشیدن و عدم تحرک کافی اثرات مخربی روی سلامت بدن می گذارند.

سلامت و زیبایی درون با انجام تست های سلامت

انجام معاینات سالیانه – مانند تست های غربالگری متناسب با سن – به منظور پیشگیری به موقع از بیماری ها و اعمال تغییرات لازم در سبک زندگی ضروری هستند. مراقبت های بهداشتی پیشگیرانه نه تنها موجب نجات انسان های زیادی می شوند، بلکه به شما کمک می کنند تا از حداکثر ظرفیت های زندگی استفاده کرده و همواره جوان بمانید.

  1. ورزش و تحرک

بطور کلی، تحرک کلید سالم ماندن است. ورزش کردن موجب ایجاد حس خوشحالی و خوشبختی، کاهش وزن، افزایش میل جنسی، تقویت عملکرد مغز و حافظه می شود. بهبود گردش خون، افزایش تراکم استخوان، افزایش سطح انرژی و آزاد شدن اندروفین – که احساسات شما را به خوبی ظاهرتان می کند -تنها چند نمونه از اثرات ورزش منظم و انجام تمارین قدرتی می باشد.

راه های مختلفی برای ورزش کردن وجود دارد، اما باید سعی کنید ورزشی را انتخاب کنید که به آن علاقه داشته باشید. تنها در این صورت است که هر روز برای ورزش کردن اشتیاق خواهید داشت. حتی اگر روزانه ۳۰ دقیقه ورزش کنید، به تدریج بدن، ذهن و روح شما دچار دگرگونی خواهد شد. از آنجایی که ورزش کردن به کم شدن استرس و بهبود کیفیت خواب کمک می کند، فیدبک مثبت آن به گونه ای است که شما هر روز قوی تر و با اعتماد به نفس بیشتر نسبت به ظاهر خود از خواب بیدار می شوید.

  1. تغذیه مناسب

تغذیه از هر دارویی برای بدن کارامدتر است. بدن ما بدون بلوک های سازنده یک رژیم غذایی مناسب، به جای یک قلعه تبدیل به یک خانه پوشالی می شود. اگر شما رژیم های سخت غذایی را در پیش می گیرید تا در مدتی کوتاه وزن زیادی کم کنید و یا اگر به خوردن غذاهای فراوری شده عادت دارید، باید بدانید که این سبک غذایی نه تنها عامل بروز التهاب است؛ بلکه، بدن شما را از دریافت ویتامین ها، مواد معدنی و آمینو اسیدهایی که برای داشتن پوست سالم، کاهش سطح کلسترول و شانس ابتلا به سرطان ضروری هستند، محروم می کند.

در طبیب لند بخوانید  فاکتورهای ناگفته زیبایی و جوانی (بخش دوم)

اختلالات تغذیه ای خود را روی پوست، مو و ناخن ها به وضوح نشان می دهند. چنین ساختارهایی بطور مداوم در حال نوسازی هستند و به این منظور نیاز به سوخت طبیعی و سالم – که همان غذا است – نیاز دارند. کلاژن پروتئینی است که مسئول حفظ خاصیت کشسانی و استحکام پوست شماست و بیشترین ناثیر را از روند پیری می گیرد. استرس اکسیداتیو (Oxidative Stress) عمده ترین دلیل پیری می باشد و در اثر وجود بیش از اندازه رادیکال های آزاد در بدن اتفاق می افتد. ویتامین C یک آنتی اکسیدان فوق العاده قدرتمند است که به ساخت کلاژن و جلوگیری از بروز آسیب ناشی از رادیکال های آزاد کمک می کند.

کاهش مصرف شکر و مصرف تنوعی از غذاهای کامل، طبیعی و غنی از پروتئین و همچنین سبزیجات برگ دار، مواد مغذی ضروری نظیر ویتامین C، آهن و زینک را به بدن شما می رسانند. خوراکی های طبیعی حاوی آنتی اکسیدان هستند و بواسطه برخورداری از خواص ضد التهابی موجب پیشگیری از بیماری ها و همچنین کند شدن روند پیری می شوند.

  1. سلامت روان

ما همان چیزی هستیم که به آن فکر می کنیم. ظاهر زیبای شما فقط یک نمای واهی است اگر درون شما پر از آشفتگی و منفی بافی باشد. زندگی روزمره شما این پتانسیل را دارد که شما را درگیر استرس کند. سلامت روان محصول عوامل مختلفی است اما کتاب هایی که می خوانیم، برنامه هایی که تماشا می کنیم یا موسیقی که به آن گوش می دهیم همگی روی نوع نگرش ما به زندگی تاثیر می گذارند.

خط زدن روابط ناسالم و سمی و کم کردن از زمان کار با رسانه های اجتماعی اولین قدم برای رسیدن به تفکری روشن تر هستند. مسیر شما به سمت تقویت توانایی در مدیریت احساساتتان می تواند از طرق مختلفی طی شود ولی باید بدانید مستقیماً روی رسیدن به حس آرامش و رضایت در شما تاثیر می گذارد. احساس آرامش و صلح درونی نعمتی بی قیمت است و انعکاس خود را در نگرش مثبت شما نمایان می کند.

زیبایی هم درست مانند تصویر آینه دو جنبه دارد. زیبایی درونی تکه گمشده از پازل کلی زیبایی است و از درون شما و نه از ویترین مغازه یا مطب دکتر منشا می گیرد.

کلام آخر

مقاله فوق حاصل تلاش تیم ترجمه و تولید محتوای طبیب لند است. در نظر داشته باشید طبیب لند هیچ گونه تجویز و دارویی را پیشنهاد، تایید یا رد نمی کند و مقالات ما صرفا برای دانش عمومی شما از منابع موثق پزشکی تهیه، گردآوری و ترجمه می شود. مقاله فوق را می توانید در سایت نیو بیوتی مطالعه کنید. برای اطلاعات بیشتر در مورد مراقبت پوست با کلیک روی اینجا مطالب جدیدی را بخوانید.

در کانال آپارات طبیب لند نیز می توانید فیلم های مرتبط با خدمات مرکز زیبایی طبیب لند را با کلیک روی اینجا مشاهده کنید.