آیا لیزر ناحیه تناسلی بهترین راه از بین بردن موهای زائد است؟

امروزه، بسیاری از خانم ها و حتی آقایان به دنبال بهترین و مؤثرترین راه برای از بین بردن موهای زائد ناحیه تناسلی خود هستند. هر کسی می تواند دلایل خاص خود اعم از نظر شخصی، مسائل فرهنگی و مذهبی یا رعایت بهداشت را برای رفع موهای این ناحیه داشته باشد. اما اخیرا لیزر ناحیه تناسلی بیش از سایر روش ها مورد بحث قرار می گیرد. در زیر به بررسی این مورد می پردازیم.

بهترین راه حذف موهای ناحیه تناسلی

پوست ناحیه بیکینی و تناسلی از نوع بسیار حساس است و از طرف دیگر، موهای این ناحیه از نوع زبر و خشن هستند. بنابراین، باید به انتخاب روش مناسب رفع موهای زائد این ناحیه توجه ویژه ای داشت.

روش های متعددی برای از بین بردن موهای ناحیه تناسلی وجود دارد و یافتن بهترین روش به میزان حساسیت پوست شما و درجه راحتی شما با هر یک از روش های موجود بستگی دارد. هر کدام از روش ها مزایا و معایب ویژه خود را دارند و شما باید روش مورد نظر خود را با توجه به نظر خود انتخاب نمایید.

چرا لیزر؟

روش هایی مانند استفاده از تیغ، وکس یا اپیلاسیون جز روش هایی می باشند که عموماً بین مردم رایج هستند. استفاده از تیغ ریسک ایجاد خراش یا زخم را روی ناحیه تناسلی برای شما به همراه دارد و ممکن است باعث زیر پوستی شدن موها شود. وکس نیز علاوه بر درد نسبی که برای شما ایجاد می کند، نیازمند اجرای اصول بهداشتی خاصی می باشد که ممکن است در همه سالن ها رعایت نشود.

تیغ از راه های برگشت پذیر موهای ناحیه تناسلی

گذشته از همه  این ها، هیچ یک از این روش ها دائمی نیستند و شما باید بطور مداوم نسبت به اصلاح موهای زائد خود اقدام کنید. بنابراین، اگر شما مجموع هزینه هایی که مثلاً طی یک سال صرف رفع موهای زائد خود می کنید را با هزینه جلسات لیزر در همین مدت مقایسه کنید، می بینید که لیزر به مراتب مقرون بصرفه تر است.

همچنین، لیزر ناحیه تناسلی نتایجی طولانی مدت به جای می گذارد و تقریباً بدون درد و هر گونه عوارض جانبی خطرناک می باشد.

لیزر چگونه کار می کند؟

در یک نگاه اجمالی، لیزر از پالس های نوری استفاده می کند که پیگمنت یا رنگدانه های مو را هدف قرار داده و فولیکول ها را غیر فعال می کند. در طول مدتی که تحت درمان لیزر هستید، شاید لازم باشد از روش های دیگری نیز کمک بگیرید تا موها را در فاز رشد از بین ببرید.

همانطور که گفتیم لیزر همواره به دنبال رنگدانه می گردد. بنابراین، هر چه تارهای مو تیره تر و هر چه رنگ پوست روشن تر باشد (در این صورت پوست آسیب کمتری می بیند)، نتیجه بهتری حاصل می شود.

البته، تکنولوژی دستگاه های لیزر روز به روز در حال پیشرفت است و حتی افرادی که شرایط ذکر شده را نداشته باشند هم می توانند از این تکنیک درمانی بهره ببرند.

لیزر در کلینیک یا در خانه؟

هیچ یک از دستگاه های لیزر خانگی یا IPL ها (نور شدید پالسی) را نمی توان برای ناحیه تناسلی بکار برد. البته، استفاده از آنها برای نواحی بیکینی بلا مانع است. بنابراین، برای از بین بردن موهای زائد ناحیه تناسلی حتما باید از یک متخصص مشاوره بگیرید.

در طبیب لند بخوانید  همه چیز درباره لیزر موهای زائد

اگر قصد انجام لیزر دارید، ابتدا اطلاعاتی درباره کلینیک ها و مراکز زیبایی که خدمات لیزر ارائه می دهند؛ کسب کنید و ببینید چه دستگاه هایی را بکار می برند. همچنین، چه کسی به عنوان اپراتور این دستگاه ها، عملیات لیزر را روی پوست شما اجرا می کند. پس از انتخاب مکان مناسب، حال نوبت به مشاوره می رسد. در این مشاوره تعداد جلسات لیزر مورد نیاز شما و هزینه کلی آن برای شما مشخص می شود. در ضمن، حتماً مطمئن شوید که متخصصان آن مرکز تجربه کافی در زمینه رفع موهای ناحیه تناسلی داشته باشند.

برای مشاوره در خصوص انجام لیزر ناحیه تناسلی با مرکز زیبایی طبیب لند تماس بگیرید.

فاکتورهای قابل توجه در لیزر ناحیه تناسلی

  • رنگ پوست

رنگ پوست ناحیه تناسلی و همچنین پوست اطراف مقعد، اغلب تیره تر از پوست سایر نواحی بدن می باشد. این موضوع احتمال آسیب دیدگی پوست این نواحی به هنگام لیزر را افزایش می دهد. زیرا پوست تیره رنگدانه های بیشتری دارد و همانطور که گفتیم لیزر رنگدانه ها را هدف قرار می دهد.

  • احساس ناراحتی

حسی که هنگام لیزر روی پوست شما بوجود می آید تقریباً شبیه برخورد یک کش پلاستیکی روی پوست شماست. البته، آستانه تحمل درد از شخصی به شخص دیگر متفاوت است. اما در کل احساس درد و ناراحتی در این ناحیه طبیعی است چون پوست بیکینی بسیار نازک و حساس می باشد. به همین خاطر است که قبل از انجام لیزر روی پوست از کرم بیحس کننده استفاده می شود. در ضمن، پس از جلسه اول میزان درد شما در جلسات بعدی به تدریج کاهش می یابد.

  • دائم بودن نتیجه

لیزر از منظر FDA روشی است برای کاهش رشد مو و نه حذف دائم موها. بدین ترتیب، جلسات لیزر را باید در فواصل زمانی منظم تکرار نمود تا نتیجه مطلوب حاصل شود.

  • موهای پراکنده

حتی پس از جلسات متعدد لیزر، ممکن است موهای شما رشد داشته باشند. این موها دیگر به تیرگی و ضخامت سابق خود نیستند اما با این حال همچنان از بین نرفته اند. در این صورت می توانید از روش های دیگری نظیر اپیلاسیون یا انجام مجدد لیزر کمک بگیرید.

کلام آخر …

مقاله فوق حاصل تلاش تیم ترجمه و تولید محتوای طبیب لند است. در نظر داشته باشید طبیب لند هیچ گونه تجویز و دارویی را پیشنهاد، تایید یا رد نمی کند و مقالات ما صرفا برای دانش عمومی شما از منابع موثق پزشکی تهیه، گردآوری و ترجمه می شود. مقاله فوق را می توانید در سایت لایو اباوت مطالعه کنید. برای اطلاعات بیشتر در مورد لیزر موهای زائد با کلیک روی اینجا مطالب جدیدی را بخوانید.

در کانال آپارات طبیب لند نیز می توانید فیلم پاکسازی موهای زیر پوستی ناحیه تناسلی را با کلیک روی اینجا مشاهده کنید.