نکاتی که باید درباره لیزر موهای زائد ناحیه تناسلی بدانید.

نظافت ناحیه تناسلی به‌دلیل آنکه بستر بیماری‌های متعدد و خطرناک است، اهمیت زیادی دارد. از بین بردن مو‌های زائد یکی از مواردی است که به حفظ نظافت و پاکیزگی این ناحیه کمک زیادی می‌کند. برای حذف موهای این قسمت روش‌های مختلفی مانند اصلاح با تیغ، وکس، اپیلاسیون و … وجود دارند، اما هیچ یک از آن‌ها به اندازه لیزر ناحیه تناسلی مؤثر نیستند. زیرا اغلب این روش‌ها علاوه بر دشواری‌ و زمان‌بر بودن، خطراتی را به‌دنبال داشته و دائمی نیستند، در حالی‌که با استفاده از لیزر، رشد موها در عرض چند جلسه تقریباً برای همیشه متوقف خواهد شد.

مزایای لیزر ناحیه تناسلی

لیزر ناحیه تناسلی که به آن «لیزر بیکینی» یا «لیزر واژینال» نیز گفته می‌شود، دارای مزایای ذیل است:

  • دائمی بودن
  • بهبود کیفیت روابط زناشویی
  • عدم سوزش و خارش ناحیه تناسلی
  • روشن شدن و لطافت پوست ناحیه بیکینی
  • جلوگیری از عفونت‌های پوستی در ناحیه تناسلی
  • جلوگیری از ابتلا به انواع قارچ‌ها و زگیل تناسلی

آیا لیزر موهای زائد ناحیه تناسلی بی‌خطر است؟

لیزر مو‌های زائد اطراف واژن اگر با دستگاه مناسب و توسط فرد متخصص انجام شود، هیچ خطری ندارد. اما اگر این کار توسط فرد متخصص انجام نشود، احتمال سوختگی و عوارض جبران نا‌پذیر وجود دارد.

آیا لیزر‌های خانگی برای از بین بردن مو‌های زائد ناحیه تناسلی مفید هستند؟

ناحیه تناسلی پوست بسیار حساسی دارد و موهای آن از سایر نقاط بدن ضخیم‌تر هستند. دستگاه‌های لیزر خانگی یا IPL که کم‌توان‌تر از لیرز‌های موجود در کلینیک‌ها هستند، نه تنها بر مو‌های ضخیم این ناحیه تأثیر جالب توجهی ندارند، بلکه به‌دلیل حساس بودن این ناحیه و احتمال بروز سوختگی توصیه نمی‌شوند. برای لیزر موهای زائد ناحیه تناسلی بایستی به کلینیک‌های معتبر مراجعه کرده و دستگاه مناسب برای لیزر ناحیه مذکور را بسته به نوع پوست خود انتخاب نمایید.

آیا لیزر ناحیه تناسلی باعث نازایی و سرطان می‌شود؟

خیر، لیزر به‌دلیل ماهیت نوری خود تأثیری بر نازایی، کاهش باروری و سرطان ندارد و در صورتی که لیزر توسط یک پزشک متخصص و با‌تجربه انجام شود، هیچ گونه عوارضی ایجاد نخواهد کرد.

آیا لیزر بیکینی باعث ایجاد لک می‌شود؟

در هر روشی خطراتی وجود دارد و در لیزر نیز اگر طول موج آن با دقت انتخاب نشود، احتمال سوختگی پوست و از بین رفتن رنگدانه‌های پوست و ایجاد لک وجود دارد. اما اگر لیزر توسط فرد متبحر و مسلط انجام شود، هیچ لک و عارضه‌ای به‌دنبال نخواهد داشت.

آیا لیزر موهای زائد ناحیه تناسلی درد دارد؟

ناحیه بیکینی جزو نواحی حساس می‌باشد و معمولاً مراجعان سطوحی از درد را هنگام انجام لیزر گزارش می‌کنند، ولی میزان درد گزارش شده بسیار کم و حتی کمتر از موم و اپیلاسیون است. البته میزان درد در افراد مختلف با توجه به رنگ و ضخامت پوست آن‌ها، متفاوت است.

لازم به ذکر است که از کرم‌های بی‌حس کننده نیز برای کاهش درد در این ناحیه استفاده می‌شود. علاوه بر این، در دستگاه‌های جدید لیزر موهای زائد، سیستم‌های سرمایش (کولینگ) تعبیه شده‌اند که درد را به کمترین مقدار ممکن می‌رسانند، به حدی که بسیاری از افراد از جلسه دوم به بعد از کرم بی‌حسی هم استفاده نمی‌کنند.

دستگاه‌های لیزر مناسب برای انواع پوست

بسته به نوع پوست فرد، از دستگاه‌های لیزر متفاوتی برای لیزر مو‌های زائد ناحیه تناسلی استفاده می‌شود. تفاوت این دستگاه‌ها در طول موج نوری است که روی پوست می­تابانند. هر‌چه این طول موج بیشتر باشد، رنگدانه‌های پوست را کمتر درگیر کرده و از آسیب به پوست جلوگیری می‌شود.

 عمدتاً برای پوست­های روشن از دستگاه الکساندرایت و برای پوست­های متوسط و گندمی از دستگاه لیزر الکس دایود استفاده می­شود. برای پوست­های کاملاً تیره از دستگاه ND:Yag استفاده می‌شود. البته این دستگاه قابلیت استفاده برای پوست‌های متوسط را نیز دارد.

چه اقداماتی قبل از لیزر موهای زائد اندام تناسلی لازم است؟

حداقل ۴ هفته پیش از مراجعه برای لیزر موهای زائد اندام تناسلی، باید موهای این ناحیه فقط با استفاده از تیغ اصلاح شود و استفاده از هر روش دیگری که مو‌ها را با ریشه حذف می‌کند مانند موم، بند، اپیلاسیون و … مجاز نیست. علاوه بر این، ۲ ساعت قبل از انجام لیزر باید تمام موهای ناحیه مذکور را با تیغ اصلاح کنید و از هیچ ماده درمانی یا بهداشتی در ناحیه مذکور استفاده نکنید.

تعداد و مدت جلسات لیزر موهای زائد

تعداد جلسات بسته به نوع پوست و مو و واکنش بدن فرد متفاوت است، ولی در هر جلسه حدود 20 درصد از موهای زائد حذف می‌شوند، بنابراین برای خانم‌ها ۴ الی ۶ جلسه با فاصله 6 تا 8 هفته کافی است. برای لیزر موهای زائد ناحیه تناسلی مردان به‌دلیل هورمون‌های مردانه و مو‌های مقاوم‌تر به ٣ تا 4 جلسه بیشتر نیاز می‌باشد.

لازم به ذکر است که هر جلسه لیزر مو‌هایی زائد اندام تناسلی با در نظر گرفتن زمان آماده سازی کمتر از 15 دقیقه زمان می‌برد.

 

در طبیب لند بخوانید  کدام مشکلات پوستی با لیزر درمانی برطرف می شوند؟

کلام آخر

مقاله فوق حاصل تلاش تیم ترجمه و تولید محتوای طبیب لند است. در نظر داشته باشید طبیب لند هیچ گونه تجویز و دارویی را پیشنهاد، تایید یا رد نمی کند و مقالات ما صرفا برای دانش عمومی شما از منابع موثق پزشکی تهیه، گردآوری و ترجمه می شود. برای اطلاعات بیشتر در مورد مراقبت پوست با کلیک روی اینجا مطالب جدیدی را بخوانید.

در کانال آپارات طبیب لند نیز می توانید فیلم های مرتبط با خدمات مرکز زیبایی طبیب لند را با کلیک روی اینجا مشاهده کنید.