پوسته شدن پوست صورت و درمان آن

پوسته شدن صورت یک عارضه ی پوستی است که دلایل زیادی برای بروز آن عارضه وجود دارد متاسفانه درمان قطعی برای این عارضه وجود ندارد اما راه های رسیدگی و درمان های خانگی برای کاهش وجود دارد.البته باید بدانید لوازم آرایشی این عارضه را شدیدتر می کند.

پوسته شدن پوست

یکی از علت های پوسته شدن پوست می تواند پوست خشک باشد و همچنین می تواند سبب اگزما و پسوریازیس شود.دوش آب گرم ، هوای سرد و نوسان داشتن رطوبت هوا مخصوصا در فصل زمستان می تواند دلیل پوسته شدن پوست باشد.

پوسته شدن پوست صورت
پوسته شدن پوست صورت

درمان پوسته شدن پوست صورت

این عارضه ی پوستی را با داروهای خانگی و تجویزی می توان درمان کرد.درمان های خانگی بیشتر بر پیشگیری تاکید دارند ولی داروهای سنتی و درمان های مخصوص خشکی پوست را که منجر به پوسته شدن صورت می شوند را درمان می کنند.

درمان های خانگی پوسته شدن صورت

اگر پوست صورت شما پوسته و لایه لایه می شود تا جایی که امکان دارد به آن دست نزنید وقتی صورتتان لایه لایه می شود شما از لوازم آرایشی استفاده می کنید تا این عارضه کمتر قابل دید باشد اما باید بدانید وسایل آرایش وضعیت را بدتر می کنند و باعث خشکی پوست می شود.

صابون های بدون عطر و ساده

از صابون های بدون عطر و ساده استفاده کنید کف صابون را روی صورت بمالید و صبر کنید تا خشک شود بعد بشویید.
از محصولاتی که سبب خشک شدن پوست می شود دوری کنید. از صابونهای ضدعفونی کننده و ضد باکتری و محصولاتی که دارای الکل هستند برای صورت استفاده نکنید.

استفاده از مرطوب کننده

بعد از شستشو و یا دوش گرفتن حتما از مرطوب کننده استفاده کنید .شستن صورت باعث رطوبت پوست خشک می شود اما برای اینکه اثر رطوبت روی پوست بماند باید از یک کرم مرطوب کننده استفاده کنید.

دوش گرفتن با آب ولرم

متخصصین توصیه می کنند مدت زمان دوش گرفتن را کم کنید و از آب ولرم استفاده کنید. بخار آب منافذ پوست را باز می کند و از طرف دیگر نیز میتواند باعث خشکی پوست شود . همیشه پوستتان را به آرامی نوازش کنید این کار به نرمی و صافی کمک می کند.

اگر پوست شما لایه لایه شده و می خواهید لایه برداری کنید فقط از آب ولرم و یک لیف نرم و صابون ساده و بدون عطر استفاده کنید و لیف را به آرامی روی پوست بکشید تا لایه ها از بین برود.

همچنین قابل ذکر است که آلوئه ورا می تواند به بهبودی پوست کمک زیادی کند.

 

درمان پزشکی پوسته شدن پوست

یک متخصص پوست ترکیبی از دارو ها ودرمان ها را در مطب تهیه می کند که می تواند پوسته شدن پوست را درمان کند. اگر وضعیتی بهداشتی سبب پوسته شدن پوستتان شده است حتما قبل از اینکه علائم پیشرفت کند درمان را شروع کنید .

دلایل لایه لایه شده پوست

داروها: عوارض جانبی داروها می تواند باعث پوسته شدن پوست باشد داروهایی مانند پنی سیلین ، فشار خون ، داروهای تشنج و یا موضعی

آفتاب سوختگی : نور خورشید نیز می تواند یکی از عوامل پوسته شدن پوست باشد نور خورشید سبب سوزش ،تورم و قرمزی پوست می شود که این ها کم کم از بین رفته و باعث پوسته شدن پوست میشود و سپس پوستی جدید ظاهر می شود.

درماتیت سبورئیک:این بیماری همانطور که روی پوست سر تاثیر می گذارد بر روی پوست صورت ایجاد می شود و باعت پوسته شدن پوست ، قرمزی و خارش پوست می شود.

پسوریازیس : بیماری پوستی است که سبب ایجاد لکه های به رنگ سفید روی پوست می شود این لکه ها قرمز رنگ می شوند و سبب پوست شدن پوست می شود . پسوریازیس درناک و ناراحت کننده است.

اگزما : یک عارضه پوست است که باعث قرمزی و پوسته شدن پوست می شود.

کم کاری تیرئید : هنگامی که بدن به اندازه کافی هورمون تیروئید تولید نکند کم کاری تیروئید اتفاق می افتد که سبب نازک شدن مو ، خستگی ، پوسته شدن پوست و افزایش وزن می شود.

عفونت های استافیلوکوکوس و قارچی : این عفونت بسیار خطرناک که با خستگی،سردرد و التهاب پوست همراه است.
رازشیا : یک بیماری پوستی که بر اثر پاره شدن رگ های خونی زیر پوست ایجاد می شود و سبب قرمزی و تورم و پووسته شدن پوست می شود.

واکنش آلرژیک به مواد آرایش

وسایل ارایشی جدید و یا کرم مرطوب کننده جدید که بر روی صورت خود استفاده می کنید منافذ پوستی را می بندد و سبب کهیر و تورم می شود.
کمبود ویتامین A و نیاسین از جمله شرایط تغذیه ای می باشد که می تواند باعث پوسته شدن پوست شود.

چه زمان باید به پزشک مراجعه کنیم؟

اگر پوسته شدن صورت بر اثر سوختگی و آلرزی باشد تا 7 روز باید بهبود پیدا کند اگر پوسته شدن پوست رفع نشد باید با یک پزشک صحبت کنید.