پوست مرغی شدن بدن به چه معناست؟

پوست مرغی شدن بدن یا به اصطلاح علمی «کراتوز پیلاریس» جز بیماری های بسیار شایع پوستی محسوب می شود. همانطور که از نام این بیماری پیداست، در آن دانه های بسیار ریز و متعددی روی پوست بوجود می آیند و ظاهری سمباده شکل به آن ناحیه می دهند. این دانه ها اغلب رنگ روشنی دارند و اکثراً روی قسمت بالایی بازو، ران، باسن و به ندرت روی پوست صورت دیده می شوند.

دلیل پوست مرغی شدن بدن

کراتوز پیلاریس ممکن است کمی قرمزی و احساس خارش برای شما ایجاد کند اما، به هیج وجه دردناک نیست. این وضعیت اغلب کودکان و نوجوانان را درگیر می کند و به مرور زمان و با افزایش سن بصورت خود بخودی از بین می رود.

علت پوست مرغی شدن چیست؟

کراتوز پیلاریس در اثر تجمع کراتین بوجود می آید. کراتین در حقیقت، پروتئینی است که از پوست در برابر عفونت و سایر عوامل خطرناک محافظت می کند. این تجمع موجب انسداد فولیکول های مو می شود. با اینحال، متخصصان تا کنون موفق به کشف علت اصلی این تجمع نشده اند.

پوست خشک زمینه را برای بروز کراتوز پیلاریس مساعد تر می کند. به همین علت است که پوست مرغی اغلب در زمستان که خشکی هوا بیشتر است، شدید تر شده و در تابستان بهبود نسبی پیدا می کند

علاوه بر این، برخی از بیماری های پوستی نظیر اگزما یا درماتیت آتوپیک نیز، فرد را برای ابتلا به پوست مرغی مستعد تر می کنند.

برای رفع پوست مرغی چه اقداماتی باید انجام داد؟

می توان گفت، شما نمی توانید بطور صد در صد از بروز کراتوز پیلاریس پیشگیری نمایید. با این وجود، با کمک به حفظ رطوبت پوست خود می توانید اثرات این بیماری را تضعیف نمایید.

سعی کنید توصیه های زیر را به کار ببندید:

  • از خاراندن ناحیه پوست مرغی شده بپرهیزید.
  • با آب ولرم دوش بگیرید.
  • سعی کنید زمان کمتری را در حمام (و بطور کلی در تماس با آب) بگذرانید.
  • از صابون های کرم دار و چرب استفاده کنید.
  • از مرطوب کننده های غلیظ استفاده کنید.
  • هوای خانه را بوسیله دستگاه بخور مرطوب کنید.

چطور می توان پوست مرغی را درمان کرد؟

هیچ درمان قطعی و دائمی برای پوست مرغی وجود ندارد. همانطور که گفتیم، لوسیون ها و کرم های مرطوب کننده ظاهر پوست شما را بهبود می بخشند. می توانید این محصولات را به راحتی از داروخانه ها یا فروشگاه ها تهیه نمایید، اما برای خرید نمونه های قوی تر نیازمند نسخه پزشک هستید.

در طبیب لند بخوانید  عوارض جانبی لیزر موهای زائد صورت

عموماً، دو گروه از محصولات پوستی برای درمان پوست مرغی توصیه می شوند که در ذیل به ذکر آنها خواهیم پرداخت. این محصولات را باید روزانه و به مدت چند هفته استفاده کنید تا نتیجه آنها مشاهده شوند. البته، توصیه های بالا را نیز جدی بگیرید تا اثرات درمان دوام بیشتری داشته باشند.

  1. لایه بردارهای موضعی: این دسته از محصولات سلول های مرده را از سطح پوست بر می دارند. لایه بردارهای موضعی غالباً حاوی «آلفا هیدروکسی اسید»، «لاکتیک اسید»، «سالیسیلیک اسید» و اوره می باشند. این اسیدها ممکن است باعث قرمزی و سوزش نسبی پوست شوند. بنابراین، گزینه درمانی مناسبی برای کودکان نیستند.
  2. رتینوئیدهای موضعی: رتینوئیدها که از مشتقات ویتامین Aهستند، مانع از گرفتگی فولیکول های مو می شوند. این محصولات عمدتاً دارای «ترتینوئین» و «تازاروتین» می باشند. رتینوئیدهای موضعی می توانند پوست را تا حدودی تحریک کرده و آن را قرمز کنند.

توجه: خانم هایی که باردار هستند یا قصد باردار شدن را دارند نباید از رتینوئیدهای موضعی استفاده کنند.

  1. لیزر: معمولاً از لیزر برای رفع قرمزی یا تورم شدید حاصل از کراتوز پلاریس بهره گرفته می شود. لیزر نیز درمان قطعی به حساب نمی آید اما، در مواقعی که کرم ها و لوسیون ها اثربخش نیستند، می تواند کارساز باشد.

در خصوص رفع مشکلات پوستی با لیزر درمانی می توانید با همکاران ما در طبیب لند تماس گرفته و از آنها مشاوره رایگان دریافت کنید. در صورت نیاز به انجام هر گونه خدمات مراقبت از پوست با مرکز زیبایی طبیب لند تماس بگیرید.

کلام آخر

مقاله فوق حاصل تلاش تیم ترجمه و تولید محتوای طبیب لند است. در نظر داشته باشید طبیب لند هیچ گونه تجویز و دارویی را پیشنهاد، تایید یا رد نمی کند و مقالات ما صرفا برای دانش عمومی شما از منابع موثق پزشکی تهیه، گردآوری و ترجمه می شود. مقاله فوق را می توانید در سایت وب ام دی مطالعه کنید. برای اطلاعات بیشتر در مورد مراقبت پوست با کلیک روی اینجا مطالب جدیدی را بخوانید.

در کانال آپارات طبیب لند نیز می توانید فیلم های مرتبط با خدمات مرکز زیبایی طبیب لند را با کلیک روی اینجا مشاهده کنید.