پارابن چیست؟

همانطور که می دانید، انتخاب محصولات پوستی مناسب نقش چشمگیری در حفظ سلامت پوست ایفا می کند. استفاده از محصولات بدون پارابن جز عواملی است که می تواند .به پوست شما را در رسیدن به وضعیت ایده آل کمک کند.

انتخاب محصولات بدون پارابن برای سلامت پوست

حقیقت این است که بسیاری از کرم ها، شامپوها و شوینده های مورد علاقه ما حاوی پارابن هستند. پارابن ها مواد نگه دارنده شیمیایی هستند که محصول را از خطر رشد کپک و باکتری در امان امان نگه می دارند. متیل پارابن، پروپیل پارابن، الکیل پاراهیدروکسی بنزوات و بوتیل پارابن چند نمونه از پر مصرف ترین پارابن ها می باشند.

استفاده از پارابن امروزه بسیار رایج شده است. اما تحقیقات جدید حاکی از آن است که پارابن می تواند در بدن نقش استروژن را بازی کند. در نتیجه، پارابن می تواند منجر به به هم خوردن تعادل هورمونی و رشد سلول های سرطانی شود. البته عوارض جانبی دیگری از جمله شکنندگی مو و پیری زود رس نیز گزارش شده است.

شما چه نظری دارید؟!

اگر بر سر دو راهی مانده اید که روتین روزانه خود را تغییر دهید یا ریسک ابتلا به بیماری های خطرناک را به جان بخرید، باید به شما بگوییم تقریباً جای هیچ گونه نگرانی نیست. روز به روز به تعداد محصولات بدون پارابن در بازار اضافه می شود که در عین حفظ زیبایی شما از بدنتان نیز محافظت می کنند. این محصولات مزایای فراوانی هم برای شما و هم سیاره زمین دارند.

در ادامه به چند مورد از این مزایا اشاره خواهیم کرد:

  • بدن سالم تر

داده های به دست آمده از تحقیقات نشان می دهد در بافت های بدن 99% زنانی مورد مطالعه که مبتلا به سرطان شده بودند، آثار وجود پارابن دیده شده است. پارابن برای مردان نیز خطرناک است، زیرا می تواند تعداد اسپرم را نیز کاهش دهد.

پر واضح است که وارد کردن این حجم از مواد نگهدارنده نمی تواند برای پوست بی خطر باشد. محصولات حاوی مواد شیمیایی نا آشنا، مواد نگهدارنده، بو و رنگ مصنوعی این پتانسیل را دارند تا در بافت های بدن شما رخنه کنند.بنابراین، همانطور که به رژیم غذایی خود توجه می کنیم باید به موادی که در اثر استفاده موضعی وارد بدنمان می کنیم نیز توجه داشته باشیم.

  • پوست جوان

شاید باورتان نشود اما برخی از کرم های ضد پیری می توانند حتی شما را پیرتر نشان دهند! علت آن وجود یک نوع پارابن به نام متیل پارابن در ترکیبات این کرم هاست که می تواند منجر به کاهش سطح کلاژن پوست شود.

جایگزین های طبیعی نظیر ماساژ صورت با روغن زیتون، لامپ های فوتوتراپی، نوشیدن آب فراوان و ماسک سفیده تخم مرغ راه حل های منطقی تری به نظر می رسند.

  • اجتناب از آلرژی

ارتباط بین درماتیت (التهاب پوست) تماسی آلرژیک و استفاده از محصولات حاوی پارابن سالهاست که مورد نقد و بررسی قرار می گیرد.علائم این عارضه شامل خارش بیش از حد، قرمزی و ظهور برجستگی روی پوست می باشد.

  • موهای شاداب

علاوه بر پوست، موهای شما نیز می توانند از محصولات بدون پارابن فواید بیشماری بدست آورند. پارابن موجب التهاب پوست سر شود. تحقیقات انجام شده در این زمینه نشان داده مصرف شامپوهای دارای پارابن باعث می شود تا در نمونه خون یا ادرار افراد پارابن وجود داشته باشد.

  • کمک به مادرمان، زمین

تعجب آور نیست که پارابن خسارت غیر قابل تصوری را برای زمین به بار می آورد. اثرات استفاده ما از پارابن مانند شامپویی که روزانه با آن موهای خود را می شوییم به ذخیره بسیار حجیم تری که همان اقیانوس است منتقل می شود.

در طبیب لند بخوانید  درمان حساسیت فصلی بهار

این پارابن، بدن موجودات دریایی را نیز درگیر کرده و دانشمندان را به این تفکر وا داشته که آیا اختلالات هورمونی بوجود آمده در بدن آبزیان می تواند روی سلامت کلی آنها هم اثر مخرب بگذارد. موجودات خشکی نیز استثنا نیستند. آنها هم در معرض اثرات سو پارابن قرار می گیرند.

  • اثر پروانه ای محصولات بدون پارابن

آیا تا کنون شنیده اید که ایجاد یک عادت جدید به 21 روز زمان نیاز دارد؟

اگر شما چند هفته تمرکز خود را روی خواندن برچسب محصولات پوستی بگذارید و این عادت را در خود به وجود آورید که به مواد سازنده هر محصولی اهمیت دهید، به تدریج نسبت به سایر محصولات نظیر خمیر دندان، مواد غذایی، مکمل ها و … نیز کنجکاو می شوید.

خوشبختانه، امروزه کمپانی های بسیاری وجود دارند که محصولات بدون پارابن، مواد غذایی ارگانیک و سایر گزینه های طبیعی را به مردم عرضه می نمایند. با تغییر فقط یک عادت، می توانید به مرور تصمیمات سلامت محور تری را در حوزه های مختلف زندگی خود اتخاذ نمایید.

  • هزینه کمتر

وقتی توجه شما نسبت به محصولاتی که خریداری می نمایید بیشتر شود، متوجه می شوید که شما در واقع هزینه کمتری را متحمل می شوید. یکی از مزایای محصولات بدون پارابن این است که شما دیگر مجبور به خرید محصولات اضافی دارای پارابن (به عنوان مثال کرم برای التهاب پوست) نیستید تا بتوانید با مشکلاتی که از خود پارابن منشا گرفته اند را درمان کنید.

نتیجه گیری

شاید بزرگترین مزیتی که از مصرف محصولات بدون پارابن نصیبمان می شود، حس خوبیست که از قدرت کنترل خود روی موادی که وارد بدنمان می کنیم بدست می آوریم. ما هنوز بطور قطع نمی دانیم پارابن تا چه حد روی سلامت ما تاثیر می گذارد. اما، همین که اسناد و مدارک به ابعادی منفی از تاثیر این ماده روی زندگی ما اشاره می کنند کافیست تا ما را از مصرف آن باز دارد.

بنابراین، همین حالا شروع کنید و تک تک محصولات پوستی خود را زیر ذره بین بگذارید. اگر نشانی از پارابن در هر کدام از آنها دیدید، دست به کار شوید و فوراً جایگزینی برای آن پیدا کنید. این گونه است که شما یک قدم مهم در رسیدن به یک روتین ایده آل مرافبت از پوست بر می دارید.

کلام آخر

مقاله فوق حاصل تلاش تیم ترجمه و تولید محتوای طبیب لند است. در نظر داشته باشید طبیب لند هیچ گونه تجویز و دارویی را پیشنهاد، تایید یا رد نمی کند و مقالات ما صرفا برای دانش عمومی شما از منابع موثق پزشکی تهیه، گردآوری و ترجمه می شود. مقاله فوق را می توانید در سایت کلینیک مراقبت پوست کلاریتی مطالعه کنید. برای اطلاعات بیشتر در مورد مراقبت پوست با کلیک روی اینجا مطالب جدیدی را بخوانید.

در کانال آپارات طبیب لند نیز می توانید فیلم های مرتبط با خدمات مرکز زیبایی طبیب لند را با کلیک روی اینجا مشاهده کنید.