چسب های سفید کننده دندان چگونه به دندان آسیب می زنند؟

دندان ها در زیبایی صورت نقش بسزایی دارند. همه ما به دنبال راهی برای سفید کردن دندان های خود هستیم تا لبخند خود را هر چه بیشتر جذاب و چشمنواز جلوه دهیم. در همین راستا، محصولات و روش های متعددی به منظور سفید کردن دندان ها معرفی شده اند. اما، تحقیقات ثابت کرده اند محصولات سفید کننده دندان می توانند به دندان های شما آسیب جدی وارد کنند.

قبل و بعد از سفید کننده های دندان

قبل از هر نکته ای، بهتر است بدانید که دندان ها بطور طبیعی و ذاتی سفید نیستند. در اکثر افراد، رنگ دندان ها به زردی متمایل است. نکته دیگر این است که رنگ همه دندان ها در یک فرد لزوما مشابه نمی باشد و ممکن است رنگ هر دندان با دندان دیگر تفاوت جزئی داشته باشد.
علیرغم این مسائل، امروزه تفکری که بین افراد بسیاری رایج و به گونه ای تبدیل به ارزش شده است مبنی بر این است دندان های سفید و مرواریدی سمبلی از زیبایی و نشانه احترام فرد به خودش می باشد.

به همین دلیل، مردم در سراسر جهان همواره در پی روش هایی برای سفید کردن دندان های خود هستند. آنها در این مسیر یا خودشان دست به کار می شوند و از محصولات موجود در بازار استفاده می کنند و یا به دندانپزشکان زیبایی مراجعه می کنند.

آمارها نشان می دهند که فقط در ایالات متحده حدود ۴۰/۵ میلیون نفر در سال ۲۰۱۸ از محصولات سفید کننده دندان استفاده کرده اند.

هم اکنون، نتیجه تحقیقات حاکی از آن است که سفید کردن دندان ها بوسیله محصولان سفید کننده حاوی هیدروژن پروکساید می تواند سلامت دندان ها را با خطر جدی مواجه کند. یکی از همین تحقیقات دقیقا با هدف بررسی تاثیر مخرب هیدروژن پروکساید و همچنین مناطقی که در این جریان مورد حمله قرار می گیرند صورت گرفت. در ادامه به جزئیات این تحقیق خواهیم پرداخت.

در این مطالعه، محققان به اثر مخرب چسب های سفید کننده دندان روی یکی از سه لایه اصلی دندان پرداختند. چسب های سفید کننده دندان این روزها محبوبیت فراوانی بین افراد پیدا کرده و به راحتی از داروخانه ها و فروشگاه های اینترنتی قابل خریداری می باشند.

سفید کردن به لایه حساس دندان حمله می کند

عنصر اصلی سازنده این چسب های سفید کننده در واقع همان هیدروژن پروکساید است. این ماده عاملی اکساینده می باشد که به عنوان ماده استریل کننده نیز بکار برده می شود. البته، اکثریت افراد هیدروژن پروکساید را به عنوان عامل روشن کننده رنگ می شناسند که برای بی رنگ کردن مو نیز مورد استفاده قرار می گیرد. استفاده بیش از حد از این ماده برای روشن کردن مو موجب آسیب شدید به مو و همچنین کف سر می گردد.

همانطور که اشاره شد دندان از سه لایه تشکیل شده است: لایه خارجی یا مینای دندان، لایه میانی یا عاج دندان، لایه داخلی یا مغز دندان که عمدتا از جنس بافت همبند بوده و دندان را سر جای خود نگه می دارد. هیدروژن پروکساید با نفوذ به مینای دندان، وارد عاج می شود. عاج دندان بین ۹۰ تا ۹۵ درصد از پروتئین کلاژن را در خود جای داده است. کلاژن موجود در عاج بواسطه تماس با هیدروژن پروکساید تکه تکه شده و در نتیجه تمام حجم کلاژن نابود می شود.

نتایج این تحقیق ثابت کرده که بکارگیری کنسانتره های حاوی هیدروژن پروکساید که در چسب های سفید کننده دندان نیز یافت می شود می تواند به تنهایی منجر به نابودی کلاژن شود. علت این پدیده به احتمال زیاد بخاطر شکل گیری تعدای بیشماری قطعه کوچک می باشد.

در نهایت، شایان ذکر است که متخصصان هنوز از دائمی بودن اثر تخریبی هیدروژن پروکساید مطمئن نیستند. بنابراین، می توانید به معکوس کردن و جبران این آسیب امید داشته باشید. همچنین، تحقیقات هنوز در جریانند تا بتوان فهمید که آیا کلاژن تنها پروتئینی است که بوسیله هیدروژن پروکساید مورد حمله قرار می گیرد یا سایر پروتئین های عاج نیز تحت تاثیر این ماده قرار می گیرند.

کلام آخر

مقاله فوق حاصل تلاش تیم ترجمه و تولید محتوای طبیب لند است. در نظر داشته باشید طبیب لند هیچ گونه تجویز و دارویی را پیشنهاد، تایید یا رد نمی کند و مقالات ما صرفا برای دانش عمومی شما از منابع موثق پزشکی تهیه، گردآوری و ترجمه می شود. مقاله فوق را می توانید در سایت مدیکال نیوز تودی مطالعه کنید. برای اطلاعات بیشتر در مورد مراقبت دهان و دندان با کلیک روی اینجا مطالب جدیدی را بخوانید.

در کانال آپارات طبیب لند نیز می توانید فیلم های مرتبط با خدمات مرکز زیبایی طبیب لند را با کلیک روی اینجا مشاهده کنید.