با نفس کشیدن فشار خون را کاهش دهید

باور کردنی نیست اما با یک تمرین نفس کشیدن ۵ دقیقه ای می توانید فشار خون خود را کاهش داده و قلب و مغز خود را به نحو احسنت مصون نگه دارید!!!

همه ما به وضوح می دانیم که ورزش کردن و رعایت رژیم غذایی سالم دو عاملی هستند که برای حفظ سلامت و طول عمر تک تک ما تعیین کننده می باشند. اما شاید پیاده سازی همزمان این دو اصل در روتین زندگی دشوار به نظر آید و به اراده قوی و عزم راسخی نیاز داشته باشد. حال تصور کنید که شما بتوانید بدون جابجا کردن حتی انگشتان دست خود، تمام فواید یک ورزش کامل را از آن خود کنید! تحقیقات مقدماتی انجام شده در این زمینه فاش کننده تکنیکی تحت عنوان «تمرین قدرتی عضلات تنفسی» (Inspiratory Muscle Strength Training) می باشند که علاوه بر تقویت سیستم قلبی و عروقی، قوای ادراکی و فیزیکی شما را نیز بهبود می بخشد.

تقویت عضلات تنفسی و کاهش فشار خون

مزایای IMST

این تکنیک ۵ دقیقه ای بدون این که شما را مجبور به انجام کوچکترین حرکتی کند، فواید بسیاری به بدن شما می رساند که موارد ذیل تنها چند مورد از آنها هستند:

  • متعادل نمودن میزان فشار خون
  • کاهش ریسک سکته قلبی
  • بهبود بخشیدن به توانایی ادراکی و شناختی افراد
  • ارتقای عملکرد ورزشی بدن

تمرین قدرتی عضلات تنفسی چیست؟

تمرین قدرتی عضلات تنفسی یا به اختصار IMST در حقیقت، تمرینی قدرتی برای عضلاتی که شما بوسیله آن نفس می کشید. در IMST فرد عمل دم یا وارد کردن هوا به داخل ریه ها را از طریق یک وسیله دستی به نام «ترینر عضله تنفسی» انجام می دهد. این وسیله در برابر نفس کشیدن شما از خود مقاومت نشان می دهد. سازندگان این وسیله، آن را در اصل برای افراد مبتلا به بیماری های تنفسی نظیر بیماری مزمن انسداد ریه (COPD)، برونشیت، فیبروز کیستیک یا برای استفاده بیمارانی که قرار است به زودی از دستگاه ونتیلاتور جدا شوند ابداع کردند.

در سال ۲۰۱۶ یک آزمایش ۶ هفته ای درباره اثرات IMST روی آپنه یا وقفه تنفسی در خواب صورت گرفت. در این آزمایش، شرکت کنندگان روزانه ۳۰ بار عمل دم را انجام می دادند. پس از اتمام ۶ هفته، مشخص شد که استفاده از این وسیله همچنین فشار خون سیستولی را به میزان ۱۲ میلیمتر جیوه تقلیل می دهد.

کاهش فشار خون و تنظیم آن در ۵ دقیقه

تنفس کردن به جای ورزش کردن!

ورزش کردن به مدت مشابه معمولا فشار خون را به اندازه نصف میزانی که پیش تر ذکر شد کاهش می دهد. علاوه بر این، مزایای ورزش کردن با اختلاف زیادی از اثرات داروهای ضد فشار خون پیشی می گیرد. نتایج این آزمایش محققان را بر آن داشت تا مطالعه ای را پیرامون مزایای احتمالی IMST روی سلامت عروقی، ادراکی و جسمی بزرگسالان مسن ترتیب دهند.

محققان، شرکت کنندگانی که از IMST استفاده می کردند را با آن دسته ای که از وسیله ای مشابه و ساختگی که هنگام نفس کشیدن هیچ گونه مقاومتی ایجاد نمی کرد، مقایسه نمودند. نتایج بدست آمده حاکی از آن بود که فشار خون در گروه شرکت کنندگان IMST به طرز قابل توجهی پایین تر بود و علاوه بر این، عملکرد شریان های بزرگ بدن آنها به مراتب تقویت شده بود.
به علاوه، گروه IMST عملکرد بهتری را در مورد تست های شناختی و همچنین تست های تردمیل از خود نشان دادند. در تست تردمیل، آنها قادر بودند تا به مدت طولانی تری بدوند و در عین حال ضربان قلب و میزان مصرف اکسیژن خود را در سطح پایینی نگاه دارند.

کاهش فشار خون با IMST

فشار خون بالا مهم ترین ریسک در بیماری های قلبی و عروقی می باشد که علت شماره یک مرگ و میر در بسیاری از کشورها و جوامع به حساب می آید. بنابراین، برخورداری از یک گزینه اضافی دیگر در جعبه ابزار شما که بتواند از این خطر پیشگیری کند، قطعا یک پیروزی بزرگ به شمار می رود.

تکنیک IMST تکنیکی این که شما می توانید آن را به سهولت و تنها در عرض ۵ دقیقه در منزل یا محل کار خود اجرا کنید؛ بدون اینکه نیاز داشته باشید لباس خود را عوض کرده و یا هر گونه اتلاف وقتی در این راه داشته باشید. تا کنون، اینطور به نظر می آید که این تکنیک در کاهش فشار خون و کمک به رشد قوای شناختی و جسمی نقش بسزایی داشته باشد.

هر چند که محققان نسبت به مقدماتی بودن نتایج این تحقیق هشدار داده اند و به افرادی که مشتاق اجرای این تمرین هستند توصیه می کنند تا ابتدا در این باره با پزشک خود مشورت نمایند.

کلام آخر

مقاله فوق حاصل تلاش تیم ترجمه و تولید محتوای طبیب لند است. در نظر داشته باشید طبیب لند هیچ گونه تجویز و دارویی را پیشنهاد، تایید یا رد نمی کند و مقالات ما صرفا برای دانش عمومی شما از منابع موثق پزشکی تهیه، گردآوری و ترجمه می شود. مقاله فوق را می توانید در سایت مدیکال نیوز تودی مطالعه کنید. برای اطلاعات بیشتر در مورد مراقبت سلامت عمومی با کلیک روی اینجا مطالب جدیدی را بخوانید.

در کانال آپارات طبیب لند نیز می توانید فیلم های مرتبط با خدمات مرکز زیبایی طبیب لند را با کلیک روی اینجا مشاهده کنید.