همه چیز درباره کاپ قاعدگی

کاپ قاعدگی یک کاپ کوچک و زنگوله مانند است که در زمان قاعدگی داخل واژن قرار گرفته و خون دفع شده را داخل فضای خود جای می دهد. کاپ قاعدگی از جنس سیلیکون یا پلاستیک  پزشکی می باشد. این کاپ ها اغلب، یکبار مصرف نیستند و شما پس از هر بار استفاده می توانید آن را با آب و صابون شسته و مجدد از آن استفاده کنید. البته برخی برندها نوع یکبار مصرف کاپ قاعدگی را تولید می کنند.

کاپ قاعدگی

کاپ قاعدگی را در هر بار جایگذاری می توانید بین ۶ تا ۱۲ ساعت در بدن خود نگه دارید. اگر خونریزی شما شدیدتر باشد باید با فواصل زمانی کمتری آن را خارج و خالی کنید.

در ادامه سعی داریم تا شما را با مزایا و معایب و همچنین نحوه استفاده کاپ قاعدگی آشنا کنیم.

مزایا

  • صرفه جویی اقتصادی: شاید در ابتدا فکر کنید که هزینه زیادی باید بابت خرید کاپ قاعدگی پرداخت کنید، اما در نظر داشته باشید که هر کاپ برای شما چندین سال عمر می کند. بنابراین، خرید کاپ در برابر خرید منظم نوار بهداشتی یا تامپون واقعاً توجیه اقتصادی دارد.
  • راحتی: بسیاری از خانم هایی که از کاپ قاعدگی استفاده می کنند، همواره اظهار می کنند که کاپ قاعدگی حس بهتر و راحت تری نسبت به نوار بهداشتی یا تامپون برای آنها فراهم می آورد. بر خلاف تامپون، کاپ قاعدگی موجب خشکی واژن نمی شود.
  • درد و گرفتگی کمر: برخی از گزارشات حاکی از آن است که در موارد استفاده از کاپ، میزان دردهای قاعدگی تنزل پیدا می کند. اگرچه، بخشی از خانم ها خلاف این موضوع را گزارش کرده اند.
  • آلودگی کمتر: اگر کاپ را به طرز صحیح جایگذاری کنید، به هیچ وجه نشتی ندارد و شما می توانید با خیالی آسوده ورزش کنید، به استخر بروید و استحمام کنید.
  • تاثیر کمتر روی محیط زیست:نوار بهداشتی و تامپون یکبار مصرف هستند و برای بسته بندی آنها متریال زیادی مصرف می شود. اما، کاپ قاعدگی برای مصرف مداوم تا چندین سال طراحی شده و از میزان زباله های مربوط به قاعدگی می کاهد.

معایب

جایگذاری و خارج کردن کاپ قاعدگی در طی دفعات اول استفاده ممکن است کمی ناخوشایند باشد. برخی از افراد نسبت به خون قاعدگی حس چندش شدیدی دارند. اگر جز این دسته هستید، کاپ قاعدگی شاید گزینه مناسبی برای شما نباشد.

اگر سایز مناسب کاپ را تهیه نکرده باشید یا آن را درست در جای خود قرار نداده باشید، قطعاً احساس ناراحتی خواهید کرد.

علاوه بر این، اگر خونریزی شما بطور غیر طبیعی شدید و همراه با لخته خون باشد، شاید شاهد نشت خون از کاپ باشید.

همچنین، برخی نگرانی هایی در رابطه با بروز «سندروم شوک سمی» یا TSS وجود دارد. این سندروم عفونتی است که اغلب پس از استفاده طولانی مدت تامپون بوجود می آید و البته احتمال بروز آن در اثر استفاده از کاپ قاعدگی بسیار ناچیز است. با مصرف درست کاپ، تخلیه بموقع و شستشوی کامل می توان ریسک عفونت را به حداقل رساند.

چگونه از کاپ قاعدگی استفاده کنم؟

کاپ قاعدگی شامل دو بخش است: قسمت کاپ به علاوه ساقه پایینی آن که عمل خارج کردن کاپ را راحت تر می کند.

قبل از استفاده از کاپ، دستورالعمل آن را به دقت مطالعه کرده و در صورت لزوم، آن را شسته یا استریل نمایید. بهتر است قبل از هر بار جایگذاری یا خارج کردن کاپ، دست های خود را با آب و صابون بشویید.

به منظور جایگذاری، قسمت بالایی کاپ را تا کرده و آن را داخل واژن قرار دهید. برخی از خانم ها در حالت نشستن در وضعیت چمباتمه راحت تر می توانند از کاپ استفاده کنند. برخی دیگر در وضعیت ایستاده و در حالتی که یک پا را از زمین بلند کرده اند (مثل زمانی که لبه وان یا دسته صندلی نشسته اید) راحت ترند.

زمانی که لبه کاپ وارد شد، کار را ادامه داده تا کل کاپ و ساقه آن وارد واژن شود. برای اینکه مطمئن شوید که کاپ هیچ نشتی نمی دهد، کاپ را از پایه (و نه از ساقه) بگیرید و آن را به اندازه 360 درجه بچرخانید تا کاملاً جا بیفتد. بعضی از خانم ها از انگشت خود برای اطمینان از محل قرارگیری کاپ استفاده می کنند. در هر صورت، زمانی می توان گفت که کاپ در جای مناسب قرار گرفته که شما نتوانید آن را در بدن خود حس کنید.

چگونه کاپ را خارج کنم؟

برای خارج کردن کاپ بهتر است رو به پایین خم شوید. برخی از خانم ها از عضلات واژینال خود استفاده می کنند تا کاپ را به سمت پایین هدایت کنند. با استفاده از شست و انگشت اشاره خود سعی کنید ساقه کاپ را پیدا کرده و آن را به آرامی به سمت بیرون بکشید. کاپ را به گونه ای خارج کند که جهت کاپ رو به بالا باشد و خون داخل آن روی زمین و بدن شما نریزد.

بعضاً دیده شده برخی از خانم ها قادر نیستند قسمت ساقه کاپ را داخل واژن پیدا کنند. جای هیچ گونه نگرانی نیست زیرا کاپ نمی تواند در واژن گم شود. اگر بار اول موفق نشدید و دچار استرس شدید، چند دقیقه صبر کنید و مجدداً تلاش نمایید.

چگونه کاپ را تمیز کنم؟

تمیز نگه داشتن کاپ قاعدگی ضرورت فراوانی دارد. پس از هر بار خارج کردن از بدن، باید فوراً آن را با آب و صابون بشویید. همچنین، می توانید آن را بین ۵ تا ۱۰ دقیقه در آب بجوشانید.

شاید فکر کنید خالی کردن و شستن کاپ در یک دستشویی عمومی سخت یا خجالت آور باشد. در این صورت، ابتدا دست های خود را با آب و صابون بشویید. بعد از اینکه کاپ را خارج کردید، با دستمال توالت آن را تمیز کرده و مجدداً آن را داخل واژن نمایید. به محض اینکه به خانه رسیدید، آن را با همان دستورالعملی که در بالا ذکر کردیم، بشویید.

نتیجه

استفاده از کاپ قاعدگی انتخابی فوق العاده برای حفظ سلامت و بهداشت خانم ها محسوب می شود؛ بویژه اگر از مصرف مداوم نوار بهداشتی یا تامپون خسته شده باشید.

همیشه قبل از اولین استفاده، دستورالعمل یا بروشور راهنمای داخل بسته بندی کاپ را مطالعه کنید. شاید دفعات اول استفاده برای شما کمی سخت و عذاب آور باشد، اما صبور باشید تا روش مناسب خود را پیدا کنید.

کلام آخر

مقاله فوق حاصل تلاش تیم ترجمه و تولید محتوای طبیب لند است. در نظر داشته باشید طبیب لند هیچ گونه تجویز و دارویی را پیشنهاد، تایید یا رد نمی کند و مقالات ما صرفا برای دانش عمومی شما از منابع موثق پزشکی تهیه، گردآوری و ترجمه می شود. مقاله فوق را می توانید در سایت مدیکال نیوز تودی مطالعه کنید. برای اطلاعات بیشتر در مورد سلامت عمومی روی اینجا مطالب جدیدی را بخوانید.

در کانال آپارات طبیب لند نیز می توانید فیلم های مرتبط با خدمات مرکز زیبایی طبیب لند را با کلیک روی اینجا مشاهده کنید.