چطور می توانم نوع مناسب پیلینگ شیمیایی (Chemical Peel) برای پوست خود را تشخیص دهم؟

روش پیلینگ یا لایه برداری شیمیایی اولین بار در دهه ۵۰ میلادی و به عنوان روشی برای بهبود چروک های عمیق و اسکارهای صورت ابداع شد. پیلینگ شیمیایی در حقیقت، مایعی اسیدی است که به پوست صورت، گردن یا دست ها اعمال شده و با برداشتن لایه ای از پوست صورت منجر به ریختن و از بین رفتن سلول های مرده می شود.

درمان لک های پوستی صورت با پیلینگ شیمیایی

پیلینگ شیمیایی ابزاری قدرتمند برای یکدست نمودن بافت و رنگ پوست می باشد و در درمان طیف وسیعی از مشکلات پوستی نظیر آسیب با آفتاب، لکه های تیره، خطوط ظریف و چروک های نسبتاً عمیق، اسکارهای سطحی و همچنین آکنه کاربرد دارد. پیلینگ را در خانه هم می توان انجام داد. اما، متخصصان پوست توصیه می کنند برای انجام این درمان به کلینیک ها یا مراکز زیبایی مراجعه شود تا با استفاده از ترکیب ها و مواد قوی ترنتایج موثرتری بدست آید.

پیلینگ شیمیایی بطور کلی به سه دسته تقسیم می شود:

  1. سبک / Light

پیلینگ های سبک در عرض مدت کوتاهی (حدود ۲۰ دقیقه) روی پوست شما انجام می شوند. این نوع پیلینگ به عنوان راه حلی سریع، انتخاب مناسبی برای افرادی است که می خواهند برای اولین بار پیلینگ انجام دهند. در این پیلینگ، ترکیب ملایم سالسیلیک اسید و اسید گلیکولیک در کنار درصد پایینی (بین ۱۰% تا ۲۵%) از تری کلرو استیک اسید (TCA) با نفوذ در خارجی ترین لایه پوست به آرامی عمل لایه برداری را انجام داده، نواحی زبر پوست را نرم کرده و باعث بهبود آکنه متوسط، Hyperpigmentation و خطوط سطحی پوست می شود. بعد از اتمام پیلینگ، پوست کمی قرمز می شود. این قرمزی معمولا پس از یک روز فروکش می کند. در ضمن، در روزهای آتی شما شاهد پوسته ریزی روی صورت خود نخواهید بود.

پیلینگ شیمیایی و درمان چین و چروک صورت

  1. متوسط / Medium

پیلینگ های متوسط اغلب حاوی ۲۵% الی ۳۵% تری کلرو استیک اسید (TCA) هستند و با هدف قرار دادن لایه های عمقی تر پوست به درمان چروک های عمیق و آسیب های شدید ناشی از آفتاب می پردازند. با افزایش میزان نفوذ این ترکیبات در پوست، بافت پوست کاملاً تقویت می شود. علاوه بر این، این نوع از پیلینگ این قابلیت را دارد تا برخی از انواع علائم پیش سرطانی در پوست نظیر کراتوز اکتینیک یا خورشیدی را نیز سرکوب کند. پیلینگ های با قدرت متوسط به زمانی حدود یک هفته برای بهبودی و التیام نیاز دارند. پس از اتمام جلسه پیلینگ، پوست شما به وضوح قرمز شده و لایه برداری که در پوست شما رخ داده بسیار سنگین تر و چشمگیرتر می باشد.

  1. عمقی / Deep

در ترکیب این پیلینگ های قوی از فنول (Phenol) استفاده شده تا قدرت نفوذ به لایه های زیرین پوست را داشته باشد. این نوع از پیلینگ عمدتاً در مراکز جراحی اجرا می شود. در این حالت، جراحاتی در لایه درم پوست ایجاد شده و از این طریق، آسیب های متوسط تا شدید با آفتاب و همچنین چروک های پوستی تحت درمان قرار می گیرند. اگرچه، پیلینگ عمقی دارای قابل ملاحظه ترین تاثیر در بهبود پوست می باشد؛ اما در عوض، مدت زمان نقاهت آن نیز بسیار طولانی است و تا حدود ۳ هفته به طول می انجامد. در این مدت، پوست شما به شدت پوسته ریزی می کند و ریسک تشکیل اسکار، Hyperpigmentation، Hypopigmentation (کمرنگ شدن نقاطی از پوست) بویژه در افراد با پوست تیره افزایش می یابد.

در طبیب لند بخوانید  لیفت صورت در خانه بدون جراحی

محافظت در برابر آفتاب

نکته ای که در مورد همه پیلینگ ها باید در نظر داشته باشید این است که ترکیبات پیلینگ همگی دارای فرمولاسیون اسیدی هستند و پوست شما پس از تماس با آنها به شدت نسبت به نور خورشید حساس می شود. بنابراین، پس از پیلینگ حتماً از یک ضد آفتاب فیزیکی با SPF 30 یا بالاتر استفاده کنید تا مطمئن شوید که پوست شما حین دوره بهبودی تحت حفاظت قرار می گیرد.

کلام آخر

مقاله فوق حاصل تلاش تیم ترجمه و تولید محتوای طبیب لند است. در نظر داشته باشید طبیب لند هیچ گونه تجویز و دارویی را پیشنهاد، تایید یا رد نمی کند و مقالات ما صرفا برای دانش عمومی شما از منابع موثق پزشکی تهیه، گردآوری و ترجمه می شود. مقاله فوق را می توانید در سایت نیو بیوتی مطالعه کنید. برای اطلاعات بیشتر در مورد مراقبت پوست با کلیک روی اینجا مطالب جدیدی را بخوانید.

در کانال آپارات طبیب لند نیز می توانید فیلم های مرتبط با خدمات مرکز زیبایی طبیب لند را با کلیک روی اینجا مشاهده کنید.