بیماری کرونا: از شایعه تا واقعیت، از تشخیص تا درمان

پس از آن‌که اکثر کمپانی‌ها و شرکت‌های عظیم دنیا، کارخانجات خود را به‌دلیل استفاده از نیروی کار ارزان به چین منتقل کردند، طبیعت نیز که شکست‌های بزرگی را از انسان‌ها متحمل شده بود به فکر افتاد تا کارخانه بیماری‌های خود را به چین منتقل کند. عدم رعایت بهداشت، جمعیت بالا و همه‌چیزخواری مردم چین از یک‌سو و عدم صداقت دولتمردان چینی از سوی دیگر طبیعت را قانع ساخت تا در این کشور سرمایه گذاری کند و موفق شد تا با یک بیماری همه‌گیر جهانی انتقام خود را از انسان‌ها بگیرد.
با وجود این‌که اخبار، برنامه‌های تلویزیونی، شبکه‌های اجتماعی و سایت‌های مختلف به‌صورت مستمر کرونا و موضوعات مربوط به آن را پوشش می‌دهند، باز هم افراد اطلاعات ضد و نقیض و گاهاً نادرستی از این بیماری دارند. به همین دلیل قصد داریم در ادامه با تفکیک شایعات از واقعیت‌ها، شما را با روش‌های اصولی تشخیص و درمان این بیماری آشنا سازیم.

شایعات و اخبار ضد و نقیض در مورد کرونا

کرونا یک بیماری جدید و ناشناخته است و اخباری که در مورد آن منتشر می‌شوند، عمدتاً حاصل یک تحقیق آزمایشگاهی محدود یا فرضیه سازی یک محقق بدون گذشتن از فیلتر مراجع معتبر و تحقیقات وسیع است.
برای مثال در ابتدا اعلام شد که تنها افراد بیمار باید ماسک بزنند و ماسک زدن برای افراد سالم ضرورتی نداشته و حتی می‌تواند مضر باشد. در مرحله بعدی اعلام شد که افراد سالم نیز باید از ماسک استفاده کنند و به‌دلیل بزرگ و سنگین بودن ویروس، هر نوع ماسکی از انواع فیلتر‌دار تا پارچه‌ای مؤثر است. در اعلامیه بعدی، محققان تنها ماسک‌های فیلتر‌دار را مؤثر دانسته و سایر انواع ماسک‌ها به‌ویژه انواع پارچه‌ای را بی‌تأثیر قلمداد کردند.
مورد دیگر این بود که در ابتدا، کشندگی بیماری را تنها برای افراد سالخورده و به میزان 2 درصد اعلام نمودند، در حالی که در کشور خود ما جوانانی در اثر ابتلا به این بیماری فوت شدند و درصد فوتی‌ها نیز بسیار بیشتر از 2 درصد بود.
یا در مورد دیگری، نخست ابتلای سگ و گربه را به این بیماری تأیید کردند. سپس کاملاً تکذیب کردند و در نهایت تنها ابتلای گربه‌ها به کرونا و عدم سرایت آن به انسان را اعلام نمودند.

حال سؤال این است که واقعیت این بیماری چیست؟

علائم، نحوه تشخیص و درمان کرونا را از زبان یک متخصص بشنوید.
برای این‌که تنها واقعیت‌های اثبات شده در مورد این بیماری را در اختیار شما قرار دهیم، تصمیم گرفتیم تا با یکی از پزشکان حاذق کشور که این روزها در خط مقدم مبارزه با این بیماری فعالیت می‌کند، دکتر محمدرضا امامی متخصص پاتولوژی کلینیکال و آناتومیکال و مسئول فنی آزمایشگاه بیمارستان مهرگان اصفهان گفتگویی کوتاه داشته باشیم.

علائم و تشخیص بیماری کرونا

دکتر امامی در گفتگوی اختصاصی خود با این سایت بیان کردند که علائم کرونا عبارتند از: تب، سرفه خشک، تنگی نفس، بدن درد، خستگی، مشکلات گوارشی به‌ویژه در اطفال و از دست دادن حس بویایی و چشایی در اوایل بیماری. ایشان افزودند که ممکن است فرد در ابتدای بیماری یک یا چند مورد از این علائم را نداشته باشد و برخی از این علائم با پیشرفت بیماری ظهور کنند.
در صورتی که چند مورد از این علائم در فردی ظهور کند، بهترین کار این است که در گام اول نسبت به انجام آزمایشات خون از جمله CRP، CBC/diff، ESR و LDH اقدام کند. کاهش لنفوسیت‌های خون علی‌رغم تعداد لوکوسیت‌های طبیعی (لنفوپنی) در آزمایش CBC/diff و همچنین CRP، ESR و LDH بالا‌تر از حد نرمال می‌توانند نشانه ابتلا به این بیماری باشند.
لازم به ذکر است که آزمایش خون به تنهایی ابتلا یا عدم ابتلا به این بیماری را اثبات نمی‌کند و افراد مشکوک به کرونا بایستی در مرحله بعد نسبت به تهیه عکس ساده ریه یا سی‌تی‌اسکن از ریه خود اقدام نمایند و آزمایش PCR کووید 19 که با نمونه‌برداری از انتهای داخل بینی (نازوفارنکس) و ته حلق صورت می‌گیرد را انجام دهند.
در صورتی که عکس و آزمایشات وجود بیماری را تأیید کنند، بسته به شدت بیماری، فرد یا در منزل قرنطینه و درمان می‌شود یا برای بستری در بیمارستان اعزام می‌گردد.

در طبیب لند بخوانید  تقویت سیستم ایمنی بدن با خوردن میوه و سبزیجات

درمان کرونا

درمان کرونا عموماً یک درمان حمایتی شامل کنترل تب و تغذیه با مایعات گرم می‌باشد. معمولاً برای افرادی که به‌دلیل شدت بیماری در بخش مراقبت‌های ویژه بستری می‌شوند، دارو‌های ضد ویروس، آنتی‌بیوتیک تراپی در صورت تشخیص عفونت هم‌زمان باکتریایی، اکسیژن تراپی و دستگاه‌های کمک تنفسی تجویز می‌شوند. گاهی تجویز محدود کورتون و پلاسمافرز نیز برای کمک به درمان انجام می‌گیرد.
گاهی آزمایشات SGOT و SGPT (مربوط به کبد) برای بیماران بدحال انجام می‌شود که اگر از حد نرمال بالاتر باشند، بایستی درمان‌های لازم را دریافت کنند. همچنین گاهی مشاهده می‌شود که هموگلوبین (HB) نیز در بدن این بیماران کاهش پیدا می‌کند که بایستی اقدامات لازم در جهت رفع آن صورت بگیرد.

پیشگیری از کرونا

با توجه به این‌که هنوز درمان قطعی برای کرونا کشف نشده است، بهترین کار پیشگیری از ابتلا است. توصیه می‌شود که در هنگام خروج از منزل از ماسک‌ به‌ویژه ماسک N95 و دستکش استفاده کنید و حداقل یک و نیم متر فاصله با سایر افراد را حفظ نمایید.
از حضور در مکان‌های پر‌ازدحام بپرهیزید و تا حد امکان از خانه خارج نشوید. شستشوی مرتب دست‌ها با آب و صابون و همچنین ضدعفونی کردن اقلام غذایی نباید فراموش شوند.
به خاطر داشته باشید که سیستم ایمنی بدن اولین و مهم‌ترین سد دفاعی در برابر این بیماری است، بنابراین بهترین کار این است که با تقویت سیستم ایمنی خود از ابتلا یا تشدید بیماری جلوگیری نمایید.

کلام آخر

مقاله فوق حاصل تلاش تیم ترجمه و تولید محتوای طبیب لند است. در نظر داشته باشید طبیب لند هیچ گونه تجویز و دارویی را پیشنهاد، تایید یا رد نمی کند و مقالات ما صرفا برای دانش عمومی شما از منابع موثق پزشکی تهیه، گردآوری و ترجمه می شود. برای اطلاعات بیشتر در مورد مراقبت پوست با کلیک روی اینجا مطالب جدیدی را بخوانید.

در کانال آپارات طبیب لند نیز می توانید فیلم های مرتبط با خدمات مرکز زیبایی طبیب لند را با کلیک روی اینجا مشاهده کنید.