کنترل وزن در روزهای مسافرت

اگر می خواهید در طول زمان سفرتان به وزن شما اضافه نشود، یک کار ساده باید انجام دهید: «هر روز روی ترازو بروید!». محققان دانشگاه جورجیا به این نتیجه رسیده اند که افرادی که در زمان تعطیلات و مسافرت روزانه خود را وزن می کنند می توانند در کنترل وزن اولیه خود یا حتی کاهش وزن عملکرد موفقیت آمیزی داشته باشند.

مبارزه با افزایش وزن در مسافرت

نتایج این تحقیق چیست؟

در این تحقیق، ۱۱۱ نفر از افراد بین ۱۸ تا ۶۵ سال به دو گروه مجزا تقسیم شدند و از یکی از این دو گروه خواسته شد تا روزانه خود را وزن کنند. به عنوان بخشی از این مداخله، از شرکت کنندگان خواسته شد تا سعی کنند در طول سفر وزن خود را ثابت نگه دارند؛ اما هیچ دستور العملی برای این کار به آنها داده نشد. شرکت کنندگان آزاد بودند تا از روش های مختلف مثل ورزش، رژیم غذایی یا تکنیک های دلخواه خود بهره بگیرند.

گروه کنترل وزن روزانه خود را چک نمی کردند و در ضمن هیچ توصیه خاصی در رابطه با وزن خود دریافت نکردند.

پس از پایان این مداخله و گذشت ۱۴ هفته، مشخص شد شرکت کنندگانی که روزانه وزن خود را با ترازو چک می کردند قادر بوده اند تا وزن اولیه خود را حفظ کرده و در مواردی از آن بکاهند. در مقابل، افراد گروه کنترل شاهد افزایش وزن بودند.

طبق گفته دست اندر کاران این تحقیق، افراد اغلب به تفاوت بین خودِ فعلی و خودِ استانداردشان حساس هستند و زمانی که این تفاوت به نظر آنها فاحش شود، باعث می شود تا تغییری در رفتار خود ایجاد کنند. وزن کردن روزانه نیز مصداقی از همین تفاوت های رفتاری می باشد.

آیا کنترل وزن در مسافرت ارزش این همه نگرانی را دارد؟

تحقیقات حاکی از آن است که بزرگسالان در طی سفر بین ۴۰۰ تا ۹۰۰ گرم افزایش وزن پیدا می کنند. افراد چاق نسبت به افراد نرمال میزان وزن بیشتری اضافه می کنند.

این نوع افزایش وزن حالت انباشتگی چشمگیری پیدا می کند زیرا به ندرت از آن کم می شود ولی بطور مداوم به آن اضافه می شود. پس از گذشت سال ها یا دهه ها، این «چاقی خزشی» ریسک ابتلا به بیماری های مرتبط با چاقی از جمله دیابت نوع ۲، سکته مغزی و بیماری های قلبی را افزایش می دهد.

از آنجایی که احتمال بی توجهی به رژیم غذایی در طول سفر بیش از زندگی روتین شما می باشد، هر اقدامی که بتواند حس مسئولیت را به شما گوشزد کند، بسیار مفید و کارامد به حساب می آید. اگر شب قبل از خواب، خوردن یک شکلات یا بیسکوییت شما را وسوسه می کند، این فکر که باید فردا صبح روی ترازو بروید می تواند شما را از خوردن آن خوراکی منصرف کند که به نوبه خود قدمی ارزشمند محسوب می شود.

از سفرتان لذت هم ببرید!

البته نکاتی هست که باید در این جریانات به آنها توجه داشته باشید. مثلاً این که وزنی که قبل از سفر با ترازوی خانه ثبت کرده اید را با وزن خود روی ترازوی هتل مقایسه نکنید. ترازوها مکن است با هم اختلاف داشته باشند. بنابراین، از یک ترازوی مشترک در طول سفر برای مقایسه استفاده کنید. عوامل دیگری نیز هستند که می توانند عدد روی ترازو را بالا ببرند؛ حتی اگر اضافه وزنی در کار نباشد. به عنوان مثال، پرواز با هواپیما موجب احتباس آب در بدن شده و وزن شما را بیشتر نشان دهد. بنابراین، سعی کنید به عمل وزن کردن با ترازو به چشم یک آلارم نگاه کنید که فقط قرار است حواس شما را به وزنتان بیشتر جمع کند. خود را بیش از حد درگیر اعداد نکنید.

در طبیب لند بخوانید  بادی کانتورینگ چیست؟

از طرف دیگر، برخی از متخصصان بر این باورند که اضطراب ناشی از وزن کردن روزانه در طول سفر به مراتب مشکلات بیشتری را نسبت به افزایش وزن برای فرد ایجاد می کند. به اعتقاد این دسته از متخصصان، وقتی بحث سلامتی مطرح می شود باید همه جوانب آن از جمله سلامت روان را هم در نظر بگیریم. زمانی که قرار باشد شما هر روز روی ترازو بروید و خود را وزن کنید، استرس و اضطراب خاصی به شما سرایت می کند که مانع از لذت بردن از سفر می شود. پس، اگر قصد سفر دارید، ترازو را فراموش کرده  و با تمام وجود از اوقات خوش سفر بهره ببرید.

آیا حد وسطی بین وزن کردن و وزن نکردن وجود دارد؟

یک رویکرد بینابینی تنها راه چاره ای است که همزمان با مهیا کردن لذت سفر شما را از استرس افزایش وزن دور نگه می دارد. تقکر وسواس گونه نسبت به افزایش میزان اندکی وزن در طی سفر، ذهنیت شما را محدود نموده و در نهایت شما را به سمت سبک زندگی «همه یا هیچ» سوق می دهد.

اما شاید به سختی بتوان بر نگرانی حاصل از اضافه کردن وزن در سفر غلبه کرد. همه ما می دانیم که اضافه کردن وزن به راحتی بوجود می آید اما کم کردن آن بسیار دشوار است. بنابراین، بهترین راه برای لذت از سفر بدون چک کردن مداوم ترازو این است که با دید و قضاوتی منطقی به کل سفر نگاه کنید.

مسلماً، در حین سفر همه ما خود را به نوعی رها می کنیم چرا که دوست داریم تجربه های خاص و جدیدی به دست آوریم. این رفتارها را نباید صرفاً با وزن بدن اندازه گیری نمود. در عوض، حفظ رفتارهای آگاهانه حین غذا خوردن – چه در سفر و چه در مواقع عادی – شما را قادر می سازد تا میزان لذت خود را با معیار تجربه شخصی خود و نه با معیار وزن بدنتان بسنجید.

و توصیه نهایی به شما

اگر شما در صدد حفظ وزن یا کاهش آن هستید، شاید درگیر عادت وزن کردن خود بیش از حد نرمال شده باشید. حفظ این عادت در زمان هایی که شما دور از خانه به سر می برید، می تواند به شما کمک کند تا عدد ترازو را بیشتر تحت نظر داشته باشید.

اما، اگر این کار لذت سفر شما را خراب می کند، ترازو را کنار گذاشته و سعی کنید آگاهانه تر غذا بخورید. اگر ارزشش را دارد، حسابی از خودتان پذیرایی کنید ولی نه در هر وعده!

کلام آخر

مقاله فوق حاصل تلاش تیم ترجمه و تولید محتوای طبیب لند است. در نظر داشته باشید طبیب لند هیچ گونه تجویز و دارویی را پیشنهاد، تایید یا رد نمی کند و مقالات ما صرفا برای دانش عمومی شما از منابع موثق پزشکی تهیه، گردآوری و ترجمه می شود. مقاله فوق را می توانید در سایت هلث لاین مطالعه کنید. برای اطلاعات بیشتر در مورد تناسب اندام با کلیک روی اینجا مطالب جدیدی را بخوانید.

در کانال آپارات طبیب لند نیز می توانید فیلم های مرتبط با خدمات مرکز زیبایی طبیب لند را با کلیک روی اینجا مشاهده کنید.