کوژیک اسید چیست؟

آشنایی با مواد سازنده محصولاتی که برای پوست خود استفاده می کنید، بنا به دلایل متعددی از اهمیت بسیاری برخوردار است. قطعاً، شناخت همه این مواد میسر نیست. بنابراین، باید سعی کنیم در وهله اول مهم ترین و پر مصرف ترین مواد بکار رفته در صنعت مراقبت از پوست را به همراه ویژگی های اصلی آن بخاطر بسپاریم. «کوژیک اسید» یکی از این مواد موثر و فعالی است که این روزها نام آن به وفور روی بسته بندی محصولات روشن کننده پوست به چشم می خورد.

صابون دارای کوژیک اسید

موادی که در ابتدای لیست مواد سازنده محصول نوشته شده اند، نقش و سهم بیشتری در فرمول آن محصول دارند و مسئول رسیدگی به نیاز اصلی پوست شما یا درمان بیماری های پوستی شما می باشند. اما، فهرست موادی که روی لیبل محصولات پوستی نوشته شده به قدری پیچیده و عجیب و غریب است که حتی خواندن آنها هم گاهاً دشوار است. با این وجود، چگونه می توانیم این مواد و عناصر را بشناسیم و تعیین کنیم کدام یک به درد پوست ما میخورد؟

درباره کوژیک اسید بدانید که…

کوژیک اسید، اسیدی است که بطور طبیعی از قارچ و برنج استخراج می شود. همچنین، کوژیک اسید یکی از فراینده های فرعی حاصل از تخمیر برخی مواد غذایی مانند ساکی ژاپنی و شراب برنج نیز می باشد. اگر بخواهیم کاربری درمانی آن را بطور ساده توضیح بدهیم، باید بگوییم کوژیک اسید یک گزینه آنتی باکتریال مناسب برای پوست های حساس به مواد سفید کننده پوست مانند رتینول یا هیدرو کینون می باشد.

کوژیک اسید چه اثری روی پوست دارد؟

کوژیک اسید سابقه مصرف طولانی به عنوان یک ماده افزودنی غذایی دارد و از آن برای رسیده شدن سریعتر میوه ها و پیشگیری از لک شدن آنها بهره می برند. در واقع، این اسید اثر مشابهی روی پوست شما می گذارد. کوژیک اسید موجود در محصولات موضعی با مهار فعالیت تیروزیناز (Tyrosinase) موجب کاهش رنگدانه های پوست می شود. تیروزین در حقیقت، آمینو اسیدی است که وجود آن برای تولید ملانین واجب است. ملانین هم همان رنگدانه ای است که روی رنگ پوست، مو و چشم تاثیر می گذارد.

متخصصان پوست بر این باورند که مهم ترین خاصیت و مزیت کوژیک اسید در روشن کردن علائم آسیب با آفتاب، لکه های پیری و یا رفع اسکارها خلاصه می شود. دیگر ویژگی دوست داشتنی این اسید، از بین بردن تغییرات رنگی در عمق پوست مانند ملاسما می باشد. ملاسما عبارتست از تغییر رنگ در قسمت هایی از پوست که اغلب بخاطر عدم تعادل هورمون ها در دوره بارداری بوجود می آید. همچنین، دیده شده که مصرف قرص های جلوگیری از بارداری یا مکمل های استروژن نیز روی بروز ملاسما تاثیر دارند. علائم ملاسما معمولاً روی گونه ها، طرفین صورت، بینی، پیشانی و بالای لب پدیدار می شود.

در طبیب لند بخوانید  بکوچیول چیست؟

کوژیک اسید چگونه عمل می کند؟

طبق گفته درماتولوژیست ها، تلفیق کوژیک اسید با سایر مواد روشن کننده نظیر هیدرو کینون و گلیکولیک اسید، اثربخشی و سرعت عمل آن را دو چندان می کند. هر چند در این صورت احتمال بروز حساسیت به حداکثر می رسد. به عبارت دیگر، اسید بخودی خود ممکن است موجب تحریک پوست شود؛ بویژه اگر آن در کنار مواد روشن کننده مانند رتینویید، آلفا هیدروکسی اسید (AHA) و ویتامین C بکار ببرید. بنابراین، مصرف آن را به تدریج شروع کنید. به یاد داشته باشید که مصرف طولانی مدت این اسید، پوست را مستعد آفتاب سوختگی می کند.

و اما …

آیا کوژیک اسید هر نوع Hyperpigmentation را درمان می کند؟ در پاسخ باید گفت، بستگی به نوع پوست شما دارد. هیدرو کینون موضعی همچنان دشمن درجه یک Hyperpigmentation محسوب می شود. رتینوییدها و کورتیکو استروییدها نیز اثر هیدرو کینون را تقویت می کنند. اما، همانطور که ذکر شد، هیدرو کینون می تواند موجب تحریک پوست شود و نباید آن را هنگام بارداری که ریسک بروز ملاسما در اوج قرار دارد استفاده کرد. درست در چنین زمانی است که نام کوژیک اسید برجسته می شود. کوژیک اسید جایگزینی فوق العاده برای هیدرو کینون به شمار می رود.

کلام آخر

مقاله فوق حاصل تلاش تیم ترجمه و تولید محتوای طبیب لند است. در نظر داشته باشید طبیب لند هیچ گونه تجویز و دارویی را پیشنهاد، تایید یا رد نمی کند و مقالات ما صرفا برای دانش عمومی شما از منابع موثق پزشکی تهیه، گردآوری و ترجمه می شود. مقاله فوق را می توانید در سایت نیو بیوتی مطالعه کنید. برای اطلاعات بیشتر در مورد محصولات مراقبت پوست با کلیک روی اینجا مطالب جدیدی را بخوانید.

در کانال آپارات طبیب لند نیز می توانید فیلم های مرتبط با خدمات مرکز زیبایی طبیب لند را با کلیک روی اینجا مشاهده کنید.