آیا گارسینیا کامبوجیا برای کاهش وزن و لاغری مناسب است؟ 

گارسینیا کامبوجیا برای کاهش وزن و لاغری : گارسینیا کامبوجیا نام یک میوه در مناطق گرمسیری میباشد و اسم دیگر آن   Malabar tamarind یا آلوچه‌ی مالابار است. اصولا از این  میوه در مکمل های کمک به لاغری و کاهش وزن استفاده می شود.

محلی ها بر این باور هستند که این میوه جلوی تولید چربی در بدن را گرفته و اشتها را کاهش می دهد. این میوه همچنین به کنترل قندخون و کلسترول کمک می کند. از ترکیب این میوه همراه با سایر مواد در محصولات لاغری استفاده می شود. در پوست گارسینیا کامبوجیا ماده ای قوی وجود دارد که هیدروکسی سیتریک اسید یا HCA  نام دارد. این ماده به سوزاندن چربی در بدن کمک کرده و آن را تسریع میکند. حتی برخی گزارشات حاکی از آن است که این ماده به کاهش اشتها هم کمک میکند. بنظر می رسد این ماده از عمل آنزیم citrate lyase  ممانعت می کند، آنزیمی که به تولید چربی در بدن کمک میکند.

ماده ی  HCAهمینطور تولید سروتونین درمغز را بیشتر می کند که در نتیجه موجب کاهش گرسنگی می گردد. اما کاهش وزن واقعی با مصرف این ماده چندان قابل توجه نیست. طبق نتایجی که در مجله ی  Obesity (چاقی) منتشر شده، محققان گزارش داده اند که افرادی که  در طول این تحقیقات از داروی گارسینیا کامبوجیا استفاده  کرده اند تنها حدود 1 کیلوگرم  نسبت به افرادی که  از این مکمل استفاده نکرده بودند کاهش وزن داشته اند.

طبق گفته ی محققان، حتی نمیتوان با اطمینان کامل گفت که این کاهش وزن به خاطر مصرف این مکمل بوده است. این لاغری و کاهش وزن ممکن است که در نتیجه ی رژیم های کم کالری یا برنامه های ورزشی که افراد شرکت کننده در این  مطالعات  به کار گرفته بوده اند،  بوده باشد. بنابراین هنوز هم به مطالعات دقیق تری برای تحقیق بر روی  HCA و تأثیر آن بر کاهش وزن و تثبیت وزن از دست رفته نیاز است.

دیابت نوع 2 و کلسترول بالا

گفته می شود که گارسینیا کامبوجیا استفاده از گلوکز را برای بدن تسهیل می کند، چرا که سلول ها برای  تولید انرژی به سوزاندن قند نیاز دارند. طبق انجام یک سری آزمایش روی موش ها مشخص گردید که افزودن گارسینیا کامبوجیا به رژیم  غذایی موش ها سبب کاهش سطح انسولین نسبت به موش های گروه کنترل می گردد. این تأثیر یک دلیل دیگر برای اهمیت این میوه ی گرمسیری است، اما بیماران دیابتی باید توجه داشته  باشند که مصرف گارسینیا کامبوجیا همراه با داروهای کنترل کننده ی قندخون موجب افت خطرناک  قندخون آنها می گردد.

در طبیب لند بخوانید  چگونه در مسافرت وزن اضافه نکنیم؟

دیگر تحقیقات همچنین گویای این حقیقت اند که مصرف  گارسینیا کامبوجیا همچنین سبب بهبود کلسترول، کاهش تری گلیسرید و کاهش کلسترول LDL وافزایش کلسترول  HDL(خوب) می شود. اما اگر شما در حال حاضر از داروهای کاهش کلسترول استفاده می کنید، از مصرف هم زمان این گیاه  همزمان بپرهیزید.

گارسینیا کامبوجیا برای کاهش وزن و لاغری

برخی عوارض جانبی این گیاه عبارتند از:

  • سرگیجه
  • خستگی دهان
  • ناراحتی معده یا اسهال

درسال 2009، سازمان غذا و داروی آمریکا به افرادی که از مکمل های کاهش وزن حاوی گارسینیا کامبوجیا استفاده  می کنند در مورد ریسک بروز مشکلات حاد کبدی هشدار داد. اینگونه مکمل های کاهش وزن حاوی دیگر ترکیباتی هستند که به کاهش وزن کمک می کند، به همین دلیل هنوز کاملاً مشخص نیست که عوارض حاد کبدی مربوط به گارسینیا کامبوجیا باشد. درست است که تعدادی از تحقیقات استفاده از این ماده را برای کبد بی ضرر میدانند اما سایر محققان استفاده از این نوع  مواد را کاملا بدون خطر تلقی نمی کنند.

گارسینیا کامبوجیا ممکن است با داروهای زیر تعامل نامطلوب و بد داشته باشد:
  • داروهای آسم و آلرژی نظیر Accolate Singulair
  • داروهای دیابت از جمله قرص ها و انسولین
  • مکمل های آهن برای کم خونی
  • داروهای ضد درد و مسکن
  • داروهایی که برای مشکلات وبیماریهای روانی تجویز می شوند
  • استاتین (داروهایی برای کاهش کلسترول)
  • وارفارین (رقیق کننده ی خون)

نکاتی که باید بدانید:

چنانچه باردار یا در حال شیردهی هستید به هیچ وجه از این مکمل ها استفاده نکنید.

اگر دارای  مشکلات کلیوی یا کبدی هستید از این نوع مکمل ها استفاده  نکنید. از آنجائیکه  نتایج تحقیقات تا حد زیادی ضد و نقیض هستند، حتما با پزشک خود درباره ی استفاده از مکمل های حاوی گارسینیا کامبوجیا مشورت کنید. حتی  اگر مصرف این مکمل ها برای شما بدون ضرر اعلام گردد، به نظر نمی رسد این ماده چندان در کاهش وزن شما موثر باشد. عاقلانه تر این است که بودجه ی خود را صرف خرید غذاهای سالم یا برنامه های ورزشی کنید.

مجله زیبایی و پزشکی طبیب‌لند