روز خود را با پیاده روی آغاز کنید

کاملاً طبیعی است زمانی که صبح از خواب بیدار می شوید، حرکت کردن اولویت اول شما نیست! اما شروع کردن روز با یک پیاده روی ساده – چه در محیط اطراف خود و چه حین طی مسیر به سمت مدرسه یا محل کار – فواید بیشماری برای سلامت بدن شما به همراه خواهد داشت.

فواید پیاده روی صبحگاهی

در ادامه، به ذکر ۱۰ دلیل برای متقاعد کردن شما جهت آغاز روز با پیاده روی خواهیم پرداخت:

 1. افزایش سطح انرژی

پیاده روی صبحگاهی سطح انرژی شما را در طول روز بالا نگه می دارد. اگر این فعالیت را در محیطی باز و خارج از خانه انجام دهید، اثر آن چند برابر می شود. تحقیقات نشان داده اند بزرگسالانی که به مدت ۲۰ دقیقه پیاده روی را در فضای بیرون انجام داده اند نسبت به افرادی که همین مدت پیاده روی را در خانه انجام داده اند، احساس شادابی و انرژی بیشتری را تجربه کرده اند. تحقیق مشابهی نشان داده ۱۰ دقیقه بالا رفتن از پله ها حتی از نوشیدن یک فنجان قهوه هم انرژی زا تر است.

بنابراین، اگر احساس می کنید از خواب کافی محروم هستید و می خواهید روز خود را با انرژی شروع کنید از پیاده روی صبحگاهی غافل نشوید.

 1. بهبود خلق و خو

پیاده روی صبحگاهی فواید متعددی برای وضعیت روحی و روانی شما نیز دارد که از آن جمله می توان به موارد ذیل اشاره کرد:

 • تقویت عزت نفس
 • بهبود روحیه
 • کاهش استرس، اضطراب و خستگی
 • تقلیل علائم / خطر افسردگی

به منظور کسب نتایج رضایتبخش، سعی کنید حداقل ۵ روز در هفته به مدت ۲۰ تا ۳۰ دقیقه قدم بزنید.

 1. تکمیل فعالیت فیزیکی در روز

یکی از فواید دیگر تحرک صبحگاهی این است که شما قبل از اینکه تحت فشارهای کار، خانواده، مدرسه یا … قرار بگیرید، زمان مورد نیاز برای فعالیت روزانه خود را به پیاده روی اختصاص داده اید.

هر فرد بزرگسال و سلامت باید در هفته بین ۱۵۰ تا ۳۰۰ دقیقه فعالیت با میزان سختی متوسط داشته باشد. بنابراین، سعی کنید در هفته ۵ صبح و هر صبح به مدت ۳۰ دقیقه راه بروید تا به این استاندارد نزدیک شوید.

 1. کمک به کاهش وزن

راه رفتن در صبح شما را در رسیدن به وزن ایده آل کمک می کند. راه رفتن با سرعت متوسط و به مدت ۳۰ دقیقه می تواند تا ۱۵۰ کالری بسوزاند. اگر رژیم غذایی سالم و تمرین های قدرتی را نیز به این فعالیت اضافه کنید، قطعاً وزن کم خواهید کرد.

 1. پیشگیری یا مدیریت بیماری

راه رفتن مزایای بیشماری برای سلامتی دارد و علاوه بر تقویت سیستم ایمنی، از وقوع بیماری ها پیشگیری کرده و در صورت وجود بیماری، به بهبود آن کمک می کند. اگر روزانه فقط ۳۰ دقیقه از زمان خود را به پیاده روی اختصاص دهید، ریسک ابتلا به بیماری های قلبی به میزان %۱۹ کاهش پیدا می کند. اگر به دیابت مبتلا هستید، تحرک و راه رفتن به پایین آمدن سطح قند خون شما کمک شایانی خواهد کرد. پیاده روی همچنین خطر ابتلا به برخی از سرطان ها را کاهش داده و طول عمر افراد را افزایش می دهد.

 1. تقویت عضلات

پیاده روی عضلات بدن و بویژه عضلات پاهای شما را قوی می کند. به منظور رسیدن به نتایج بهینه، سعی کنید با سرعت متوسط تا تند راه بروید. علاوه بر این، همواره به دنبال ایجاد تغییر در روتین فعالیت های روزانه خود باشید و به غیر از راه رفتن روی سطح صاف، سعی کنید از پله بالا بروید و روی تردمیل و یا سطوح شیبدار نیز راه بروید.

در طبیب لند بخوانید  اگر به لیپوساکشن فکر می کنید حتما این مطلب را بخوانید

اگر می خواهید پاهای شما عضلانی تر شوند، ورزش های تقویتی پا مثل اسکات و لانج را فراموش نکنید و سعی کنید در کنار پیاده روی، این حرکات را چند بار در هفته انجام دهید.

 1. تقویت وضوح ذهنی

اگر زمانی از صبح خود را به راه رفتن اختصاص دهید، وضوح ذهنی شما ارتقا یافته و راحت تر می توانید در طول روز روی مسائل مهمی که با آنها سر و کار دارید تمرکز کنید. راه رفتن همچنین به شما کمک می کند تا خلاقانه تر تفکر کنید. تحقیقات حاکی از این حقیقت هستند که پیاده روی جریانی از ایده ها را در ذهن شما به راه می اندازد که به شما کمک می کند عملکرد بهتری در حل مشکلات در این وضعیت (نسبت به حالت ساکن و نشسته) داشته باشید. اگر این پیاده روی در محیط بیرون باشد، نتیجه بهتری در بر خواهد داشت.

 1. کمک به خواب بهتر در شب

راه رفتن در درجه اول به شما کمک می کند تا در شب راحت تر به خواب بروید. در یک تحقیق خاص، افراد ۵۵ تا ۶۵ ساله که در خواب شبانه مشکل داشته یا به بیخوابی مبتلا بودند مورد بررسی قرار گرفتند. ین افراد به دو گروه تقسیم شده و عده ای از آنها پیاده روی را در صبح و عده ای دیگر در بعد از ظهر انجام می دادند. در پایان، پس از مقایسه این دو گروه مشخص شد افرادی که در صبح پیاده روی کرده اند خواب بهتر و با کیفیت تری را در شب تجربه کرده اند. البته، برای روشن تر شدن این موضوع که چرا تحرک صبحگاهی نسبت به تحرک شبانه تاثیر بهتری روی کیفیت خواب دارد، به مطالعات گسترده تری نیاز است.

 1. مبارزه با گرما

یکی از فواید پیاده روی صبحگاهی در فصل تابستان یا بطور کلی در آب و هوای گرم این است که قبل از اینکه گرمای روز شدت بگیرد، شما ورزش روزانه خود را تا حدودی انجام داده اید.

حتماً قبل و بعد از ورزش به مقدار کافی آب بنوشید تا بدن شما هیدراته باقی بماند. سعی کنید یک بطری آب به هنگام پیاده روی همراه خود داشته باشید.

 1. انتخاب های سالم تر در طول روز

آغاز روز با پیاده روی باعث می شود تا در طول روز گزینه های مناسب تری برای سلامتی خود در نظر بگیرید. پس از راه رفتن، انرژی شما افزایش یافته و کمبود خواب شما تا حدودی جبران می شود. اما، زمانی که سطح انرژی شما افت پیدا می کند و خسته می شوید، ممکن است سراغ اسنک ها و میان وعده های نا سالم و بدون ارزش غذایی بروید. پیاده روی صبحگاهی به شما انگیزه می دهد تا انتخاب های سالم تری برای وعده های غذایی خود در روز داشته باشید.

کلام آخر

مقاله فوق حاصل تلاش تیم ترجمه و تولید محتوای طبیب لند است. در نظر داشته باشید طبیب لند هیچ گونه تجویز و دارویی را پیشنهاد، تایید یا رد نمی کند و مقالات ما صرفا برای دانش عمومی شما از منابع موثق پزشکی تهیه، گردآوری و ترجمه می شود. مقاله فوق را می توانید در سایت هلث لاین مطالعه کنید. برای اطلاعات بیشتر در مورد سلامت عمومی با کلیک روی اینجا مطالب جدیدی را بخوانید.

در کانال آپارات طبیب لند نیز می توانید فیلم های مرتبط با خدمات مرکز زیبایی طبیب لند را با کلیک روی اینجا مشاهده کنید.