سفیده تخم مرغ و خواص شگفت انگیر آن

استفاده از تخم مرغ و بویژه سفیده تخم مرغ در درمان های زیبایی تاریخچه ای طولانی در تمدن های باستانی مانند مصر، چین و عربستان دارد. سفیده تخم مرغ سرشار از پروتئین و آلبومین است که موجب یکپارچگی پوست و کمک به پیشگیری از شکل گیری چین و چروک می شود. سفیده تخم مرغ همچنین، برای کاهش چربی پوست و مو هم بسیار کاربردی می باشد، زیرا منافذ بزرگ پوست و فولیکول های مویی که ترشح بیش از حد چربی دارند را کوچک و تنگ می کند.

در ادامه مطلب با ما باشید تا به 10 مزیت مهم سفیده تخم مرغ در زمینه زیبایی بپردازیم:

  1. از بین بردن موهای زائد صورت

به این منظور، سفیده تخم مرغ را با استفاده از یک برس روی پوست خود بمالید و سپس دستمال کاغذی را تکه تکه روی پوست قرار داده و مجدداً سفیده را روی دستمال بزنید تا بچسبد. پس از خشک شدن کامل این ماسک، دستمال ها را به آرامی از روی پوست جدا کنید و کنده شدن موهای صورت خود را از نزدیک مشاهده کنید.

نحوه استفاده ار ماسک صورت خانگی سفیده تخم مرغ

  1. کوچک کردن منافذ بزرگ پوست

سفیده تخم مرغ به اصطلاح قابض است و می تواند با جمع کردن پوست، منافذ را کوچک کند. یک قاشق چایخوری سفیده تخم مرغ را با مقداری آب لیمو ترش مخلوط کرده و روی نواحی مورد نظر پوست خود بگذارید. پس از 15 دقیقه، صورت خود را با آب ولرم بشویید. این درمان را دو بار در هفته انجام دهید تا منافذ پوستی شما کوچک تر شوند.

  1. لیفت پوست

یکی از ویژگی های بارز سفیده تخم مرغ تأثیر آن در جمع کردن پوست است. بنابراین، یکی از کاربردهای سفیده تخم مرغ در لیفت کردن گونه های افتاده و پوست پر چین و چروک دور چشم می باشد. سفیده را با یک برس تمیز روی پوست بزنید تا پوست خود را بصورتی کاملاً طبیعی لیفت کنید.

  1. کاهش ترشح چربی پوست

سفیده تخم مرغ، به علت خاصیت جمع کنندگی خود راه حلی کارساز در رفع چربی اضافه پوست محسوب می شود. به این منظور، ابتدا پوست خود را با آب ولرم شسته و با حوله خشک نمایید. سپس، یک لایه نازک از سفیده را روی پوست گذاشته و منتظر بمانید تا خشک شود. در نهایت، با آب سرد صورت خود را بشویید.

  1. کاهش چربی کف سر

استفاده از سفیده تخم مرغ برای کنترل چربی پوست صورت کاری راحت و بدون دردسر است. اما، گذاشتن تخم مرغ روی سر ممکن است برای شما سخت و گاهاً چندش آور باشد. ممکن است فکر کنید بوی تخم مرغ تا مدت ها روی سر شما بماند و یا لزج بودن تخم مرغ حس بدی به شما بدهد.

اما باید بدانید سفیده تخم مرغ به تنهایی چندان بوی بدی از خود به جای نمی گذارد و در عوض در بیرون کشیدن چربی از پوست سر عملکرد فوق العاده ای دارد. سفیده با تنگ کردن محل فولیکول های مو مانع از ترشح بیش از حد چربی روی پوست سر می شود.

یک عدد سفیده تخم مرغ را با یک قاشق چایخوری عسل و 5 قطره اسانس اسطوخدوس مخلوط کرده و آن را به مدت10 دقیقه روی کف سر خود بگذارید و در آخر موهای خود را با یک شامپوی بدون سولفات بشویید.

  1. مبارزه با آکنه و جای جوش

ترشح بیش از حد سبوم می تواند یکی از دلایل بروز آکنه باشد. همانطور که گفتیم، سفیده تخم مرغ نقش مهمی در کنترل چربی دارد و بنابراین، می تواند در پیشگیری و مبارزه با آکنه نیز اثر گذار باشد.

در طبیب لند بخوانید  فواید ویتامین E برای پوست از زبان متخصصان پوست

توجه داشته باشید که استفاده از برس برای پخش کردن سفیده تخم مرغ روی پوست آکنه ای می تواند پوست را تحریک و آکنه را تشدید نماید. به همین دلیل، به جای برس از انگشت استفاده کنید. برای رسیدن به نتیجه بهتر، 2 دو قطره روغن درخت چای هم به سفیده اضافه کنید تا اثر درمانی آن تقویت شود.

  1. درخشان کردن موهای بی جان

موهای چرب، صاف و همچنین موی بی جان می تواند برای شما بسیار ناراحت کننده باشد، بخصوص اگر بخواهید موهای خود را حالت داده و به یک جشن یا مهمانی بزرگ بروید.

درخشان شدن موهای بی جان توسط ماسک سفیده تخم مرغ

اما، وقتی در یخچال تخم مرغ داشته باشید، جای هیچ گونه نگرانی نیست. تخم مرغ را بشکنید، سفیده را جدا کرده و به قدری هم بزنید تا کف کند. سپس؛ این کف را روی کل موهای خود بگذارید. می توانید کمی آب لیمو ترش هم به این کف اضافه کنید تا بوی خوبی داشته باشد. پس از اینکه موهای خود را به این ماسک آغشته نمودید، سر خود را با یک کلاه پلاستیکی پوشانده و 10 دقیقه صبر کنید و سپس آن را بشویید. بگذارید موهایتان بصورت طبیعی خشک شود و سپس درخشش موهای خود را ببنید. این یکی از خواص شگفت انگیز سفیده تخم مرغ است.

  1. از بین بردن جوش های سر سیاه

بیرون کشیدن جوش های سر سیاه بینی یا قسمت های دیگر صورت شاید مهم ترین کارکرد سفیده تخم مرغ در زمینه زیبایی باشد. پیش تر گفتیم که سفیده سبوم اضافه را خارج کرده و منافذ را کوچک می کند. سفیده با تنگ کردن منافذ، جوش های سر سیاه را بطور طبیعی از سطح پوست خارج می کند.

  1. برطرف کردن پف زیر چشم

سفیده تخم مرغ را با انگشت اشاره خود روی پوست زیر چشم بزنید تا از شر پف زیر چشم خلاص شوید. پس از چند دقیقه، ما بقی سفیده را با آب بشویید و سپس روغن نارگیل روی پوست دور چشم بزنید.

  1. پیشگیری از تشکیل خطوط صورت

از آنجایی که سفیده تخم مرغ پوست را جمع کرده و لیفت می نماید، استفاده از آن روی پوست می تواند مانع از پیری زود رس پوست بر اثر خطوط و چین و چروک شود. ماسک سفیده را هفته ای دو بار روی پوست خود بگذارید تا پوست خود را سفت و جوان نگه دارید.

کلام آخر …

مقاله فوق حاصل تلاش تیم ترجمه و تولید محتوای طبیب لند است. در نظر داشته باشید طبیب لند هیچ گونه تجویز و دارویی را پیشنهاد، تایید یا رد نمی کند و مقالات ما صرفا برای دانش عمومی شما از منابع موثق پزشکی تهیه، گردآوری و ترجمه می شود. مقاله فوق را می توانید در سایت بیوتی مانستا مطالعه کنید. برای اطلاعات بیشتر در مورد مراقبت پوست با ماسک های صورت خانگی با کلیک روی اینجا مطالب جدیدی را بخوانید.